niedziela, 31 stycznia 2016

Malvina Miklós "Bajeczki na dobry sen"

Autor: Malvina Miklós, ilustracje: Károly Bera
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ dla dzieci

Jednym z najpiękniejszych sposobów pozwalających wytworzyć więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem jest wspólna zabawa oraz rozmowa, a najlepiej wspólne czytanie i dyskusja o postawach bohaterów, o powodach i skutkach określonych zachowań. Z lektury można stworzyć rytuał, nadając mu określoną formę i czytając przed zaśnięciem bądź też poświęcać na to na przykład niedzielne popołudnie. Niezależnie kiedy będziemy to robić i w jaki sposób, warto już od małego przyzwyczajać dziecko do obcowania z książką, sięgając po wpisane w okres dzieciństwa bajki i baśnie, które niosą ze sobą istotne dla kształtowania wartości przesłanie.

Jedną z pozycji, po którą warto sięgnąć z myślą o rozwoju dziecka, kształtowaniu świadomości i postaw etycznych, a przy tym o dobrej zabawie, jest pozycja wydawnictwa Jedność „Bajeczki na dobry sen”. Wyróżnia ją nie tylko piękna szata graficzna, twarda okładka i przepiękne, kolorowe ilustracje, ale przede wszystkim cudowne opowieści o przygodach (mniej lub bardziej) sympatycznych zwierząt. Każdy tekst jest pretekstem do nauki, z każdym wiąże się pewna wartość w postaci celnego spostrzeżenia, bądź też ostrzeżenia przed danym zachowaniem. To sprawia, że lektura jest niezwykle cenna i będzie procentowała w kolejnych latach życia dziecka, szczególnie jeśli zdecydujemy się na jej omówienie i dyskusję z maluchem. Bajki przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, mogą być czytane przez dziecko samodzielnie bądź też przy pomocy rodzica lub opiekuna i to nie tylko na dobry sen, ale i na dzień dobry czy na wspaniały wieczór …

Na stronach książki spotkamy wiele zajączków, króliczków, lisów czy wilków, których przygody staną się cenną lekcją życia. I tak od pewnego króliczka, który budował dom dowiemy się, że płacić (również kiełbaskami) należy tylko wówczas, kiedy zlecona przez nas praca została należycie wykonana, a mama naiwnej myszki nauczy nas, że kiedy robimy coś, co rani nas lub innych, to wcale nie jest przejaw odwagi, tylko głupoty. Mądra sowa przekonuje, że czasami warto zmienić zdanie, a kolorowe ptaszki – że warto uczyć się języków obcych.


O tym, że nie można być egoistą i trzeba pomagać bliźniemu mówi bajka „Dumny jeleń i mrówki”, zaś sposób na dobry sen dzieci zdradza Doktor Sowa w rozmowie z panią Dzik, mamą rozbrykanych maluchów. Przeczytamy również opowieść o przebiegłym lisie, który wykorzystał naiwność wilka o jeden raz za dużo i poniósł dotkliwą karę oraz kolejną, również z tą parą zwierząt, w której wilk nauczył się, że ryby należy łowić w samotności, bowiem korzystanie z propozycji nieuczciwego lisa kończy się stratami materialnymi. Co się jednak stanie, kiedy trafi na siebie dwóch przebiegłych lisów? Przekonamy się o tym dzięki historii „O dwóch przebiegłych lisach”, zaś o tym, jak zaakceptować odmienność, jak traktować ją jako coś wyjątkowego i być z tego dumnym przekonamy się dzięki wiewiórce z piegowatą łapką.


To zaledwie kilka z wielu wyjątkowych historii zawartych w zbiorze „Bajeczki na dobry sen”, które nie tylko ukołyszą dziecko, ale sprawią, że na jego twarzy pojawi się szeroki uśmiech. Wszystkie te bajki dostarczają emocji, wszystkie też pokazują właściwe postawy lub te, które należy korygować. Cudowne ilustracje pobudzają wyobraźnie i przenoszą nas do świata bajek, pozwalają przeżywać przygody wraz z bohaterami opowieści i zachwycać się światem, w którym tak wyraźna jest granica pomiędzy dobrem i złem.


Do książki możesz zajrzeć TU.

4 komentarze:

 1. Lubie ilustracje tego typu, kojarzą mi się z dzieciństwem i spokojem :) Chętnie sprezentuje taką książkę mojej siostrzenicy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ilustracje są tu przepiękne. Chociaż bardzo lubię surową kreskę i ilustrację z książek skandynawskich, to z bajkami kojarzą mi się właśnie takie - słodkie i sielskie...

   Usuń
 2. Jakie piękne ilustracje. Od razu przypomniały mi się bajki, jakie czytałam w dzieciństwie :)

  OdpowiedzUsuń