sobota, 13 maja 2023

Karolina Janetta "Jeszcze jeden raz"

Tytuł: Jeszcze jeden raz
Autor: Karolina Janetta
Wydawnictwo: Replika


Czasami możemy mieć wrażenie, że nasze życie rozpada się, niczym domek z kart. Każda sfera generuje problemy: zaczynają się kłopoty ze zdrowiem, z pracą, znika stabilizacja finansowa, sypią się relacje czy związki. Każda podjęta wówczas decyzja zwykle pogrąża nas jeszcze bardziej i obraca się przeciwko nam. Brak nam perspektywy, dokonujemy wyboru nie znając wszystkich wariantów, mając ograniczone postrzeganie. Wówczas tak naprawdę najlepsze, co możemy zrobić, to … wstrzymać się z jakąkolwiek decyzją. Przyczaić się i przeczekać burze, zbierając siły.

Niestety blisko trzydziestoletnia Nina Miller robi dokładnie odwrotnie. Chcąc rozwiązać swoje problemy, a raczej poprawić swoje samopoczucie, wpada w kolejne kłopoty, które eskalują w zastraszającym tempie. Wychowana w toksycznej rodzinie, pod opieką matki zbyt często sięgającej po alkohol marzy o innym, luksusowym życiu. Przepustką do niego miało być małżeństwo z Wiktorem, ale zamiast pięknego domu z basenem, w którym mieli zacząć nowy etap w życiu, utknęli w rozpadającym się domu rodzinnym Niny, z matką-pijaczką na parterze. Na dodatek zapracowany mąż nie dawał jej tyle atencji, ile potrzebowała, w rezultacie mimo tego, że nie minął nawet rok od ich ślubu, ona miała już dosyć. Zarówno Wiktora, jak i swojego żałosnego życia.

Sytuacji Niny nie poprawia molestujący i stosujący wobec niej mobbing szef, ani współpracowniczka, Laura Rojek, z którą musiała przebywać osiem godzin w jednym pomieszczeniu. Na stosunek Niny do koleżanki wpływa zapewne to, że jest ona byłą dziewczyną jej męża, ale zapewne i bez tego idealnie wyglądająca Laura by ją drażniła. Nina jest bowiem jedną z tych osób, które szklankę zawsze widzą w połowie pustą, które nigdy nie są zadowolone z tego co mają, które zawsze pragną czegoś innego. Może właśnie dlatego kobieta wciąż utrzymuje romans z właścicielem firmy informatycznej, w której pracuje, Emilem. Ich kilkuletni związek zwykle nie wykracza poza sex, szczególnie odkąd Nina wyszła za mąż. Mężczyźnie też jest na rękę to, że Nina nie przyznaje się do romansu, w ten sposób ma miłą odskocznie od pracy i to bez żadnych zobowiązań.

Mimo iż Nina nie czuje się winna zdrady wobec Wiktora, traktując go niczym nieudacznika, to jednak stres i życie w nieustannym kłamstwie zaczyna dawać się jej we znaki. Na dodatek jej przyjaciółka Sara, która ją zawsze kryła, również zaczyna mieć przed nią jakieś tajemnice. Ostatecznie Nina postanawia skorzystać z pomocy specjalisty, polecanego niegdyś przez Sarę, Sebastiana Dembińskiego. Tyle tylko, że już w trakcie pierwszej wizyty dochodzi pomiędzy nimi do zbliżenia. A na dodatek, Nina zaczyna odbierać głuche telefony i dostaje wiadomości tekstowe w stylu „Wiem, co robisz”.

Jak zakończy się ta historia o pogubionej kobiecie? Kto może wysyłać jej wiadomości i o co tak naprawdę mu chodzi. Czyżby wiedział o jej romansie? A może to Emil komuś zdradził ich tajemnicę? Dlaczego Sebastian zachował się na tyle nieprofesjonalnie, by przespać się ze swoją pacjentką? Na te i na wiele innych pytań pojawiających się w trakcie lektury książki pt. „Jeszcze jeden raz” będziemy poszukiwali odpowiedzi. Opublikowana nakładem wydawnictwa Replika książka autorstwa Karoliny Janetty mimo iż wydaje się być romansem, tak naprawdę kryje w sobie psychologiczne treści. To sprawia, że sięgnąć po nią mogą nie tyle miłośnicy miłosnych historii co powieści obyczajowych, wydaje się być bowiem pisana przez życie.

Mimo prostej konstrukcji i bohaterki, wobec której mamy raczej negatywne uczucia, wahając się pomiędzy niechęcią, a wrogością (ewentualnie Nina budzi w nas litość), to książka zawiera wiele tematów, które składają się na ludzkie życie. Wchodząca w kolejne relacje kobieta, łaknąca uwagi, troski, ocierająca się o nimfomanię, nadaje się faktycznie do terapii. Przy okazji mamy możliwość obserwowania rozpadającej się ludzkiej psychiki i dokonywania wyborów, które jeszcze pogarszają obecną sytuację. Wisienką na torcie jest zakończenie i choć nie jest to książka, do której się wraca, to z pewnością warto po nią sięgnąć bowiem pokazuje, jak mogą eskalować problemy, które nie zostały w porę dostrzeżone i jak bardzo na nasze życie wpływa przeszłość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz