sobota, 11 marca 2023

Mikołaj Marcel "Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość"

Autor: Mikołaj Marcel
Wydawnictwo: You&Ya


Życie nastolatka nigdy nie było zbyt łatwe, ale też nigdy nie było tak trudne, jak obecnie. Problemy z poczuciem własnej wartości, frustracje dotyczące codziennego życia, tak odmiennego od wzorców kreowanych na Instagramie, załamania, okrucieństwo rówieśników, brak ich akceptacji, to tylko wierzchołek góry lodowej. Za większość z tych problemów odpowiadają przemiany zachodzące w organizmie, ale też środowisko, w którym dziecko się wychowuje, między innymi wsparcie (lub jego brak) ze strony rodziców i innych bliskich, odczuwana presja, oczekiwania, jakie otoczenia ma wobec dziecka. Problemy w funkcjonowaniu dziecka czy w relacjach interpersonalnych są tym większe, im mniej młody człowiek rozumie, co tak naprawdę się z nim dziele. Dlatego też warto wyposażyć go w wiedzę o przemianach m.in. odbywających się w jego mózgu czy w rozwoju fizjologicznym, warto też zapoznać go z tematyka emocji, które tak naprawdę nawet dorosłym sprawiają problemy.

Ma rynku jest kilka całkiem dobrych poradników skierowanych do nastolatków, ale wśród nich znacząco wyróżnia się (również graficznie) książka dla młodzieży pt. „Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa You&Ya poradnik Mikołaja Marcela, nauczyciela akademickiego, prowadzącego warsztaty dla uczniów i rodziców, to prawdziwe must have dla każdego nastolatka, ale również rodzica, który często również nie rozumie, dlaczego jego dziecko nagle zamieniło się w buntownika czy płaczliwą nastolatkę. Napisana przystępnym językiem książka dosadnie tłumaczy zmiany w ciele młodego człowieka, a także zachowania, które – wydawałoby się – pojawiają się nagle. Co więcej, książka może wzmocnić poczucie wartości młodego człowieka, podpowiada w jaki sposób się rozwijać, jak się spełnić w życiu oraz jak przygotować się na dorosłość i wyzwania stojące przed czytelnikiem po skończeniu szkoły i / lub wkroczeniu na rynek pracy.

Książka składa się z pięciu rozdziałów, które zajmują się innymi aspektami życia nastolatka. Lektura książki pomaga nie tylko odnaleźć wskazówki dotyczące określonych zachowań czy sposobów postępowania, ale również dostarcza gotowych rozwiązań i narzędzi, które możemy dobierać w zależności od przypadku i naszych indywidualnych preferencji. W rozdziale pierwszym młody czytelnik dowie się, dlaczego dorośli nagle zaczynają się go „czepiać”, i dlaczego nagle zaczęli wydawać się istotami z innej planety. Zdobyta dzięki książce wiedza pozwoli zrozumieć, z czego wynikają określone uczucia, emocje, co pozwoli złagodzić trudy przejścia przez ten problematyczny czas i świadomie budować (i pielęgnować) relacje z rówieśnikami i dorosłymi. Z tego rozdziału młody człowiek dowie się m.in. co to znaczy być nastolatkiem, jakie kwestie mogą utrudniać mu funkcjonowanie, co się dzieje w okresie dorastania z jego mózgiem i skąd się bierze konflikt pokoleń. Lektura rozdziału drugiego pomoże pracować nad osobistym potencjałem – dostrzec go i rozwijać. Autor namawia do pracy mającej na celu poznanie siebie, a także podpowiada, co można zrobić, by być szczęśliwym człowiekiem, który robi to, co jest dla niego naprawdę ważne. W rozdziale trzecim czytelnik dowiaduje się, jak się rozwijać, by być spełnionym człowiekiem w przyszłości. Poruszone zostały tu kwestię autonomii, obalony mit wielozadaniowości, autor podpowiada również, jak odkryć w sobie entuzjazm oraz jak rozważnie korzystać z nowych technologii. Czwarty rozdział skoncentrowany jest na samopoczuciu nastolatków, czyli szeroko pojętym selfcare, zaś ostatni rozdział udziela wskazówek, w jaki sposób (i czy to w ogóle możliwe) przygotować się na dorosłość. Znajdziemy tu takie tematy, jak wybór szkoły, idealnej pracy (a może tej „szytej na miarę”) oraz świadomego życia w dobie 5G, czyli w czasach, kiedy to technologia stała się nieodłączną częścią naszego życia.

Książka w cudowny sposób nie rozwiąże oczywiście wszystkich problemów, niczym magiczna różdżka. Daje nam jednak wiedzę, na której możemy oprzeć strategię postępowania, dzięki zrozumieniu, co się dzieje z umysłem, z ciałem i dlaczego reagujemy tak, a nie inaczej. Autor dostarcza nam również narzędzi, których możemy użyć praktycznie od zaraz, w zależności od potrzeb i oczekiwać związanych z rezultatami. Z tym poradnikiem śmiało można zatem wkraczać w dorosłość!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz