piątek, 22 maja 2015

praca zbiorowa „Wesołe dzieciaki poznają zwierzaki”

Tytuł: Wesołe dzieciaki poznają zwierzaki
Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Olesiejuk

Mały człowiek poznaje otaczający go świat między innymi poprzez obserwację, dotyk, wykorzystuje również zmysł słuchu, węchu oraz smaku. Im więcej odpowiednich dla jego wieku bodźców dostarczymy, tym dziecko będzie lepiej się rozwijało, tym sprawniej będzie funkcjonowało. Rozwój dziecka musi przebiegać globalnie, na wszystkich płaszczyznach jego funkcjonowania.
Każdy maluch ma oczywiście indywidualne tempo, w jakim wzrasta i rozwija się, jednak jako rodzice możemy (a nawet powinniśmy) służyć mu pomocą. Nieocenione są przy tym różnego rodzaju gry i zabawy, a także odpowiednio dobrane lektury.
Jedną z takich pozycji, które pomagają dziecku powiązać obraz z dźwiękiem, jest wspaniała książeczka „Wesołe dzieciaki poznają zwierzaki” z serii „Mali geniusze”. Opublikowana nakładem wydawnictwa Olesiejuk pozycja, to wspaniała podróż w krainę zwierząt i podstawowych dźwięków przez nie wydawanych. Piękne, kolorowe wydanie książeczki i sztywne strony, odporne na działanie dziecięcych rączek, a także połączenie elementów dźwiękowych z obrazkiem i słowem nie tylko pozwala dziecku na lepszą orientację w otaczającej go rzeczywistości, na ćwiczenie słuchu, ale również ćwiczy zdolność logicznego myślenia. Książeczka może być czytana w sposób tradycyjny, strona za stroną, ale może stać się również kanwą wielu zabaw czy konkursów, na przykład polegających na odgadnięciu nazwy zwierzęcia po wydawanym przez niego odgłosie.Warto poświecić również kilka minut na sama lekturę, każde dziecko będzie bowiem zachwycone pieskiem, czekającym na smakołyki ukryte w kuchni; myszką, która cichutko skrada się w poszukiwaniu okruszków czy słodkim kociątkiem bawiącym się kłębuszkami włóczki. Dziecko samo może naciskać przycisk uruchamiający głos zwierzęcia, może również zgadywać przed naciśnięciem co usłyszy, bądź też identyfikować zwierze, które wydaje dany odgłos.Taki rodzaj zabaw zachęca dzieci do aktywności wokalnej, do ekspresji emocji. Dziecko rozwija swój aparat mowy stosując onomatopeje, uczy się nie tylko poprzez naśladowanie, ale robiąc eksperymenty wokalne. Tym samym, książeczka „Wesołe dzieciaki poznają zwierzaki” staje się jedną z tych pozycji, o których można powiedzieć, że bawią ucząc i uczą bawiąc!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz