poniedziałek, 10 października 2022

Ian Rankin "Kieł i pazur"

Tytuł: Kieł i pazur
Autor: Ian Rankin
Wydawnictwo: Albatros


Wilkołaki, będące produktem horrorów, zwykle budzą naszą grozę tylko w filmach. Jesteśmy świadomi faktu, że stanowią wytwór wyobraźni, ż mają określoną rolę i – zwykle – zostają pokonane. Swój strach pozostawiamy w filmie, czasami tylko wspominając fabułę, możemy poczuć mały dreszczyk słysząc wycie psa czy też uświadamiając sobie, że jesteśmy sami na ulicy.

Co jednak, gdyby okazało się, że wilkołaki istnieją naprawdę? Że stanowią realne zagrożenie i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy uderzą kolejny raz? Co więcej, że nikt nie może czuć się bezpieczny, że wielomilionowy Londyn drży przed zabójcą pozostawiającym ślady niczym ugryzienia wilkołaka. Okazuje się, że mieszkańcy faktycznie mają prawo się bać szczególnie, że funkcjonariusze policji są bezradni. Tymczasem życie straciły już trzy kobiety, zamordowane w brutalny sposób, z ranami odbytu, przeciętą szyją oraz … ugryzieniami na ciele. Morderca, zwany już oficjalnie Wolfman, uderza wieczorami, w ciemnych zaułkach, nie pozostawiając śladów. Śledczy sądzą, że to silny mężczyzna, ale tak naprawdę poruszają się niczym dzieci we mgle.

Wszystko może zmienić się, kiedy do akcji wkroczy John Rebus, inspektor z Edynburga. Mimo animozji pomiędzy mieszkańcami Anglii i Szkocji, przekonania każdej ze stron o wyższości, również wyższości policji danego kraju, teraz policjanci muszą ze sobą współpracować. Szczególnie, że „góra” jest przekonana, iż rozwiązanie problemu dzieciobójcy daje Rebusowi kompetencje konieczne do rozwikłania i tej sprawy. Czy tak rzeczywiście jest?

Przekonamy się o tym dzięki niezwykle frapującej mimo swej lekkości powieści pt. „Kieł i Pazur”, z serii o Johnie Rebusie. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros powieść detektywistyczna autorstwa Iana Rankina to prawdziwie angielski kryminał ze wszystkimi swoimi cechami, łącznie z czarnym humorem w tle. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników zagadek kryminalnych, ale dla wszystkich zainteresowanych profilowaniem, nawet tym raczkującym, a także różnicami pomiędzy Anglikami a Szkotami.

W chwili, kiedy Rebus przybywa do Londynu, policja odkrywa zwłoki kolejnej, czwartej już kobiety. Sprawa robi się coraz bardziej poważna, ale też zaangażowanie osoby pokroju szkockiego inspektora ma aspekt psychologiczny. Mimo jego wiedzy i niemałego choć może w tej sprawie niezbyt przydatnego doświadczenia, koniczne będzie tu wsparcie innych specjalistów. Te oferuje m.in. doktor Lisa Frazer, która zgłasza się do Rebusa z pewno ofertą. Wykładająca psychologię na University College kobieta chce sporządzić profil psychologiczny sprawcy. Istotny wkład w rozwiązanie sprawy ma też patolog stomatolog, który pozwala spojrzeć na osobę sprawcy z zupełnie innej perspektywy. Czy jednak to wszystko wystarczy, by złapać grasującego w stolicy Wilkołaka?

Powieść niemal czyta się sama, a nawet jeśli jest naszą pierwszą pozycją z serii, pierwszą przygodą z autorem, to zostajemy natychmiast wciągnięci w wir wydarzeń i słownych potyczek. Mimo przerażającego mordercy, który funkcjonuje jakby wyłonił się z najgorszego koszmaru, wielokrotnie uśmiechniemy się w trakcie lektury, a sam Rebus jest postacią tak barwną i intrygującą, że trudno nie zapałać do niego sympatią. Tej szybkiej akcji i interesującej fabule, a także fenomenalnie skonstruowanym bohaterom towarzyszy jeszcze doskonale dobrany do klimatu sposób narracji - wchodzimy bowiem niekiedy w umysł sprawcy niemal namacalnie czując buzującą w jego żyłach adrenalinę i złość. Nic zatem dziwnego, że kończąc tę część pragniemy sięgnąć po poprzednie, z niecierpliwością czekając również na inne pozycje pióra Rankina.

2 komentarze: