sobota, 3 września 2022

Dagmara Andryka "As"

Tytuł: As. Tom 2
Autor: Dagmara Andryka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielką władzę ma nad nami nasza przeszłość. Nawet bowiem, kiedy my uporamy się ze swoimi traumami, przepracujemy pewne sprawy, to przeszłość może do nas powrócić w najmniej spodziewanym momencie. A wówczas powraca wszystko o czym próbowaliśmy zapomnieć. Co więcej, niekiedy powracają również osoby z naszej przeszłości, ludzie, którzy w pewien sposób nas ukształtowali, którzy mieli znaczący wpływ na nasze życia, a teraz pragną upomnieć się o swoje prawa lub oczekują rewanżu…

A jaka była przeszłość Looki Wood? W jaki sposób Lukrecja Woźniak została wziętą pisarką powieści erotycznych, działającą pod pseudonimem? I co więcej, co takiego zdarzyło się w jej przeszłości, co może wpływać na bieżące wydarzenia? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy dzięki lekturze książki pt. „As”, autorstwa Dagmary Andryki. To już drugi tom serii o byłej policjantce, Annie Marii Kier, która działając w charakterze prywatnego detektywa, rozwiązuje kryminalne zagadki (szczególnie takie, o rozwiązanie których ludzie niekoniecznie chcą prosić policję). Opublikowana nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka powieść, to niezwykle wciągająca lektura i to nie tylko dla miłośników gatunku, ale również dla tych, którzy szukają w książkach pokładów psychologii ludzkich zachowań. Tu sięgamy do przeszłości bohaterów, by – być może – znaleźć w niej coś, co warunkuje obecny rozwój wypadków.

Anna Maria Kier, właścicielka a właściwie współzałożycielka prywatnego biura detektywistycznego, przyjmuje kolejne zlecenie. Zgłasza się do niej popularna pisarka Lukrecja vel Looka Wood, kobieta w średnim wieku z niemałą nadwagą, której książki czytają tysiące głodnych cielesnych uciech kobiet, a także mężczyźni, którzy upatrują w lekturze możliwości spełnienia swoich marzeń i fantazji. A te ostatnie niezwykle ich pobudzają szczególnie, że Looka Wood prowadzi bogate życie w mediach społecznościowych, wrzucając prowokacyjne zdjęcia. Z oczywistych względów Lukrecja nie fotografuje siebie – na zdjęciach jest natomiast jej dublerka, Katarzyna Wieczorek, która zajmuje się promocją książek w sieci.

Ponętna brunetka wcielająca się w Lookę Wood pada jednak ofiarą stalkera, zaś Lukrecja z obawy o swoją pracownicę, a może też o siebie i o swoją karierę, zwraca się do prywatnego detektywa, Ireneusza Piaseckiego, ten zaś poleca kobiecie swoją znajomą Annę. Była policjantka ma nad wszystkimi znaczącą przewagę, przynajmniej jeśli chodzi o działania w Internecie – jej współpracowniczka i przyjaciółka, Wanda Lechicka, jest specjalistką do spraw walki z cyberprzestępczością. Również ma za sobą krótką karierę w policji, ale niesubordynacja nie pozwoliła jej długo zagrzać miejsca w szeregach funkcjonariuszy. Teraz, będąc znakomitą hakerką, doskonale sprawdza się w roli detektywa. Natychmiast też namierza niejakiego Sex Mastera, stalkera Kaśki Wieczorek. Michał Szczepański, bo o nim mowa, to przeciętny taksówkarz, którego nie zaspokojone potrzeby i wybujała fantazja, popchnęły do wysyłania gróźb do Looki i stalkowania jej.

Czy jednak Sex Master mógłby się posunąć do czegoś więcej, niż tylko do wysyłania wiadomości? Anna jest przekonana, że nie, zatem szybko będzie musiała odkryć, o co tak naprawdę chodzi w tej sprawie. Tym bardziej, że Kaśka znika, zaś śledztwo przypomina teraz skomplikowaną grę z czasem. Pytanie tylko, kogo tak naprawdę szuka i która z kobiet jest jego celem: Lukrecja, Looka czy Kaśka. Odpowiedź na nie może być kluczem do rozwiązania tej skomplikowanej zagadki.

I czytelnik zostaje wciągnięty w dochodzenie, bowiem Dagmara Andryka w ten sposób konstruuje książkę i swoich bohaterów, że stają się naszymi znajomymi i zaczynamy żyć opisywanymi w książce wydarzeniami. Same główne bohaterki – Anna i Wanda dalekie są od ideału, pierwsza zmaga się z poważną chorobą syna oraz aresztowaniem ojca, a wsparciem jak zwykle jest jej były mąż Janusz, ale też obecny partner, zaś Wanda boryka się z demonami z przeszłości. To wciąż ta bardziej tajemnicza z bohaterek, choć powoli zaczyna się odsłaniać, podsycając naszą ciekawość. Ta, w połączeniu z frapującą fabułą i wartką akcją sprawia, że z utęsknieniem czekamy na trzeci tom cyklu!

1 komentarz:

  1. Ciekawią mnie książki tej autorki, ale zacznę od 1 części :)

    OdpowiedzUsuń