sobota, 24 września 2022

Ruth Ware " W ciemnym, mrocznym lesie"

Tytuł: W ciemnym, mrocznym lesie
Autor: Ruth Ware
Wydawnictwo: Czwarta StronaPrzyjaźń to piękna choć złożona, a niekiedy problematyczna relacja. Podobnie, jak z miłością, tak z przyjaźnią może być szereg komplikacji, bowiem od niej wcale niedaleko jest do nienawiści. Wystarczy niekiedy jeden błąd, albo nawet plotka, wystarczy, że jednej stronie tej relacji dzieje się lepiej, by druga strona poczuła się odrzucona, gorsza, by rosła w niej frustracja, powoli zamieniająca przyjaźń w nienawiść.

Drogi Leonory i Clare rozdzieliły się dziesięć lat temu, kiedy miały po szesnaście lat, mimo iż były dla siebie najważniejszymi osobami. Teraz Nora, pisarka kryminałów znana jako L.N.Shaw mieszka w małym mieszkanku zakupionym za niewielki spadek, regularnie biega i pisze. Jej życie ogranicza się do niewielkiego grona znajomych, sporadyczny kontakt utrzymuje jedynie z jedną znajomą ze szkoły, lekarką Niną. Nie chce wracać do przeszłości, wywołuje ona w niej paniczny lęk, nigdy też nie sądziła, że imię Clare jeszcze kiedyś pojawi się w jej życiu.

To spokojne, uporządkowane życie Nory, toczące się w rytmie zobowiązań redakcyjnych, wali się w gruzy za sprawą jednego maila od niejakiej Flo, nieznanej pisarce kobiety. Nadawca wiadomości okazuje się być przyjaciółką Clare z czasów studenckich, zaś mail zawiera … zaproszenie na wieczór panieński. Okazuje się bowiem, że Clare wychodzi za mąż, zaś Clare z niewiadomych powodów została zaproszona do zaszytego w lesie domu, by tak świętować ostatnie chwile wolności przyjaciółki z przeszłości. Co sprawiło, że Nora została zaproszona? Czy Clare zdaje sobie sprawę z tego, że Nora może pojawić się na panieńskim?

Zaproszenie otrzymuje również Nina i kobiety decydują się ostatecznie jechać, choć Nora do ostatniej chwili nie jest przekonana co do słuszności swojego postępowania. I jak się okazuje, słusznie. Spotkanie z Clare i jej znajomymi jest niczym powrót do przeszłości, tym bardziej bolesnej, że – jak się okazuje – przyszłym panem młodym ma być ktoś dla Nory bardzo ważny. Zderzenie z tym, co minęło, okazuje się być bolesne, ale czy naprawdę o to chodzi? Czy Nora i reszta zdają sobie sprawę z tego, co naprawdę się dzieje?

Przekonamy się o tym dzięki lekturze mocno klaustrofobicznej powieści autorstwa Ruth Ware. Autorka osiągnęła już wysoką pozycję w świecie kryminałów i thrillerów, zaś po jej książki można sięgnąć bez wahania. A choć pozycja pt. „W ciemnym, mrocznym lesie”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona, nie jest tą najlepszą, to kryje w sobie to, co w pisarstwie Ware cenimy. Mamy tu niezwykłą, duszną atmosferę, tajemnicę, strach pełzający po kręgosłupie i przeświadczenie, że zaraz coś się wydarzy, choć tak naprawdę nie do końca wiemy co. To prawdziwa gratka dla miłośników gatunku, a także dla tych wszystkich, którzy cenią sobie skomplikowane powieści z wątkiem psychologicznym w tle. I doskonale wykreowanych bohaterów, w pakiecie z ich dziwactwami, fobiami, słabościami.

Wciąga nie tylko fabuła, ale zanurzamy się również w samo miejsce akcji – nowoczesny, bezosobowy dom stający pośrodku lasu. Taki, którego mieszkańcy, a w tym wypadku uczestnicy wieczoru panieńskiego, czują się niczym kiepscy aktorzy. Pytanie brzmi, kto jest zatem widzem…

1 komentarz: