niedziela, 17 września 2023

Aisling Fowler „Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las”

Tytuł: „Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las”
Autor:Aisling Fowler
Wydawnictwo: HarperCollinsCzym jest prawdziwa odwaga? To nie brak strachu, ale działanie mimo jego odczuwania. Nie jest wyczynem podejmowanie aktywności, jeśli nie odczuwamy strachu lub kiedy nie ma zagrożenia. Prawdziwi bohaterowie wykuwają swą siłę w ogniu i bólu, pokonują swoje ograniczenia i prą do przodu mimo zmęczenia. I mimo tego, iż tak naprawdę woleliby robić coś innego.

Dwunastka wie doskonale co to strach i koszmary, które nie dają w nocy spać. Mimo tego pracuje w pocie czoła nad zdobyciem wymaganych umiejętności, jako adeptka Hunting Lodge. To osada, której celem jest wykształcenie wojowników, będących w stanie bronić wszystkich wiosek i plemion przed zagrażającymi im magicznymi stworzeniami. Jako Łowczyni, Dwunastka strzec kiedyś będzie pokoju w Ember, pod warunkiem, że nie narobi sobie wcześniej kłopotów i nie da się sprowokować. Kiedy adepci są bowiem gotowi, udają się do Lodowego Lasu, gdzie realizują zadania do wykonania. Po ich powrocie starszyzna podejmuje decyzje, czy maja stać się Łowcami i wybierają sobie nowe imiona. Na razie identyfikują się z numerami, bowiem idąc do Hunting Lodge młodzi ludzie wyrzekają się poprzedniego życia, składając przysięgę bycia ponad więzy krwi.

Nastoletnia Dwunastka w osadzie czuje się osamotniona. Jej jedynym towarzyszem jest wiewiórka, pozostali uczestnicy traktują ją bowiem niczym dziwadło, również z powodu zazdrości o jej wrodzone umiejętności, ale też dlatego, że nastolatka trzyma się od wszystkich z daleka. Nie chce się do niczego i nikogo przywiązywać, za dużo już straciła. Jedynie z Siódemką wiąże ją mocniejsza więź, ale tylko dlatego, że niezdarna koleżanka sama zabiega o kontakty z Dwunastką, ona też podarowała jej wiewiórkę.

Dlatego też, kiedy osada zostaje zaatakowana przez gobliny i ogry, zaś Siódemka znika, Dwunastka wyrusza na jej poszukiwanie. Towarzyszy jej Strażnik z osady – ożywiona cześć skały, a także Piątka i Szóstka, dwóch najbardziej dokuczliwych i znienawidzonych przez nią adeptów, wiewiórka, a także niesforne ogniste duszki: Ognik, Skierka i Piroman. Czy jednak taka ekipa będzie w stanie odnaleźć Siódemkę? Czy dowiedzą się, dlaczego osada została zaatakowana mimo zaklęcia ochronnego? Co się dzieje na świecie i dlaczego złe moce zyskują na sile? Kto podarował Dwunastce księżycowy kamień? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi będziemy szukać w książce „Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las”, będącej tomem pierwszym historii, której akcja rozgrywa się w mroźnej krainie, przepełnionej magią i potworami. Opublikowana nakładem wydawnictwa HarperCollins książka, to spektakularny debiut Aisling Fowler, który zachwyci nie tylko młodych wielbicieli fantastyki, ale i starszych czytelników.

Intrygującej fabule pełnej nagłych zwrotów akcji towarzyszą niezwykli bohaterowie, których przeszłość owiana jest tajemnicą, bowiem sami musieli się jej wyrzec wstępując do Hunting Lodge. Jednocześnie świat opisany w powieści jest niezwykle plastyczny, wręcz rzeczywisty, tym bardziej przerażający. Tym bardziej, że czekają na nas ogry, gobliny, wilki, pełzaki klifowe, a Księga Demonów stanie się źródłem wskazówek, jak z nimi walczyć. Pytanie tylko, czy damy radę, bowiem kluczem do uniknięcia śmierci jest współpraca. Nawet, jeśli my zdajemy sobie z tego sprawę, czy w pełni rozumie to Dwunastka?

1 komentarz: