piątek, 27 stycznia 2023

Karen Homer "Dior. Historia kultowego domu mody"

Tytuł: Dior. Historia kultowego domu mody
Autor: Karen Homer
Wydawnictwo: ARKADY


Dior to modowa marka, którą zna chyba każda kobieta w każdym zakątku świata. Nie ma chyba tez takiej, która przeglądając modowe magazyny, nie marzy o tym, by choć raz chociażby przymierzyć suknie od Diora i poczuć kwintesencję swojej kobiecości. Niestety w większości możemy sobie pozwolić co najwyżej na perfumy lub kosmetyk tej marki. Mimo wszystko sam Dior, dom mody, pracujący tam projektanci i fakt, że niektóre gwiazdy szklanego ekranu czy przedstawiciele światowej elity, głowy państwa są mu wierne, fascynuje i składania do zgłębiania tego fenomenu.

Dlatego też, wszystkim zainteresowanym modowym rynkiem, ale też historią biznesu, który przez lata utrzymuje się na szczycie, warto polecić książkę pt. „Dior. Historia kultowego domu mody”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa ARKADY pozycja autorstwa Karen Homer, to fascynująca podróż do świata mody, ale również przykład biznesu, który jest wierny swoim ideałom i … kobietom. Lekki język książki sprawia, że stanowi ona doskonałą lekturę dla wszystkich, zarówno dla tych, którzy o Diorze marzą, jak i tym, którzy z modą są nieco na bakier.

„Dior” to nie tylko dom mody, ale i jego twórca, Christian Dior. Kiedy w zakładał on swój dom mody, wyobrażał sobie zupełnie inny stosunek do kobiecości, niż dotychczas. Jego pierwsza kolekcja, pełna elegancji, podkreślonych wąskich talii, wyeksponowanych bioder, przylegających żakietów, określona została przez redaktorkę naczelną Harper`s Bazaar mianem „new look”, i tak już zostało. Pomimo śmierci kreatora kolejni czołowi projektanci domu mody wciąż kierują się intencjami założyciela, dlatego też – mimo iż odciskają oni na kolekcjach również swoje piętno – kreacje od Diora kryją w sobie esencje kobiecości, sprawiają, że noszące ubrania kobiety czują się wyjątkowe.

Poznajemy nie tylko historię samego domu mody, ale również biografię samego Christiana Diora, bowiem to jego doświadczenia życiowe, między innymi rodzinny dom na normandzkim klifie, otoczony kwiatami, odcisnęły piętno na jego twórczości. Czytamy o młodości Diora, jego zamiłowaniu do kwiatów, studiowaniu katalogów botanicznych, pierwszych szkicach pełnych kwiatowych wzorów. Towarzyszymy pięcioletniemu Christianowi w przeprowadzce do Paryża, w najlepszym dla miasta okresie, tuz przed wybuchem I wojny światowej. Czytamy o jego wyborach i ich zmianach w zakresie edukacji – Christian, zainteresowany architekturą i sztukami pięknymi chciał iść w tym kierunku, ale pod wpływem rodziców uczęszczał na nauki polityczne. Szybko jednak stało się jasne, że kariera dyplomaty nie jest dla niego, zaczął zatem zgłębiać kompozycję muzyczną i prowadził bogate życie kulturalne.

Czytamy o otwarciu galerii sztuki, wstąpieniu do wojska w 1927 roku, załamaniu gospodarki, które zmusiło go do zamknięcia interesu, problemach finansowych rodziny, a także nieudanej próbie podjęcia zatrudnienia w domu mody projektanta Luciena Lelonga oraz pracy jako ilustrator modowy. Powoli budującego karierę ilustratora, ale także projektanta ubiorów i dodatków Diora zastała II wojna światowa, a on sam został powołany do wojska. Kiedy pod koniec 1941 roku paryskie domu mody znów otworzyły swoje pracownie, Dior znów wrócił do gry, podejmując pracę u tego samego Lelonga, który kiedyś nie chciał go zatrudnić. Czytamy o trudnym życiu w okupowanej Francji, o represjonowanej siostrze Diora, która była dla niego wsparciem, wreszcie o samym domu mory Diora i rewolucyjnej drodze, na którą Christian Dior wkroczył i z której nie zszedł przez lata. Czytamy o krojach sukien, materiałach, modelkach, inspiracjach, a także o dodatkach, perfumach i całej plejadzie wielkich postaci, chociażby księżnej Windsoru, księżnej Dianie, aktorkach serialu „Seks w wielkim mieście”, Jerry Hall czy innych aktorkach i kobietach ze świata polityki, które doceniły styl i elegancję marki. I choć Dior jest już dawno bez Diora, to wciąż kryje w sobie sekret kobiecości.

Sekret ten odkrywa wspaniała książka „Dior. Historia kultowego domu mody”, która mimo niewielkiej objętości, zawiera w sobie kwintesencję działania domu mody i funkcjonowania ponadczasowej marki. Piękne wydanie książki dopełniają wspaniale zdjęcia z projektami Diora, sesjami zdjęciowymi, sylwetkami kolejnych projektantów oraz aktorek we wspaniałych kreacjach. Lektura pozwala nam obcować z luksusem i poczuć się - podobnie jak modelki na zdjęciach - wyjątkowo. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz