czwartek, 28 stycznia 2016

Astrid Lindgren "Bracia Lwie Serce "

Tytuł: Bracia Lwie Serce
Autor: Astrid Lindgren

Wydawnictwo: Jung-Off-Ska

„ (...) Są rzeczy, które się musi zrobić, bo inaczej nie jest się człowiekiem, tylko nędznym śmieciem” – te słowa w pełni oddają sens naszej aktywności, niesienia pomocy i są najlepszym określeniem pewnych postaw, które powinniśmy prezentować. Są bowiem takie momenty, w których brak działania z naszej strony oznacza nie tylko zaniedbanie, ale poddaje w wątpliwość sens istnienia, a także nasze człowieczeństwo. W przeważającej mierze sytuacje te dotyczą ludzkiej krzywdy i konieczności natychmiastowej reakcji, niesienia pomocy pokrzywdzonym.

Chłopcem w pełni zasługującym na miano człowieka okazał się być Jonatan Lew, jeden z bohaterów najpiękniejszej i najbardziej wzruszającej książki w dorobku Astrid Lindgren. „Bracia Lwie Serce” – bo o tym tytule mowa – to wyjątkowa opowieść o braterskiej miłości, o poświęceniu i odwadze. Teraz historię braci Lwie Serce możemy poznać dzięki wydawnictwu Jung-Off-Ska i kolejnej już książce z bestsellerowej serii „Edyta Jungowska czyta Astrid Lindgren”. Audiobook adresowany jest do dzieci w wieku szkolnym, choć i dorośli docenią piękno i ciepło płynące z tej przejmującej opowieści, która porusza nasze emocje, zmusza nas zarówno do śmiechu, jak i do łez. Tło muzyczne i interpretacja aktorska podkreślają jeszcze wartość i wyjątkowość tekstu, kreują niezwykłą atmosferę audiobooka i przykuwają naszą uwagę.

Autorka przedstawia nam dziesięcioletniego Karola, chorego chłopca, którego jedynymi szczęśliwymi chwilami są te spędzone z bratem i jego opowieściami. Wychowanych przez zapracowaną matkę chłopców ojciec opuścił kiedy byli jeszcze mali, zatem tak naprawdę mają tylko siebie. Trzynastoletni Jonatan jest chłopcem wyjątkowym, prawdziwym wzorem do naśladowania. Nie dość, że jest niezwykle przystojny, to jeszcze miły i sympatyczny, a przy tym bardzo mądry i wrażliwy. Wspiera chorego brata, nie kryjąc przed nim spodziewanego zakończenia choroby, osładzając świadomość rychłego odejścia opowieściami o krainie Nangijali, skąd „pochodzą wszystkie bajki”. Tam właśnie mają się spotkać w przyszłości, snują nawet plany zamieszkania w rajskiej Dolinie Wiśni i przeżywania przygód, których z racji swojej choroby Karol doświadczać obecnie nie może. 

Przewrotny los sprawia, że to Jonatan jako pierwszy trafia do Nangijali, zaś jego bohaterski wyczyn czyni go nieśmiertelnym, zapisuje się w pamięci wszystkich. Chłopiec zyskuje przydomek Lwie Serce, co oddawać ma jego niezwykłą odwagę oraz braterską miłość - poświęca się on bowiem ratując brata. Krótko jednak trwa rozłąka chłopców, już wkrótce obaj mieszkają w niezwykłej Dolinie Róż, bawiąc się wesoło w pobliskiej karczmie „Złoty Kogut” i jeżdżąc konno po okolicznych lasach.

Niestety okazuje się, że również w tej najpiękniejszej z dolin nie można być wolnym od trosk. Nangijali zagraża bowiem Tengil, zaś Jonatan po raz kolejny decyduje się na bohaterski czyn broniąc niepodległości mieszkańców bajkowej krainy. Również Karol wykazuje się odwagą ruszajac tropem brata, idąc mu z pomocą i odgrywając niebagatelną rolę w walce z okrutnym Tengilem. Jak zakończy się ta opowieść? Czy Karol zdoła pomóc bratu? Czy uda im się przetrwać spotkanie z armią oprawcy i przerażającą Katlą? Kim jest zdrajca mieszkający w Dolinie Wiśni? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziemy w pięknej i wzruszającej historii „Bracia Lwie Serce”, dzięki której będziemy mogli przekonać się co znaczy poświęcenie, służba innym, a także braterska miłość. Jonatan nie bez przyczyny został nazwany Lwie Serce, ale wydarzenia rozgrywające się w Nangijali nie tylko potwierdzają niezwykłą odwagę chłopca. Pozwalają również docenić jego brata, który przechodzi prawdziwą przemianę, który zmuszony ryzykować swoim bezpieczeństwem, staje na wysokości zadania. Gra toczy się bowiem nie tylko o ich życie, ale o przyszłość wszystkich mieszkańców tej pięknej krainy. Wysłuchanie tej niezwykłej opowieści może zatem stać się prawdziwym punktem zwrotnym w naszym życiu, a także okazją do dyskusji na temat pożądanych postaw i zachowań. Pamiętajmy zatem, żeby zawsze być człowiekiem…Brak komentarzy:

Prześlij komentarz