poniedziałek, 13 listopada 2023

Imogen Clark "Nie sposób zapomnieć"

Tytuł: Nie sposób zapomnieć
Autor: Imogen Clark
Wydawnictwo: Akurat


Czas studiów to przełomowy okres dla wielu ludzi. To nie tylko moment, gdzie wielu z nich musi zmierzyć się z wyzwaniami codzienności, radząc sobie lepiej lub gorzej, ale także to czas zawierania przyjaźni oraz weryfikowania życiowych planów. Dla jednych to czas upadku nowo wyznawanych wartości, dla innych czas, kiedy upewniają się, że wybrana droga jest tą pożądaną.

Angie, Maggie, Leon i Tiger, to grupa przyjaciół, która poznaje się właśnie na studiach, choć Angie i Tiger znają się już ze wspólnych podróży. Chłopak zresztą wcale nie jest studentem, po prostu jako wolny duch, nie związany z niczym i nikim zjawia się kiedy chce, wykorzystując miejsce w akademiku, a później w wynajętym przez przyjaciół domu do spania. Na początku nic nie zapowiadało przyjaźni. Każdy z ich czwórki jest inny, każdy reprezentuje inne wartości i do czego innego dąży. Najbardziej podobny jest Leon i Maggie – oboje są bowiem odpowiedzialni, pracowici, konsekwentni. Choć ona marzy o spektakularnej karierze prawniczej, on zaś, student inżynierii chemicznej, pragnie tylko spokoju i bezpieczeństwa. To dlatego właśnie, mimo miłości do gry na saksofonie, wybrał poważne studia, które są gwarancją stabilnego zatrudnienia. Takiego sposobu myślenia nie może zrozumieć Angie, wolny duch, co czyni ją podobną do Tigera. Wychowana w domu dziecka niczego nie posiada, do niczego się nie przywiązuje, skwapliwie korzysta natomiast z cudzych rzeczy i nie czuje się w obowiązku z nikim niczym dzielić. To zakrawa na ironię, że pomimo tych różnic ta czwórka zaczyna się ze sobą przyjaźnić, choć Maggie nie miałaby właściwie nic przeciwko temu, by zacieśnić więzy z Tigerem. Jednak ostatecznie nigdy do tego nie dochodzi, on zaś pozostaje niespełnioną miłością, która od czasu do czasu pojawia się w jej życiu.

Zupełnie nie do uwierzenia jest też fakt, iż ta czwórka przyjaźni się kolejne lata, nawet po ukończeniu studiów, z pełną akceptacją wszystkich swoich deficytów. Wiadomo jest, że Angie i Tiger nie mają skrupułów przed życiem na cudzy koszt i nigdy niczego nie planują, choć akurat Angie z biegiem lat odczuwa coraz większą potrzebę stabilizacji. Nie idzie zatem w ślady przyjaciela, który pracuje tylko tyle, by przeżyć i którym los rzuca w różnych kierunkach, po całym świecie. Postanawia założyć biznes związany z praktyką holistyczną, zaś jej optymizmu nie psuje nawet przypadkowa ciąża z chłopakiem równie odpowiedzialnym co Tiger, który nie zamierza się z nią wiązać, nie utrzymuje też kontaktu z dorastającą córką Angie, Romany.

Leon dostał w życiu to, co chciał – bezpieczną pracę i uroczy dom, choć to wszystko okazuje się być złudne. Jego żona nigdy nie zaakceptowała ani jego przyjaciół ze studiów, ani najwyraźniej jego samego, uporczywie starając się go zmienić. W końcu, po wielu latach małżeństwa poddała się i odeszła zabierając ze sobą dwójkę dorastających dzieci. Wydawać by się mogło, że również Maggie dostała od życia to, co chciała. Poświęciła swoje życie pracy w kancelarii prawnej, nie znajdując czasu ani na rodzinę, ani na dzieci czy inne pasje. Kiedy z uwagi na wiek i konserwatyzm zostaje wyrzucona, świat się dla niej kończy. Okazuje się bowiem, że bez kariery, tak naprawdę nie wie, kim jest.

Kiedy Angie umiera, cała trójka zostaje poproszona o niecodzienną przysługę. Zgodnie z ostatnią wolą zmarłej, przez kolejny rok jej przyjaciele mają zająć się wychowywaniem Romany, do czasu, aż nie dostanie się na studia. Każdy z nich ma do wypełnienia inne zadanie – Tiger ma mieszkać z Romany, ale też pokazać jej świat, Maggie zająć się kwestiami prawnymi, zaś Leon, życiem kulturalnym. Tego nie spodziewali się po Angie, zaś początkowy szok wywołany jest jeszcze obecnością jednej osoby, niejakiej Hope, byłej modelki, poznanej przez Angie na kursie biznesu. Hope ma zająć się związkami, przyjaźniami i relacjami Romany.

Mimo początkowej niechęci, wszyscy starają się wypełnić zobowiązanie najlepiej, jak potrafią. Nie spodziewają się nawet, do jakich odkryć ich to doprowadzi i jakie wyzwania przed nimi postawi. Być może w ten sposób Angie, która kochała życie i nie robiła planów chciała uświadomić im, że to, czego pragną i to, czego potrzebują, to dwie odrębne kwestie? Przekonamy się o tym z lektury wyjątkowej, niezwykle pięknej, słodko-gorzkiej opowieści o tym, co dzieli i co łączy, o marzeniach, drodze do ich realizacji i podążaniu za głosem swojego serca. Książka pt. „Nie sposób zapomnieć”, autorstwa Imogen Clark, opublikowana nakładem wydawnictwa Akurat, to jedna z tych książek, które zachwycą nie tylko miłośników książek obyczajowych, ale wszystkich, którzy docenią dobrze skonstruowane książki zawierające głębię. Jedna z tych książek, które pozostawiają w nas trwały ślad, które swoją fabułą i kreacją bohaterów odciskają na nas swoje piętno i zmuszają do spojrzenia na swoje życie. Jedna z tych książek, których nie sposób zapomnieć…

1 komentarz:

  1. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać :D
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń