wtorek, 1 sierpnia 2023

Ilona Gołębiewska "Zostań już na zawsze"

Autor: Ilona Gołębiewska
Wydawnictwo: Muza SA


Nie bez przyczyny mówi się, że nieszczęścia chodzą parami. A, jak pokazuje doświadczenie, niekiedy nawet trójkami. Bo faktycznie tak jest, że kiedy mamy problemy w jakiejś sferze życia, to podjęte decyzje doprowadzają nas do problemów w kolejnej. Tyle tylko, że patrząc z dłuższej perspektywy czasu, niekiedy to, co nazywamy życiowym zakrętem, czy katastrofą jest kamieniem milowym do naszego rozwoju czy zmiany na lepsze. Często bowiem zadowalamy się przeciętnymi relacjami czy pracą, podczas kiedy nasze szczęście znajduje się zupełnie w innym miejscu.

O tym, że czasami porażka może być sukcesem, że niekiedy trudne chwile są po to, byśmy mogli przemyśleć pewne sprawy, przekonuje się Kamila Bardo. Już kiedyś zmieniła swoje życie, bowiem uciekając przed nieciekawą przeszłością powróciła do Polski i zamieszkała w Warszawie, zaczynając wszystko od nowa. Jednak pragnąc złudnej stabilizacji zgodziła się na zbyt wiele kompromisów i była w stanie zbyt wiele poświęcić. Dlatego też spalała się w pracy, zaś w życiu osobistym zdecydowała się na pozbawiony miłości związek z Hubertem, choć głównym jego powodem było lokum, jakie partner wynajmował. Zwykle takie bańki pękają, nie można bowiem długo żyć w kłamstwie. Dlatego też, kiedy do kłopotów w związku dochodzą problemy w pracy, Kamila jest bliska załamania. Całe szczęście, że ma jeszcze rodzinę, z którą co prawda nie utrzymuje zbyt częstych kontaktów, ale oni są gotowi nieść pomoc.

Kiedy zatem przeszłość daje o sobie znać, w pracy wszystko się sypie, kiedy Hubert traci źródło dochodów, zaś napięcie pomiędzy nimi sięga zenitu, Kamila korzysta z propozycji brata, by odpocząć od wszystkiego w małym miasteczku na mazurach, w Budlewicach, gdzie jest jej rodzinny dom. Tu mieszka nie tylko matka, z którą Kamila jest konfliktowana, ale też brat Wiktor ze swoją córką. Zapraszając siostrę do siebie, daje jej nie tylko możliwość zregenerowania sił, ale również zmiany swojego życia. Proponuje jej bowiem pracę w swoim sklepie z meblami po renowacji, angażuje ją również w pomoc przy ogrodzie. Ten ma dla niego szczególne znaczenie, bowiem w nim zginęła tragicznie jego żona. Przez lata stary ogród był zamknięty, ale teraz Wiktor pragnie z pomocą swojego przyjaciela Janka, przywrócić mu świetność. A że planuje wraz z córką wyjazd, to właśnie Kamila ma doglądać prac. Biorąc pod uwagę, jak uroczy jest ogrodnik, wcale nie protestuje…

Jak zakończy się ta historia? Czy Kamila odnajdzie w życiu wreszcie spokój i poczucie bezpieczeństwa? Czy definitywnie zamknie za sobą nieciekawy rozdział? Czy zdecyduje się przyjąć pracę w sklepie brata i przyjąć jego hojną ofertę? I co najważniejsze, czy jeszcze otworzy przed kimś serce? Na te pytania odpowiedzi będziemy poszukiwać w najnowszej książce Ilony Gołębiewskiej pt. „Zostań już na zawsze”. Opublikowana nakładem wydawnictwa MUZA SA powieść, to poruszająca historia o błędach, o poszukiwaniu siebie i o życiowych zakrętach, które przynoszą nam niekiedy prawdziwe niespodzianki i kierują na nowe ścieżki. Mimo swojej lekkości, to historia której daleko od banału, która pozwala również nam dokonywać zmian w swoim życiu, która napełnia nasze serca nadzieją, że zmiana może być dobra. To idealna literatura obyczajowa (nie tylko) na wakacje dla miłośników gatunku, ale również dla wszystkich, którzy znajdują się na rozdrożu, którzy boją się podjąć jakiejś decyzji i godzą się na bylejakość.

Frapującej fabule towarzyszy wartka akcja i gwałtowne jej zwroty. Mamy tu tajemnice z przeszłości, zaglądamy za kulisy pracy specjalisty do spraw marketingu, poznajemy realia warszawskiego życia, ale i dajemy się zauroczyć mazurskim klimatom, a szczególnie pewnemu architektowi krajobrazu. To wszystko składa się na powieść, którą czyta się niezwykle szybko, a która pozostawia nas z radością w sercu.

3 komentarze: