niedziela, 10 września 2023

Soraya Lane "Córka z Kuby"

Tytuł: Córka z Kuby
Autor: Soraya Lane
Wydawnictwo: AlbatrosKuba to wyjątkowy kraj, zdecydowanie wyróżniający się wśród innych karaibskich wysp. Przez lata praktycznie niedostępna dla turystów powoli otwiera się na przyjezdnych, którzy mogą albo ją pokochać, albo znienawidzić. Dyktatorskie rządy sprawiły, że wiele rodzin opuściło Kubę, pozostawiając cały swój majątek. Jednak polityczne zawirowania, choć odebrały krajowi elitę, nie mogły odebrać stolicy wypełnionej budynkami z czasów kolonialnych oraz z początków XX wieku, utrzymanych w różnych stylach architektonicznych, pomników kubańskich bohaterów narodowych – José Marti i Che Guevary, doliny Viñales, będącej rajem dla miłośników przyrody czy Trynidadu z dawnymi rezydencjami plantatorów.

O tym, w jakim rytmie bije serce Kuby, o tym, dlaczego ktokolwiek tam zawitał, tej wizyty nie może już zapomnieć, zajmująco pisze Soraya Lane. Książka pt. „Córka z Kuby”, opublikowana nakładem wydawnictwa Albatros, to kolejny już tom nowej, spektakularnej serii „Utracone córki”, zaplanowanej na osiem części. Akcja cyklu toczy się w różnych zakątkach świata, a tym razem staje się pretekstem do odwiedzenia egzotycznej Kuby. Jednak to nie tylko książka dla tych, którzy są już po lekturze pierwszego tomu i doświadczyli siły opowiedzianej przez autorkę historii. Każdy tom bowiem to odrębna opowieść, choć wszystkie one połączone są tajemniczymi szkatułkami, odnalezionymi w danym domu dla niezamężnych matek w Londynie. Poszukiwanie prawdy o przeszłości staje się kanwą, na której została opleciona powieść, a także pretekstem do podróży – zarówno tej rozumianej jako przemieszczanie się w przestrzeni, jak i tej związanej z przemieszczaniem się czasie. Opowieść toczy się bowiem na dwóch planach czasowych – przenosimy się na Kubę roku 1950, jak i do współczesnego Londynu. Jednak przenikanie się tych dwóch planów gwarantuje nam niesłabnące emocje szczególnie, że wraz z bohaterką uczestniczymy w śledztwie mającym na celu rozwiązanie rodzinnej tajemnicy.

Poznajemy Claudię, młodą kobietę , która wciąż szuka sposobu na życie, ale już doskonale wie, czego nie chce. Studiowała ekonomię, dostała pracę w prestiżowej firmie, a dopełnieniem tego idealnego – jakby się mogło wydawać – życia, był przystojny mężczyzna z aspiracjami. Jednocześnie Claudia dusiła się w takiej rzeczywistości coraz bardziej, a stres i nieustanna presja sprawiły, że doświadczała ataków paniki. Niemal z dnia na dzień postanowiła wszystko rzucić i zająć się renowacją wnętrz. Niestety taka „kariera” nie pasowała do wizerunku idealnej narzeczonej, zatem wraz z odejściem z pracy zakończył się również jej wieloletni związek. Mimo tego Claudia, która zajmuje się obecnie przywracaniem świetności mieszkaniom, które odsprzedaje z zyskiem czuje, że jest na dobrej drodze. Dlatego też, kiedy mama prosi ją o przysługę związaną z odebraniem odziedziczonego przedmiotu, Claudia godzi się bez wahania.

Jak się okazuje, w londyńskiej kancelarii prawnej spotyka się kilka osób. Nie łączy ich nic poza faktem, że każda otrzymuje pudełko z pamiątkami, znalezione w domu zmarłej kobiety, która przed laty prowadziła placówkę Dom Hope w Londynie, przeznaczony dla samotnych matek. Jedno z siedmiu pudełek odbiera właśnie Claudia, zaś w szkatułce znajdują się niewiele mówiące jej przedmioty: wizytówka oraz herb. Co to jednak ma wspólnego z jej matką? Czyżby babka skrywała przed nimi jakiś sekret? A może sama nie wiedziała, jaka tajemnica pozostaje od lat w ich rodzinie nieodkryta? Próbując przy pomocy ojca poznać sekret z przeszłości, Claudia robi coś nieoczekiwanego – ponieważ wszystko na to wskazuje, że herb znaleziony w szkatułce jest kubański, rezerwuje lot na Kubę, u źródeł starając się dowiedzieć prawdy. Czy ją odkryje? A może, poza swoimi pragnieniami czy historią swojej rodziny, pozna również, czym jest miłość?

Autorka przenosi nas również do Hawany, jednak zupełnie innej, niż obecnie. To właśnie tu rezyduje rodzina Diaz, mająca prawdziwe imperium cukrowe. W rodzinie są trzy piękne córki oraz czwarta, będąca jeszcze maleńkim dzieckiem, przy porodzie której zmarła matka wszystkich. Zarówno najstarsza z sióstr, Esmeralda, jak i pozostałe dwie dziewczyny matkują małej, ciesząc się przy tym wolnością, jakiej nie zaznałyby w innym kraju. Szczególnie Esmeralda, najpiękniejsza z nich, jest oczkiem w głowie pana Diaz, bowiem – choć kocha on wszystkie córki – to tylko ona wykazuje szczególne zamiłowanie do nauki i interesów, zaś jej obecność na spotkaniach biznesowych przekonuje potencjalnych partnerów do zawierania umów. Teraz też wyrusza wraz z ojcem do Londynu, gdzie mają spotkać się z niejakim Christopherem Duttonem…

Jaki związek mają ze sobą te dwie historie? Czy to możliwe, by rodzina Claudii miała kubańskie korzenie? A może wnioski przez nią wyciągane są pochopne? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziemy w znakomitej powieści, która przykuwa naszą uwagę, zmusza do koncentracji, ale przede wszystkim odsłania przed nami rożne oblicza Kuby…A zauroczeni tą historią z niecierpliwością czekamy na kolejne tomy serii.1 komentarz: