czwartek, 4 stycznia 2024

Klaudia Muniak "Dom obok"

Tytuł: Dom obok
Autor: Klaudia Muniak
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Psychopatia jest specyficznym rodzajem zaburzenia osobowości, który charakteryzuje się aroganckim i kłamliwym stylem funkcjonowania interpersonalnego, poważnymi deficytami rozumienia, przeżywania i ekspresji emocji oraz mocno zaznaczoną impulsywnością. Psychopaci to to, w jaki sposób się zachowują i jak bardzo są zagadkowi, fascynują ludzkość już od dawna. Wiele jest badań im poświęconych, wiele jest także filmów i książek, powstanie których zainspirowali. To, że żyją wśród nas, że kryją się pod uśmiechniętym obliczem sąsiada, wykładowcy czy męża przeraża i sprawia, że nigdy nie możemy czuć się pewnie i bezpiecznie.

Milena Szulc czuje głęboką niechęć do sąsiadów, być może spowodowaną tym, że byli zamieszani w zniknięcie pewnego nastolatka. Ostatni raz Miłosz widziany był właśnie na ich posesji, ale poszukiwania chłopaka okazały się być bezowocne, ostatecznie zatem sprawa ucichła, a Nowickim nie postawiono żadnych zarzutów. Mimo to niechęć u Mileny pozostała, tyle tylko, że właściwie sprawa ta jej już nie dotyczy, bo wyniosła się z rodzinnego domu, zlokalizowanego pod Warszawą na osiedlu zwanym „Angielskie zacisze”. Osiedle okazało się być niewypałem, nikt nie chciał kupować odstraszających angielskim stylem domów pośrodku niczego, bez żadnej infrastruktury. Dlatego też na osiedlu wiele się nie dzieje, część domów stoi pustych, jednak mama Mileny zakochana w angielskich klimatach uparła się na taką lokalizację. Milena przeniosła się do Gdańska, gdzie studiuje logopedię, cały czas spędzając na nauce. Jest rozsądna i odpowiedzialna, nie robi szalonych rzeczy, codziennie też kontaktuje się z rodziną potwierdzając, że wszystko u niej w porządku.

Jednak pewnego dnia, po zdanym egzaminie, postanawia zrobić rodzicom i siostrze niespodziankę i nie informując nikogo, wraca do domu. Niestety dom stoi pusty, a próba dostania się do niego kończy się fiaskiem. By wejść do ogródka, gdzie spodziewa się znaleźć klucz do drzwi, prosi o pomoc sąsiadów, rodzinę Nowickich. Trafia na pana domu, który z uprzejmością i dystansem pomaga jej przejść przez plot, a kiedy okazuje się, że klucza jednak nie ma w miejscach, w których Milena spodziewała się go znaleźć, udziela dziewczynie noclegu.

To właściwie tyle, ile pamięta z wydarzeń, kiedy budzi się w zamkniętym pokoju. Śniła jej się też droga na parking, ale jest przekonana, że dalej znajduje się w domu Nowickich. Co więcej, zjawia się syn gospodarzy, który najwyraźniej ma wobec niej niecne plany. Postanawia uczynić z niej ofiarę eksperymentu, wymyślnie ją torturując i podając różne dawki leków, po czym zapisując obserwację. Co jest jawą, a co snem? O co chodzi chłopakowi? Czy jest szansa, że Milena przetrwa tortury? Czy bliskim uda się ją odnaleźć, zanim będzie za późno? Przekonamy się o tym dzięki znakomitej i przerażającej zarazem powieści pt. „Dom obok”, autorstwa Klaudii Muniak. Opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona książka to niezwykle wnikliwe studium psychopatii, ale i obraz dramatycznej sytuacji rodziny, której nikt nie jest w stanie pomóc. To lektura dla czytelników o mocnych nerwach, bowiem plastyczne opisy są tak sugestywne, że tortury śnią nam się po nocach. Niemała w tym zasługa wyksztalcenia autorki, dzięki któremu poznajemy pewne szczegóły, które jeszcze bardziej urealniają całą sytuację.

Śledzimy nie tylko losy Mileny, uwięzionej w dźwiękoszczelnym pokoju, ale także jej siostry Laury i rodziców. Siostra zaginionej rozpoczyna poszukiwania, kontaktując się z jej znajomymi, ale tak naprawdę podejrzewa Nowickich. Tym bardziej, że już byli zamieszani w podobną sprawę, zachowują się mocno podejrzanie, a ich syn wciąż zamyka się w szopie i opowiada o swojej siostrze, której studentka zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy ma rację? Do czego jest w stanie się posunąć, skoro policja nie dysponując dowodami, ma związane ręce? Pytania i wątpliwości mnożą się w trakcie lektury, gorączkowo pragniemy rozwiązać zagadkę, a i tak na końcu dajemy się autorce zaskoczyć. Znakomita fabuła jest dużym atutem książki, podobnie jak kreacja bohaterów i opisy. Jednak PTSD po lekturze gwarantowane. Podobnie jak podejrzliwość wobec wszystkich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz