czwartek, 2 listopada 2023

Jakub Bączykowski "Nie mogę ci powiedzieć"

Tytuł: Nie mogę ci powiedzieć
Autor: Jakub Bączykowski
Wydawnictwo: MiętaCzy możemy obdarzyć kogokolwiek bezgranicznym zaufaniem? Życie pokazuje, że nie możemy ufać nawet sobie, a co dopiero rodzicom, dzieciom czy życiowym partnerom i przyjaciołom. Rodzice przecież są zdolni do porzucenia swoich dzieci, dzieci nie interesują się losem rodziców, a partnerzy, pomimo deklaracji miłości, zdradzają czy postanawiają szukać szczęścia gdzie indziej. Niestety, nie możemy kontrolować się cały czas, nie mamy również wpływu na otoczenie. A jedyne, co nam pozostaje, to zachowanie daleko posuniętej ostrożności. Czasami jednak to nie wystarcza.

Przekonał się o tym Damian, młody mężczyzna, którego – zamiast wspaniałej przyszłości u boku ukochanego, czeka szpital psychiatryczny i konieczność oczyszczenia się z podejrzeń. A przecież miało być tak pięknie, w końcu nareszcie znalazł mężczyznę, który może pretendować do miana tego jedynego. Takiego, który jest odpowiedzialny, zarabia, a na dodatek ma gest. Damian, instruktor jogi nie narzeka na brak środków, ale do statusu materialnego Łukasza mu daleko. Jego ojciec jest dyrektorem liceum, ciotka nauczycielką historii, więc nie pochodzi on z dobrze sytuowanej rodziny, ale też w jego środowisku nie pieniądze się liczą. Mimo to zaproszenie Łukasza na weekend w Warszawie ekscytuje Damiana szczególnie, że to kolejny krok w ich związku. Tyle tylko, że partner nie do końca zachowuje się tak, jak bohater tego oczekuje. Popisuje się szybką jazdą, w ekskluzywnym hotelu jest stałym gościem, a Damian zastanawia się, czy zabiera tu każdego chłopaka, a na dodatek Łukasz znika mówiąc, że musi pilnie wyjść. Ale najgorsze jest zakończenie tej znajomości – impreza w domu prezesa zagranicznego banku, która pociąga za sobą tragiczne skutki.

Leon, ojciec Damiana, dostaje informacje że jego syn leży na oddziale psychiatrycznym. Jest skrępowany pasami, bowiem wykazywał się agresywnym zachowaniem, mimo iż nigdy przedtem nie był agresywny. Dodatkowo w grę wchodzi jeszcze podejrzenie zabójstwa Łukasza, okazuje się też, że w krwi Damiana znaleziono resztki po pigułce gwałtu, choć on sam nie został zgwałcony. Co tak naprawdę wydarzyło się na tej imprezie? Dopóki Damian nie odzyska przytomności, sprawę próbuje rozwikłać ciotka chłopaka, Simona, zwana też Moną, wielbicielka kryminałów i wychowawczyni sporej rzeszy młodzieży, zajmującej później przydatne dla jej dochodzenia stanowiska. Ma zatem szansę czegoś się dowiedzieć, wykorzystując jednego z absolwentów.

O tym, co tak naprawdę wydarzyło się na imprezie, co stało się z Łukaszem i kim naprawdę był ten chłopak, skoro najwyraźniej wysoki status materialny był tylko maską, możemy dowiedzieć się dzięki lekturze powieści pt. „Nie mogę ci powiedzieć”, autorstwa Jakuba Bączykowskiego. Ta tchnąca świeżością powieść, w której historię poznajemy nie tylko z perspektywy różnych osób, ale także rozgrywa się ona na różnych planach czasowych, to niezwykle wciągająca książka nie tylko dla miłośników kryminałów, ale dla wszystkich, którzy lubią bawić się w detektywów.

Niezbyt zawiła fabuła sprawia, że książka jest idealna na świąteczny wypoczynek, wciąga, ale jednocześnie naprowadza nas na trop i pozwala go podjąć, bez specjalnego wysiłku umysłowego. Jednocześnie, dobrze zarysowani bohaterowie, z moją ulubioną Moną na czele (niezłomną niczym Krystyna Skarbek, najwybitniejsza Polka – szpieg, idolka Mony), czynią książkę interesującą i sprawiają, że trudno się od niej oderwać. To wszystko sprawia, że po odłożeniu powieści sięgamy po poprzednią pozycję autora, a jeśli już to zrobiliśmy – czekamy z niecierpliwością na kolejną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz