poniedziałek, 8 lipca 2024

Vera Buck „Wilcze dzieci"

Tytuł: „Wilcze dzieci"
Autor: Vera Buck
Wydawnictwo: Prozami


Mimo rozwoju cywilizacji i wrażenia, jakie mamy coraz częściej, że każdy aspekt naszego życia jest kontrolowany, są jeszcze takie zakątki na świecie, które żyją jakby na innych zasadach. Tam nie docierają żadne wynalazki, zaś społeczność broni się przed wszystkimi nowinkami technologicznymi. Co więcej, ludzie są bardzo ściśle ze sobą związani, czy to przez różne sytuacje z przeszłości i zmowę milczenia czy strach przed przyszłością. Takie hermetyczne społeczności każdego obcego traktują niczym intruza, trzymając go na uboczu lub … eliminując.

Mieszkańcy religijnej osady Jakobsleiter, usytuowanej wysoko w górach, wznoszących się nad miasteczkiem Almeneh, mają za sobą długą historię prześladowań i wykluczenia. Tej społeczność anabaptystów towarzyszą wspomnienia setek lat morderstw i represji, które miały dramatyczny przebieg. Nic zatem dziwnego, że wolą zapłacić ciężką pracą i trudnymi warunkami życia za spokój i możliwość przetrwania. Całkiem jednak możliwe, że ta więź, która ich łączy, nie wynika tylko ze wspólnej religii czy konieczności wspierania się w codzienności. Być może łączy ich też zmowa milczenia na temat tego, co się w ich społeczności dzieje.

Kiedy w Almeneh pojawia się nowa nauczycielka, młoda Laura Bender, ze zdumieniem ale i przerażeniem stwierdza, że w szkole nie obowiązują tak naprawdę żadne zasady, nie istnieje żadna dokumentacja. Zwraca też uwagę na dwójkę uczniów z osady, dwójkę przyjaciół, którzy stoją na marginesie klasy, a którzy pochodzą właśnie z górskiej osady. To szesnastoletnia Rebeka i Jesse, który osiąga ponadprzeciętne wyniki w nauce. Laura podejmuje starania, by chłopak szedł dalej, do innej szkoły, ale to oznaczałoby opuszczenie wspólnoty religijnej. A tego się nie robi! Laura zwraca uwagę jeszcze na jedną kwestię – dziką, około dziewięcioletnią dziewczynkę, która pojawia się w towarzystwie Jesse`go. Dziewczynkę, która oficjalnie nie istnieje. Tymczasem burmistrz daje Laurze do zrozumienia, żeby zajęła się swoimi sprawami, w tym dochodzeniem do siebie po tym, co wydarzyło się jej w poprzedniej szkole – miał tam miejsce zamach, w którego przebiegu nauczycielka została zakładniczką własnego ucznia. Teraz powoli dochodzi do siebie, odstawiła nawet leki, ale jak się okazuje, nawet tu, w sielskiej miejscowości, również jest się czego bać.

Kiedy Rebeka ginie bez śladu, tak naprawdę tylko Jesse jest zainteresowany tym, by ją odnaleźć. Szczególnie, że jej zaginięcie wydarzyło się w środku dnia, kiedy jego i jego młodszą siostrę Edith, która nierozważnie pojawiła się w miasteczku, zaatakowały dzieci ze szkoły. Jesse przeszukał wszystkie miejsca, w których mieli swoje kryjówki, ale nie może jej znaleźć i nikt jej nie widział. Chłopak podejrzewa, że mogła opuścić miasteczko, w którym coraz bardziej czuła się jak w więzieniu. Decyduje się nawet iść na policje, ale miejscowy funkcjonariusz ignoruje jego zgłoszenie. Tuż po Rebece znika Laura…

Okazuje się, że to nie pierwsze zniknięcia kobiet w okolicy. Wiele lat temu na kilka dni zaginęła matka Jesse`go i Edith, a po odnalezieniu już nigdy nie doszła do siebie, ani fizycznie, ani psychicznie. Zaginęła też nastoletnia Julia, jedna z dziewczynek spędzających noc pod tajemniczą Skałą Faunów… Smilla – dziennikarka-wolontariuszka dostrzega podobieństwa między ostatnimi wydarzeniami a zniknięciem przed laty jej przyjaciółki Juli, a dręczona wyrzutami sumienia zrobi wszystko, by poznać prawdę. Czy uda jej się rozwiązać tajemnice? Jakie sekrety kryje w sobie osada i pobliskie miasteczko? Do czego są w stanie posunąć mieszkańcy, by ochronić swoje sekrety?

Wraz z powieścią Very Buck wkraczamy do mrocznego nieco klaustrofobicznego świata mieszkańców osady. Książka pt. „Wilcze dzieci”, opublikowana nakładem wydawnictwa Prozami, to wyjątkowa pozycja dla miłośników thrillerów i nieoczywistych powieści kryminalnych czy obyczajowych. Hermetyczna społeczność zachwyci nie tylko czytelników uwielbiających obserwacje socjologiczne, ale także tych, którzy pasjonują się psychologią tłumu i kryminalnymi zagadkami. Autorce udało się stworzyć niezwykłą dla współczesności atmosferę grozy, której źródło jest tak naprawdę nieznane. Nie wiadomo bowiem, czy mamy bać się dzikiej przyrody, wilków, które tu wciąż są obecne, czy może najgroźniejszych z drapieżników, czyli … ludzi.

Wypełniona tajemnicami książka przykuwa uwagę fabuła i wartką akcją, ale też doskonałymi portretami postaci, z których każda przeżywa swój własny dramat. Dzięki temu, wkraczamy w niezwykle plastycznie wykreowany świat, wypełniony bohaterami z krwi i kości, a wreszcie …zaczynamy się bać. Tego, co przyniesie przyszłość, co zdarzy się na kolejnej stronie powieści i tego, w jakim kierunku zmierza ta historia. Opowieść, której długo nie będziemy w stanie wymazać z pamięci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz