niedziela, 4 lutego 2024

Planer Książkary
Miłość do książek, do zagłębiania się w opisywanych przez autorów losach bohaterów, bardzo często wiąże się tez z pragnieniem zatrzymania tych historii w pamięci czy podzielenia się z nimi. Jednak pamięć jest bardzo ulotna, dlatego wrażenia dotyczące książki, jej motyw przewodni, bohaterów czy najważniejsze fakty, warto opisać, na zawsze zatrzymując je w ten sposób na stronach zeszytu. Wówczas możemy w każdej chwili sięgnąć do takich opisów chociażby po to, by komuś o książce opowiedzieć, czy polecić dany tytuł. Wielbiciele książek lubią jednak nie tylko książki czytać – lubią spotykać się z innymi wielbicielami słowa pisanego, lubią poznawać autorów, chociażby na Targach Książki czy uczestniczyć w różnych wydarzeniach z książką związanych. Z pewnością też mają listę tytułów, po które planują sięgnąć w najbliższym czasie.

Teraz, te wszystkie wiadomości mogą przechowywać w jednym miejscu. Po to właśnie powstał „Planer Książkary” – idealna pozycja na prezent dla siebie czy też dla innego „książkoluba”. Polecany planer nie ma nic wspólnego z typowym kalendarzem czy tygodniowym rozkładem zajęć. To raczej miejsce pełne wiedzy na temat książek i informacji z książkami związanych. Dzięki twardej oprawie planer posłuży nam długie lata, a staranne wykonanie i piękna grafika aż zachęca do tego, by go otworzyć i dokonywać kolejnych wpisów.

Pierwsze strony poświęcone są właścicielowi planera – tu możemy wpisać informacje dotyczące naszej ulubionej książki z dzieciństwa, literackiego alter ego, książkowego świata do którego chcielibyśmy się przenieść czy ulubionego literackiego gatunku. Możemy również wykonać test, jaka książką jesteśmy (ja okazałam się być książką science fiction). Następnie możemy zanotować terminy spotkań literackich, targów książki i innych wydarzeń, w których planujemy wziąć udział – dzięki temu nic nam nie umknie. Następne strony to lista 100 książek, tzw. must read, czyli pozycji, które warto (a nawet trzeba) przeczytać w swoim życiu. Mimo iż dopisałabym jeszcze kilka, to zdecydowanie uważam tę listę za doskonale skonstruowaną, a tytuły na niej umieszczone, za nieśmiertelne i takie, do których wraca się wielokrotnie.
Każdy miłośnik książek ma listę takich tytułów, które planuje przeczytać i na które czeka. Możemy je wpisać na listę wraz z datą premiery, a nawet ceną, by uwzględnić ją w konstruowaniu domowego budżetu. Na kolejnych stronach znajdziemy też miejsce, gdzie możemy wpisać tytuły polecone nam przez znajomych, a także tytuły pożyczone (być może dzięki temu wszystkie do nas powrócą, a także my nie zapomnimy komuś zwrócić). Sporo miejsca zostało poświęconego naszym ukochanym bohaterom książek. Możemy również zagrać w książkowe bingo i podjąć wyzwanie przeczytania 50 książek w określonym czasie.

W planerze znalazło się też miejsce na książkowe playlisty wpisanie ulubionych cytatów czy zastanowienie się nad książkowymi upominkami dla bliskich. Jest też czytelniczy horoskop, tracker czytelniczy, gdzie wpisujemy liczbę przeczytanych w danym dniu stron oraz mnóstwo stron poświęconych naszym recenzjom, a także notatkom. To tylko niewielka część zawartości planera, skonstruowanego tak, by każdy miłośnik książek w pełni go wykorzystał. I zapewne tak będzie, bowiem nie wyobrażam sobie już lektury kolejnej książki bez uzupełnienia kolejnej strony tego atrybutu każdego Książkarza (nie tylko Książkary!).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz