piątek, 5 lipca 2024

Lisa Jewell "Nic tu nie jest prawdą"

Tytuł: Nic tu nie jest prawdą
Autor: Lisa Jewell
Wydawnictwo: Czwarta StronaBardzo często śledząc wybrane konta w mediach społecznościowych zazdrościmy ich właścicielom życia, które można określić mianem idealnego. Patrzymy na wystylizowane wnętrza, doskonale dobrane ciuchy, idealne sylwetki czy obrazki z codzienności wierząc, że ta idylla jest prawdą, że każdy dzień właśnie tak wygląda. Tyle tylko, że za tą fasadą również kryją się ludzkie dramaty, różnego rodzaju problemy, zdrady. Nie ma bowiem idealnego życia, to raczej sinusoida cieni i blasków.

Alix Summer, dziennikarka i popularna podcasterka wiedzie właśnie takie pozornie idealne życie. Ma wspaniały dom, dwójkę kochanych dzieciaków i uroczego męża, na którego zawsze może liczyć i który w ramach niespodzianki zbudował jej nawet w domu studio nagrań. Alix zdobyła sławę nagrywając wywiady ze znanymi kobietami sukcesu, z niezwykłą empatią ale i pełnym profesjonalizmem prowadząc rozmowy. Tak naprawdę jednak formuła programu zaczęła się wyczerpywać, a mąż wcale nie jest taki idealny, bowiem zbyt często sięga do kieliszka, spędzając czas na zabawach z kolegami i piciu.

Kiedy Alix Summer świętując w lokalnym pubie swoje czterdzieste piąte urodziny poznaje niepozorną Josie Fair nie spodziewa się, że to spotkanie na zawsze zmieni jej życie. Okazuje się, że Josie również świętuje urodziny, co więcej, kobiety urodziły się w tym samym szpitalu. Niedługo później Alix znów wpada na Josie, a ta inicjuje kolejne spotkanie. Dziennikarka nawet się nie spostrzega, kiedy Josie wkracza w jej życie, zbyt jest bowiem zauroczona kolejnym pomysłem na podcast. To właśnie nowa znajoma podsunęła jej propozycję stworzenia cyklu o kobietach zmieniających swoje życie, a sama Josie miała być pierwszą bohaterką. Tyle tylko, że rozmowy z Josie odsłaniają wstrząsające tajemnice z jej życia. Mąż-pedofil, brutal, problematyczne córki – to tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. Pytanie tylko, co z tego, co mówi Josie jest prawdą? A raczej, czy cokolwiek jest prawdą?

Przekonamy się o tym dzięki lekturze przerażającej i wyjątkowo mrocznej powieści pt. „Nic tu nie jest prawdą”, autorstwa Lisy Jewell. Opublikowana nakładem wydawnictwa Czwarta Strona książka, to wstrząsający obraz bohaterów doskonale manipulujących otoczeniem i potrafiących zakrzywiać rzeczywistość oraz naginać prawdę do swoich celów. To powieść, która zachwyci nie tylko miłośników gatunku, ale wszystkich ceniących sobie psychologiczne wątki, ale również rodzinne tajemnice, nawet te najbardziej wstydliwe…

Frapującej fabule powieści i wartkiej akcji towarzyszą doskonale sportretowani bohaterowie, a wśród nich skromna i nieśmiała Josie, która wydaje się mieć drugie oblicze. A już na pewno jest to postać o skomplikowanej przeszłości i jeszcze bardziej skomplikowanej teraźniejszości. W tle majaczą gdzieś sylwetki córek z różnego rodzaju zaburzeniami i przekonanie otoczenia, że z rodziną Josie nie wszystko jest w porządku. W trakcie lektury coraz bardziej zagłębiamy się w opowieść Josie, ale jednocześnie autorka uchyla kurtynę, byśmy mogli podejrzeć jej pełną niedopowiedzeń codzienność. Przypatrujemy się też życiu Alix, wcale nie takim idealnym, wypełnionym obietnicami męża, niespełnionymi zresztą. Jednak, mimo iż dziennikarce zaczyna wymykać się z rąk życie osobiste nie wie nawet, jakim koszmarem może stać się jej rzeczywistość dzięki Josie…Zakończenie książki zaskakuje, stanowi mocne uderzenie i znak rozpoznawczy autorki. A także magnes, dzięki czemu po kolejną książkę autorki sięgniemy już bez zastanowienia…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz