niedziela, 12 lutego 2023

Lisa Gardner "Zaginiona"

Tytuł: Zaginiona
Autor: Lisa Gardner
Wydawnictwo: Albatros


Wyobraź sobie, że całe twoje życie naznaczone jest stratą i teraz – kiedy znalazłeś ukochaną osobę – znów ją tracisz. Co więcej, nie zdążyłeś powiedzieć, jak bardzo ją kochasz i jak bardzo zmieniła twoje życie na lepsze. Co wówczas robisz? Na jakie poświęcenie jesteś gotowy?

W takiej właśnie sytuacji jest psycholog, były profiler FBI, Pierce Quincy. Przekroczywszy pięćdziesiątkę, rozpoczął nowy etap, przeszedł na emeryturę, związał się z Rainie Conner, przeprowadzili się do Oregonu, kupili dom i planowali nawet adopcję dziecka. Pierce nigdy nie sądził, że jego codzienność może jeszcze tak wyglądać, bowiem przeszłość naznaczona była traumatycznymi wydarzeniami. Śmierć córki, następnie żony, napaść na młodszą córkę, która z ledwością uszła z życiem – to wszystko załamałoby niejednego twardziela. Ale życie dało mu drugą szansę, zaś córka, Kimberly, została nawet agentką specjalną. Teraz pora, żeby trochę zwolnić, wraz z Rainie pracują zatem jako prywatni konsultanci, świadcząc usługi głównie dla policji i agencji. A choć nie łatwo jest żyć z Rainie, kobietą niezależną, miotaną emocjami, coraz częściej sięgającą po alkohol, to Pierce jest przekonany, że łączy ich miłość. Separacja, w jakiej są, miała być dla niej chwilą na przejrzenie na oczy. Pierce odszedł, by Rainie w końcu przestała pić i kłamać, ale nawet przez chwilę nie sądził, że być może opuszczając ją skazał się na to, że nigdy jej nie zobaczy.

Kiedy na bocznej wiejskiej drodze w hrabstwie Tillamook znaleziono porzucony samochód, Pierce próbował poskładać swoje życie od nowa w wynajętym pokoju pensjonatu. Policja, która się u niego zjawiła, pozbawiła go złudzeń. Wszystko bowiem na to wskazuje, że w samochodzie była jego żona. Była, bowiem teraz pozostała po niej tylko torebka na siedzeniu i makabryczne zdjęcia wypatroszonych kobiet w bagażniku. Co takiego mogło się wydarzyć w lesie? Jakim sposobem ktoś zdołał wyciągnąć z samochodu wyszkoloną agentkę, na dodatek zwykle noszącą przy sobie broń? Czy to możliwe, że Rainie znów była pod wpływem alkoholu, co spowolniło jej reakcję?

Zagadka robi się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy córka Pierce`a odbiera od Rainie telefon. Co prawda nie słyszy ona głosu żony ojca, ale uderzenia, jakby zaginiona nadawała jakąś wiadomość. Niestety miejscowa policja prowadząca dochodzenie, z Carltonem Kincaidem na czele, jest mocno sceptyczna, jeśli chodzi o informację uzyskane od Kimberly, a sam Pierce staje się pierwszym podejrzanym.

Jak zakończy się ta historia? Przekonamy się dzięki lekturze niezwykle emocjonującej powieści, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. „Zaginiona”, autorstwa Lisy Gardner, opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros, to prawdziwa gratka dla fanów gatunku i nie lada wyzwanie dla czytelników lubiących skomplikowane zagadki kryminalne oraz analizowanie ludzkiej natury. Frapującej fabule towarzyszą tu niezwykle sprawnie wykreowani bohaterowie, interesujące jest też zderzenie postaci zawodowca, z wszechstronnym doświadczeniem, jak Pierce, z mocno bagatelizującą sprawę policją. Tak naprawdę długo nie wiemy, w jakim kierunku będzie zmierzać akcja i co tak naprawdę mogło się stać, a także, gdzie szukać źródeł problemów. Dlatego też książka zapada w pamięć, mocno na nas oddziałuje, a dzięki niej nazwisko Lisy Gardner osiągnęło już taki status, że po jej powieści sięgać można bez wahania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz