poniedziałek, 28 grudnia 2015

Krzysztof Dopierała „Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam. Słodko-pikantne Indochiny”

 Tytuł: „Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam. Słodko-pikantne Indochiny
Autor: Krzysztof Dopierała
Wydawnictwo: Helion SA (Bezdroża)

Mówi się, że świat jest wielką globalną wioską. Jest jednak kilka takich miejsc, do których bardziej pasuje określenie „raj na ziemi”, zaś jednym z nich jest bez wątpienia Tajlandia. Kiedyś region niedostępny, przede wszystkim z uwagi na koszty podróży, dziś wszedł na stałe jako kraj destynacji turystycznej do oferty biur podróży, choć nie brak też podróżników, którzy decydują się samodzielnie zwiedzić region Azji Południowo-Wschodniej.

Niezależnie od preferencji związanych z organizacją podróży, warto przed wyjazdem poznać miejsce, do którego się wybieramy, dokładnie prześledzić trasę wycieczki, zastanowić się nad tym, co zobaczyć warto, a co koniecznie trzeba. Pomocą tym służyć może przewodnik „Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam”, będący kolejną publikacją z serii „Bezdroża Classic”. Obszerna publikacja oferuje nie tylko niezbędne informacje o krajach, regionach oraz poszczególnych miejscowościach, mapy i zdjęcia, ale także liczne ciekawostki i dane, które niezwykle ułatwiają planowanie – trasy zwiedzania, szczegóły dotyczące transportu, noclegów czy wyżywienia. Atrakcyjny układ graficzny ułatwia szybkie dotarcie do pożądanych informacji, co z pewnością doceni każdy wędrowiec, który pragnie cieszyć się nowymi miejscami i ludźmi oraz odkrywać nowe smaki.

Jak każdy z przewodników Wydawnictwa, również ten jest stworzony z myślą o ułatwianiu turystom podróży oraz rozwiewaniu wątpliwości dotyczących podstawowych kwestii, takich jak waluty, dostęp do elektryczności, do placówek medycznych i polskich placówek dyplomatycznych. Zapewnia to „Niezbędnik turysty”, czyli swego rodzaju ABC podróży po rejonie objętym zakresem tematycznym przewodnika, w którym ponadto znajdziemy informacje dotyczące strefy czasowej, ważnych telefonów oraz zagrożeń, takich jak zły stan wielu dróg czy choroby przenoszone przez komary. Nawet pobieżna lektura może pomóc w wyeliminowaniu pewnych ryzyk, a przynajmniej ich ograniczeniu. Poznamy również podstawowe zwroty, dzięki którym przywitamy się, pożegnamy bądź zapytamy o cenę w miejscowym języku, czując się choć przez moment częścią zwiedzanego zakątka świata. 

Autor przewodnika zadbał również o to, by podróżnik nie ominął miejsc, które zobaczyć trzeba koniecznie, które na zawsze pozostaną w pamięci, takich jak Bangkok z jego nocnym życiem, Ko Chang, czyli porośnięta tropikalną dżunglą wyspa bądź też świątynie Angkoru. Informacje o regionie Azji Południowo-Wschodniej przybliżają nam tę orientalną część świata, różniącego się znacznie od polskiej rzeczywistości, zaś jeśli nie zdecydujemy się na skorzystanie z oferty biura podróży, to możemy wybrać jedną z sześciu polecanych tras, z których każda zapewni wyjątkowe przygody i przeżycia. 

Dla tych, którzy lubią poznawać nowe kultury, miejscowe zwyczaje, prawdziwą gratką będzie rozdział poświęcony świętom i festiwalom, w którym znajdziemy opisy takich wydarzeń, jak festiwal wegetariański w Tajlandii, festiwal wody w Kambodży czy festiwal rakiet w Laosie, a także wielu innym imprez, z których każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. W przewodniku nie mogło oczywiście zabraknąć wskazówek dotyczących podróżowania po Azji Południowo-Wschodniej, dotyczących m.in. wyboru czasu podróży, tanich przelotów, formalności wizowo-paszportowych czy też kwestii związanych z ubezpieczeniem i zabezpieczeniem medycznym. Kwintesencją publikacji są jednak szczegółowe opisy regionów, miast oraz zabytków, które warto zobaczyć, a także liczne ciekawostki dotyczące odwiedzanych miejsc oraz prawdziwe niespodzianki, jak choćby wywiad z mieszkającą w Laosie blogerką. Kilka ostatnich stron zostało pozostawionych do dyspozycji podróżników – to miejsce na zanotowanie ważnych adresów, telefonów czy wrażeń, których w tej podróży z pewnością nie zabraknie.

Przewodnik „Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam” to jedna z tych publikacji, które wyróżniają się na tle innych troską o czytelnika oraz o to, żeby wyposażyć go w solidną wiedzę. Liczne rady, które uczynią podróż przyjemniejszą i pozwolą uniknąć wielu niedopowiedzeń, wskazówki dotyczące transportu czy miejsc godnych zobaczenia stanowią te dane, które z pewnością należy wziąć pod uwagę wyruszając do Azji. Już sama lektura przewodnika rozpala wyobraźnię i tęsknotę za daleką wyprawą, zatem jeśli nie macie jeszcze planów wakacyjnych, to może region Azji Południowo-Wschodniej, ze swoja słodyczą i pikanterią będzie celem?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz