niedziela, 17 grudnia 2023

Peter Hollins "Ucz się jak Einstein"

Tytuł: Ucz się jak Einstein
Autor: Peter Hollins
Wydawnictwo: Sensus


Jesteś przekonany, że nawet wielogodzinna nauka nic nie pomoże, bo nie jesteś zbyt mądry? Podziwiasz osoby, które uzyskują najwyższe wyniki na testach i nawet trochę im zazdrościsz? Zastanawiasz się, jakby to było móc uczyć się szybko i efektywnie? Twoi nauczyciele mówią ci, że do Einsteina ci daleko?

Niezależnie, jakich odpowiedzi udzielisz na te pytania, pewne jest jedno – ty również możesz uczyć się szybciej, czytać szybciej i rozwiązywać szybciej testy. I nie jest to związane bezpośrednio z twoją inteligencją, ale sposobem, w jaki się uczysz. Dlatego też warto przyswoić sobie przede wszystkim techniki uczenia się, które zagwarantują, że opanujesz materiał w krótszym czasie (chociażby po to, by zająć się innymi sprawami). Będzie to możliwe dzięki poradnikowi „Ucz się jak Einstein”, autorstwa Petera Hollinsa. Opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus niewielkich rozmiarów książka zawiera przydatne wskazówki, w jaki sposób się uczyć, jak wyznaczać cele, a także obala mity związane z nauką, jak choćby taki, że błędy są złe. Lektura książki i zastosowanie zawartych tu wskazówek jest w stanie odmienić nasze życie, bo przecież obecnie jesteśmy postawieni przed koniecznością nieustannego uczenia się. Książka zatem doskonale sprawdzi się zarówno dla ucznia ze szkoły podstawowej, licealisty czy studenta, jak i na dalszych etapach naszego życia, w pracy zawodowej.

Książka składa się z trzynastu rozdziałów, w sposób skondensowany prezentujących wiedzę na temat … zdobywania wiedzy. Rozdział pierwszy służy obaleniu mitów, które być może nas ograniczają i nie pozwalają nam na przełamanie wewnętrznego oporu przed nauką. Znajdziemy tu takie mity, jak ten, że by dobrze się uczyć trzeba mieć wrodzoną inteligencję czy ten, że więcej znaczy lepiej (tymczasem z perspektywy przyswajania wiedzy bardziej korzystne jest podejście polegające na powtarzaniu materiału w określonych interwałach). W rozdziale drugim poznamy podstawy skutecznego uczenia się (poznamy tu m.in. kroki do lepszego skupienia się i etapy procesu uczenia się), zaś rozdział trzeci zachęca do poznania i zrozumienia siebie. Chodzi bowiem o to, by zrozumieć, jak się uczymy i co pomaga nam najskuteczniej przetwarzać informację. Poznamy tu m.in. model VARK oraz model siedmiu stylów uczenia się. Kolejny rozdział poświęcony został szybszemu i efektywniejszemu czytaniu, a także zapamiętywaniu przeczytanych informacji.

Rozdział piąty koncentruje się na sztuce robienia znakomitych notatek – poznamy tu m.in. cztery etapy ich sporządzania, natomiast rozdział szósty zawiera najskuteczniejsze metody ćwiczeń, opartych na zaangażowaniu oraz ćwiczeniach celowych. Rozdział siódmy traktuje o słoniowej pamięci i koncentruje się na doskonaleniu tej pamięci, zaś kolejny mówi o sprawianiu, by wiedza wchodziła do głowy przy okazji czegoś innego. Jeśli bowiem jakiś cel pochłonie nas bez reszty, a osiągnięcie go będzie wymagało zdobycia umiejętności lub wiedzy, to będziemy uczyli się niejako mimowolnie. W rozdziale dziewiątym dowiemy się, jak wkuwać, czyli poruszona zostanie kwestia opanowania jak największej ilości materiału w najkrótszym czasie, ale tak, by można było go sobie przypomnieć. Rozdział dziesiąty traktuje o uczeniu się naukowo, został bowiem poświęcony naukowym podstawom uczenia się, a w szczególności wnioskom w tym obszarze. Rozdział jedenasty stanowi omówienie tematu związanego z tworzeniem celów, zaś ostatni rozdział związany z uczeniem się zawiera kilka skutecznych wskazówek ułatwiających zapamiętywanie. Ostatni rozdział zawiera zagadkę, którą przypisuje się Einsteinowi, który ponoć uważał, że nie potrafi jej rozwiązać 98 proc.populacji. Tak naprawdę jednak dojście do wyniku wymaga tylko cierpliwości i uważności. Czy jesteś gotowy się sprawdzić?

Lektura książki, a przede wszystkim wdrożenie podanych w niej instrukcji, może znacząco wpłynąć na naszą umiejętność nauki, a przede wszystkim szybkość uczenia się. Praktyczny wymiar książki sprawi, że od razu możemy wdrażać w życie podane wskazówki, by czerpać radość z nauki, a także cieszyć się jej efektami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz