niedziela, 16 czerwca 2024

Barbara Supeł "Jadzia Pętelka w podróży"

Autor: Barbara Supeł
Wydawnictwo: Zielona SowaRemont w domu to niezwykle ekscytujące, ale dla wielu również stresujące wydarzenie. Szczególnie, że wiąże się nie tylko z wydatkami, ale i olbrzymią ilością bałaganu i unoszącego się wszędzie kurzu. Dlatego lepiej jest, kiedy dzieci w tym czasie przebywają z daleka od domu – można na przykład wykorzystać czas remontu do tego, by wyjechać na wakacje czy odwiedzić krewnych.

W domu Pętelków szykuje się właśnie mały remont sypialni rodziców. Mama postanowiła wykorzystać ten czas i zabrać Jadzię, jej młodszego brata i psa Pirata do cioci Karoliny. Na posterunku zostaje tata, który ma pomalować pokój i Staś, który będzie pomagał w malowaniu. Na taką wyprawę trzeba się spakować, mama zatem upycha w plecaku różne rzeczy, w tym pieluszki dla Szczepcia, karmę dla psa oraz przybory higieniczne. Jadzia jest już na tyle duża, że sama pakuje swój plecak. Wkłada do niego leniwca, różne przekąski, picie i kolorowankę oraz kredki. Bierze też buziaka od taty!

Wreszcie wszyscy są spakowani i mogą ruszyć w drogę. Teraz jeszcze tylko Jadzia i Szczepcio muszą zostać przypięci do fotelików, choć bobas nie ma na to najmniejszej ochoty. Całe szczęście, że dziewczynka pomaga mamie i robi śmieszną minę do brata, a mama wykorzystuje go, by w końcu zapiąć chłopca. Pirat, pies rodziny, będzie podróżował bezpiecznie w transporterze.Niestety w drodze bardzo długo stoją na czerwonym świetle, potrzebne tu będzie zatem zaklęcie rzucone przez Jadzię. Trzeba było powtórzyć je aż dwa razy, by zadziałało, ale w końcu mogą dalej ruszyć. Kiedy jednak wyjeżdżają z miasta, krajobraz zaczyna robić się monotonny, a dziewczynka zaczyna się nudzić. Całe szczęście, że mama przypomina sobie o Kapitanie Paluchu, a ten przeskakując drzewa, krzaki czy auta zajmuje dziewczynkę na tyle, że Jadzia doskonale się bawi, aż robi się głodna. Wówczas wyjmuje przekąski, ale szelest opakowania budzi brata, który też chce jeść. A w zamian za to, jest gotowy podzielić się swoją obślinioną chrupką.

Jakie jeszcze przygody czekają na Jadzię w trakcie podróży? Kiedy dotrą do cioci? O tym wszystkim możemy przeczytać w uroczej książce dla najmłodszych czytelników pt. „Jadzia Pętelka w podróży”, autorstwa Barbary Supeł. To już kolejny tom przygód rezolutnej dziewczynki, a pięknymi ilustracjami Agaty Łukszy. Opublikowana nakładem wydawnictwa Zielona Sowa pozycja, to prawdziwa gratka dla miłośników Jadzi, a także dla wszystkich odbiorców w wieku około trzech lat, nawet jeśli Jadzi do tej pory nie spotkali. To seria książek dla dzieci, pozbawiona przemocy, pokazującej bohaterkę w codziennych sytuacjach, jej zachowanie, otoczenie. Dodatkowo niewielki format doskonale pasuje do dziecięcych rączek, zaś twarda okładka przedłuża trwałość książeczki, która z pewnością będzie często czytana. 

Wspólna lektura może stać się wspaniałą okazją do rozmowy z dzieckiem na temat obowiązków czy różnych aktywności w ciągu dnia, a także na temat właściwego zachowania. Ale przede wszystkim każda taka książka, to wspaniała przygoda dla dziecka, które może śledzić dzięki ilustracjom przebieg zdarzeń, a przy tym doskonale się bawić!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz