sobota, 26 grudnia 2015

Danuta Parlak "O Mikołaju, który zgubił prezenty"

Autor: Danuta Parlak
Wydawnictwo: Widnokrąg

O tym, jak trudno jest napisać list do Mikołaja, wie każde dziecko. Jak bowiem można wybrać to jedno życzenie z szeregu tych, które przychodzą na myśl? Jak wybrać tylko jeden prezent, kiedy chciałoby się otrzymać wszystkie? Czy lepiej wybrać kolejkę, klocki, a może lalkę? A czego życzyć sobie dla mamy? Z tymi dylematami musi zmierzyć się każdy, kto przygotowuje świąteczny list do Mikołaja, kto chciałby znaleźć pod choinką wszystko to, o czym marzy. Pomyślcie jednak, jak trudne zadanie ma sam Mikołaj, który wszystkie te prezenty musi rozwieść na czas, a na dodatek jeszcze nie w nich nie pomylić. Nic dziwnego zatem, że czasami biedak jest tak wyczerpany, że zdarza mu się … owe prezenty zagubić.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, co w takim przypadku się dzieje i jak wyglądają wówczas święta, koniecznie sięgnijcie po książkę „O Mikołaju, który zgubił prezenty”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Widnokrąg książka Danuty Parlak dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym to wspaniała propozycja zarówno na ten zimowy, świąteczny czas, jak i na pozostałe miesiące roku – w końcu układanie listu do Świętego warto zacząć jak najwcześniej. Dla tych dzieci, które nie czytają jeszcze samodzielnie, lektura będzie wspólną przygodą, przeżywaną wraz z rodzicami czy opiekunami, których warto zaprosić do poznawania historii o Mikołaju. Ci młodzi czytelnicy, którzy sami potrafią zgłębiać tekst, zapewne z niesłabnącą przyjemnością będą powracać szczególnie do tych momentów, które są szczególnie frapujące (ostatecznie znajdzie Mikołaj te prezenty, czy też nie?). Bogato ilustrowana książeczka z pewnością zauroczy również rodziców, którzy z zaangażowaniem śledzić będą rozwój sytuacji.
Autorka przedstawia nam Tomka, który wciąż zastanawia się, jaki prezent ma znaleźć się na jego Liście życzeń oraz Wojtka, który doskonale wie, czego pragnie dla siebie, ma natomiast dylemat dotyczący prezentu dla mamy, a wreszcie samego Mikołaja, który zawsze wie, jaki prezent będzie odpowiedni. Staruszek ciężko pracuje, by każdy był zadowolony ze swojego prezentu i zapewne tak właśnie byłoby i w tym roku, gdyby nie fakt, iż … Mikołaj zgubił wszystkie prezenty.Wieść ta rozniosła się lotem ptaka za sprawą sroki – plotkary, szybko dowiedziały się o tym fakcie również dzieci, niecierpliwie wypatrujące odwiedzin Mikołaja. Teraz zarówno Tomek, pieczołowicie skreślający kolejne dni w kalendarzu, braciszek Oli – Kuba, jak i wiele innych dzieci (a nawet i dorosłych) nie może liczyć na świąteczne prezenty. Zaraz, zaraz, czy aby na pewno? 


O tym, w jaki sposób pomysłowe dzieci rozwiązały kwestię prezentów i sprawiły, by wszyscy otarli łzy rozczarowania, dowiemy się z pięknej opowieści Danuty Parlak o sile dziecięcej wyobraźni i kreatywności, o przyjaźni, solidarności i wsparciu. Dzięki wspaniałemu pomysłowi oraz ofiarności wszystkich nikt nie został bez prezentów, my zaś możemy tylko czerpać naukę z postaw młodych bohaterów. By również możemy zostać takimi pomocnikami Świętego Mikołaja, nie zapominając o prezencie również dla niego. Jak myślicie, jaki prezent czekał na niego w tym roku?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz