niedziela, 14 maja 2023

Joe Fullman "Zbuduj statek kosmiczny"

Tytuł: Zbuduj statek kosmiczny
Autor: Joe Fullman
Wydawnictwo: Jedność


Twoje dziecko interesuje się kosmosem? Marzy o tym, by zostać astronomem lub astronautą? Wie wszystko o układzie słonecznym? W jego pokoju jest już mnóstwo rakiet wykonanych z rolek po papierze toaletowym?

Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś rodzicu twierdząco, to znaczy, że książka pt. „Zbuduj statek kosmiczny”, jest właśnie dla ciebie, a właściwie dla twojego dziecka. Wspierając swoje dziecko w rozwoju jego pasji, warto dostarczać nowych bodźców i nowych narzędzi, by mogło dzięki nim wzbogacać swoją wiedzę, rozwijać wyobraźnię i karmić marzenia. Opublikowana nakładem wydawnictwa Jedność pozycja jest czymś więcej, niż książka o kosmosie czy statkach kosmicznych. Poza zawartością merytoryczną aktywizuje bowiem dziecko, pozwalając mu zbudować … własny model statku, i to bez użycia nożyczek czy kleju. Tym samym inspirujemy jeszcze mocniej do zgłębiania zainteresowań, a także zachęcamy do tego, by dziecko samodzielnie realizowało zadania, które są częścią zdobywania wiedzy. Bo jak lepiej poznać budowę statku kosmicznego, niż złożyć go z zachowaniem wszystkich szczegółów? A przy tym modele są tak skonstruowane, że bez problemu złoży je już sześciolatek, zaś dziewięciolatka zachęci one mogą do rozrysowania swoich własnych modeli z kartonu.Kartonowa książka przetrwa nawet największego pasjonata, a piękne kolory i ilustracje rozbudzą wyobraźnię dziecka. Lektura zabiera nas w kosmos, przeczytamy bowiem o statkach kosmicznych, wystrzelonych z Ziemi odkąd w latach 50. XX wieku podróże kosmiczne stały się możliwe. Dowiemy się, że niektóre z tych statków wznosiły satelity na orbitę, inne transportowały ludzi na Księżyc czy roboty na Marsa. Poznamy pierwszy stworzony przez człowieka obiekt wystrzelony w przestrzeń kosmiczną, zobaczymy łaziki czy przeczytamy o bezzałogowych statkach kosmicznych.

Poznamy również historię lotów załogowych, z których pierwszy odbył się 12 kwietnia 1961 roku, kiedy to radziecki astronauta Jurij Gagarin został wystrzelony z kosmos, przeczytamy o misjach na Księżycu oraz o statkach kosmicznych wchodzących jedynie na orbitę okołoziemską. Sporo uwagi zostało poświęconej misji na Marsa, bowiem od 1960 roku dziesiątki bezzałogowych statków kosmicznych wylądowało na Marsie. Przekonamy się również, jak i kiedy zbadano nie tylko Marsa, ale również inne planety naszego Układu Słonecznego.

Książka, mimo iż zaciekawia, tak naprawdę przyciąga sposobem, w jaki zachęca dzieci do zabawy. Samodzielne wykonanie modeli zachęca do zdobywania wiadomości, a także rozwija wyobraźnię przestrzenną. Cztery umieszczone w książce modele różnią się po między sobą, a za każdym razem dziecko musi się zastanowić, w jaki sposób należy je złożyć. Wystarczy lekko wypchnąć poszczególne elementy z rami na stronie i dopasować. Powstałe w ten sposób z kilku zaledwie elementów przestrzenne modele doskonale ilustrują książkę, ale też zachęcają do dalszej nimi zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz