czwartek, 12 października 2023

Alexandra Benedict "Morderstwo w świątecznym ekspresie"

Tytuł: Morderstwo w świątecznym ekspresie
Autor: Alexandra Benedict
Wydawnictwo: KobieceZwykle święta są takim czasem, kiedy wszystkie konflikty ulegają zamrożeniu, kiedy powstrzymujemy się od dyskusji, sporów, kiedy staramy się szczególnie dbać o dobrą atmosferę. Co więcej, pragniemy też spędzić święta z bliskimi, niezależnie od tego, jacy by byli. Dlatego przemierzamy niekiedy cale kilometry, by tylko zjeść z nimi wigilijną kolację, czy wręczyć symboliczny upominek. Tyle tylko, że niekiedy takie święta mogą zamienić się w koszmar…

Przekonują się o tym pasażerowie świątecznego ekspresu do Szkocji. To ostatni pociąg przed Bożym Narodzeniem, a każdemu z pasażerów zależy, by dotrzeć przed świętami do domu. No, prawie każdemu, bowiem jednemu zależy na tym, by zabić… W pociągu znajduje się osiemnastu pasażerów, a wśród nich jest była oficer śledcza wydziału kryminalnego, która wyrusza do Szkocji do swojej rodzącej sześć tygodni przed terminem córki. W jej komisariacie wszyscy wiedzieli, że marzy o podróży pociągiem sypialnym, zatem kupili jej bilet w ramach pożegnalnego prezentu. Tyle tylko, że nikt był świadomy, jak ta podróż będzie przebiegała i że pociąg się wykolei.

Pociągiem jedzie też para celebrytów – Meg Forth i Grant McVey. Ona jest zwyciężczynią telewizyjnego konkursu wokalnego, olśniewającą influencerką, której sensem życia jest zadowalanie innych. I to nie tylko widzów czy reklamodawców, ale i jej partnera, Granta. On również jest znanym celebrytą, występującym w różnych reality show, mężczyzną zakochanym w sobie, roszczeniowym manipulatorem, ze skłonnością do przemocy. Teraz jego ofiarą jest właśnie Meg, którą traktuje fatalnie, na zmianę obrażając, litując się nad nią i stosując agresję. W pociągu znajduje się też m.in. rodzina Bridgesów, matka podróżująca z dorosłym synem i kotem, pracownik prokuratury Craig oraz czworo studentów, którzy usiłują dostać się do teleturnieju, w którym nagrodą jest stypendium na studia doktoranckie.

W pociągu alkohol leje się strumieniami i wszyscy wydają się dobrze bawić. Do chwili, kiedy Meg zostaje znaleziona martwa w przedziale, po tym, kiedy pociąg wykoleił się w samym środku Highlandu podczas zamieci śnieżnej. Ciało dziewczyny znajduje Roz, która po katastrofie kolejowej stara się opanować sytuacje i zadbać o wszystkich, chociażby po to, by nie myśleć o swojej córce, znajdującej się setki kilometrów od niej i to w ciężkim stanie. Pytanie jednak brzmi, w jaki sposób Meg mogła zostać zamordowana w zamkniętym pomieszczeniu. Blokadę zamka przekręcono ręcznie od wewnątrz, zaś okno pozostawało zamknięte i nic nie wskazuje, żeby wymknął się przez nie ktokolwiek. Nie było żadnych śladów włamania, a mimo to Meg została zabita, prawdopodobnie uduszona.

Zaalarmowane władze robią wszystko, by dotrzeć do pasażerów, ale śnieżyca i powalone drzewa nie ułatwiają sytuacji. Dlatego też Roz musi sama podjąć śledztwo chociażby po to, by zadbać o bezpieczeństwo pozostałych pasażerów, wśród których prawdopodobnie jest morderca. Pomaga jej w tym Craig, w asyście którego przesłuchuje kolejnych pasażerów, poczynając od Granta. Sytuację utrudnia fakt, iż większość pasażerów była pod wpływem alkoholu, cale szczęście, że popularność Meg sprawiła, że niektórzy pasażerowie nagrywali ją mniej lub bardziej oficjalnie. Czy to jednak pomoże schwytać mordercę? Sprawa tymczasem robi się poważna, bowiem ginie kolejny pasażer…

Jak zakończy się ta mordercza, świąteczna opowieść? Przekonamy się o tym dzięki książce pt. „Morderstwo w Świątecznym Ekspresie”, autorstwa Alexandry Benedict. Opublikowana nakładem wydawnictwa Kobiecego powieść, to fenomenalny kryminał w stylu Agathy Christie. Mamy tu pomieszczenie o ograniczonym metrażu (tym razem pociąg), mamy osoby, wśród których każdy jest podejrzany, mamy też zagadkę, do rozwiązania której musimy dojść drogą dedukcji To wszystko składa się na niezwykłą powieść, która będzie prawdziwą gratką nie tylko dla miłośników gatunku, ale dla wszystkich, którzy z niecierpliwością wypatrują świąt. Frapująca, mimo iż oparta na utartym schemacie fabuła, wyraziści bohaterowie i plastyczne opisy sprawiają, że przenosimy się do tego pociągu do Fort William, jesteśmy świadkami przemocy wobec Meg, poznajemy również współpasażerów po to, by ostatecznie z Roz dochodzić do prawdy. A ta będzie zaskakująca…Brak komentarzy:

Prześlij komentarz