środa, 29 czerwca 2016

Chip Heath i Dan Heath „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy”

Autor: Chip Heath i Dan Heath
Wydawnictwo: MT Biznes


„Musimy się przyzwyczaić do tego, że przed najważniejszymi skrzyżowaniami naszego życia nie ma żadnych znaków ostrzegawczych.” – pisał Ernest Hemingway i prawdziwości tych słów nie można zaprzeczyć. Dlatego też staramy się dokonywać takich wyborów, które by ograniczały ryzyko skręcenia w niewłaściwą drogę, które są dla nas najlepsze. No właśnie, ale jak zyskać pewność, że podjęta decyzja jest optymalną, że zaprowadzi nas do celu, że nie będzie wiązała się z negatywnymi konsekwencjami? Każdy z nas ma swój sposób wspomagający proces podejmowania decyzji – tworzymy listy, wytaczamy argumenty za i przeciw, rzucamy monetą, ufamy intuicji, ale wciąż zdajemy sobie sprawę, że te metody zawodzą. Dlaczego? Jak wyeliminować czynnik niepewności i zniekształcenia postrzegania, które nie pozwalają obiektywnie spojrzeć na problem?

Na te pytania odpowiedź znajdziemy w fenomenalnej książce „Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy”. Opublikowana nakładem wydawnictwa MT Biznes książka autorstwa Chipa Heatha i Dana Heatha to pozycja, która otwiera nam oczy na najczęściej popełniane przez nas błędy związane z podejmowaniem decyzji oraz podpowiada, jak się ich ustrzec. Ten zbiór strategii i narzędzi służących dokonywaniu właściwych wyborów powinien znaleźć się nie tylko w biblioteczce każdego biznesmena, ale każdego człowieka dbającego o własny rozwój, przekonanego, że to my jesteśmy kreatorami swojego życia. 

Autorzy, sięgając po liczne badania psychologiczne dowodzą, że zbyt wielką wagę przywiązujemy do dostępnych informacji, a co za tym idzie – zbyt szybko podejmujemy decyzje. Takie postępowanie jest obarczone dużym ryzykiem błędu bowiem zapominamy o tych danych, do których dostępu nie mamy. Tę zgubną tendencję jeden z badaczy określił mianem „efektu reflektora” i jest ono jednym z przeszkód stojących na drodze obiektywnej oceny szans i zagrożeń związanych z dokonaniem określonego wyboru. 

Autorzy identyfikują czterech wrogów, utrudniających podjęcie decyzji, a każdy z nich czai się na kolejnych etapach procesu decyzyjnego – mowa tu o wąskim kadrowaniu, występującym w obliczu konieczności dokonania wyboru, a także o efekcie potwierdzenia, czyli poszukiwaniu informacji na poparcie naszych poglądów, z którym to niebezpieczeństwem mamy do czynienia w fazie analizy poszczególnych opcji. Kolejni przeciwnicy, to: bieżące emocje, które skłaniają nas do podjęcia niewłaściwej decyzji na etapie wyboru jednej z opcji oraz nadmierna pewność siebie, czyli zbyt duża wiara we własne przewidywania, co sprawia, że z podjętymi decyzjami musimy żyć. Aby unicestwić tych wrogów, a przynajmniej osłabić ich destrukcyjny wpływ, autorzy zalecają sięgnąć po model WRAP. Jego istota polega na tym, by zamiast podejmować decyzje na podstawie tego, co w sposób naturalny zwraca nasza uwagę (na przykład pod wpływem emocji), świadomie skoncentrować się na wybranych, strategicznych kwestiach, które dotąd były ukryte przed naszym wzrokiem. 

O tym, jak pracować z modelem WRAP, jak unikać tzw. „fałszywych opcji”, czyli takich, które istnieją tylko po to, by „rzeczywiste” możliwości wydawały się lepsze, jak w ogóle szukać dostępnych opcji, dowiadujemy się w kolejnych rozdziałach książki. Tym sposobem poszukiwać będziemy osób, które już rozwiązały nasz problem, nauczymy się tworzyć playlistę, skonfrontujemy również swoje założenia z rzeczywistością i przekonamy się, że aby zebrać wartościowe dane, musimy zacząć zadawać kłopotliwe pytania. Dowiemy się również czym jest testowanie pomysłów i dlaczego pozwala nam ograniczać porażki (po co przewidywać coś, co możemy wiedzieć?) oraz nauczymy się pokonywać chwilowe emocje. Autorzy udowodnia również, że dzięki wskazaniu swoich zasadniczych priorytetów, rozwiązywanie bieżących problemów i podejmowanie decyzji stanie się dużo łatwiejsze. 

Wszystkie te informacje nie tylko zwracają naszą uwagę na błędy, jakie popełniamy w procesie podejmowania decyzji. Autorzy bowiem dostarczają konkretnych wskazówek, w jakich sposób tych błędów się ustrzec, oddając w nasze ręce model WRAP i korzyści płynące z jego zastosowania. To sprawia, że książka „Decyduj!” jest pozycją, której lektura znacząco może podnieść jakość naszego życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Oczywiście samo zapoznanie się z narzędziami dostarczanymi przez Chipa i Dana Heathów niewiele w naszym życiu zmieni, oprócz wzrostu naszej samoświadomości. Jeśli jednak podążymy drogą przez autorów wskazana i wdrożymy niewielkie tak naprawdę zmiany, efekty mogą być zaskakujące. Dlatego też warto wracać do informacji zgromadzonych w poradniku, co ułatwić mogą „rozdziały w pigułce”, czyli najważniejsze kwestie poruszone w rozdziałach, zebrane w formie numerycznej na zakończenie każdego z nich. Jestem przekonana, że już pierwsze miesiące pracy z książką przyniosą zmiany, których nareszcie nie będziemy żałować!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz