poniedziałek, 6 czerwca 2016

Tadeusz Zajęcki „Meandry natury ludzkiej wiary i dominacji”

Autor: Tadeusz Zajęcki
Wydawnictwo: Psychoskok


Mówi się, że w życiu pewna jest tylko niepewność. To stwierdzenie jednak nie zaspokaja naszej potrzeby analizowania i poznawania natury rzeczy, poszukiwania odpowiedzi na pytania, które już same w sobie budzą kontrowersję czy prowokują do zagorzałej dyskusji. O tym, dlaczego tak niestrudzenie dążymy do prawdy i o tym, czym ta prawda tak naprawdę jest, o nowych kierunkach rozwoju naszego świata i o naturze człowieka pisze Tadeusz Zajęcki w swojej pobudzającej do myślenia i mnożącej wątpliwości książce „Meandry natury ludzkiej wiary i dominacji”.

Opublikowana nakładem wydawnictwa Psychoskok książka jest lekturą obok której nie można przejść obojętnie. Sięgnąć po nią powinni szczególnie ci czytelnicy, którzy lubią zgłębiać naturę rzeczy, którzy niestrudzenie odkrywają drugie dno publicznych przekazów, którzy potrzebują dowodów, by uwierzyć. 

W kolejnych rozdziałach publikacji znajdziemy rozważania dotyczące Boga i ludzkiej świadomości, autor pisze o konflikcie pomiędzy ewolucjonistami, a teistami, o postrzeganiu wiary i interpretacji Słowa Bożego. Znajdziemy tu również tematy związane z pojęciem duszy i reinkarnacji, zagłębimy się w podejście do tematu, zarówno ze strony nauki, jak i religii. Prześledzimy, w jaki sposób dusza była na przestrzeni wieków postrzegana oraz postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy należy bać się śmierci. Poruszamy również kwestię wierzeń i religii, szukając sposobu na odróżnienie fikcji oraz faktów. Jak pisze sam autor: „Wygląda na to, że wystarczy niewiara lub wiara, bo gdy człowiek coś wie, to nie musi wierzyć, a jeżeli w coś wierzy nie potrzebuje faktów empirycznych, gdyż wystarczą fikcje”.

Zmierzymy się także z interpretacją zła, z faktem wykorzystywania religii jako broni przez fundamentalistów. Autor pokazuje mechanizmy i procesy prowadzące do upolitycznienia religii, przez co stają się one źródłem konfliktów. Znajdziemy tu także tematy związane z aktywnością sekt, które zajmują się „praniem mózgów”, omówienie wybranych organizacji oraz mechanizmów zniewolenia umysłów wyznawców. Autor pisze ponadto o wpływie rozwoju technologicznego na losy ludzkości oraz o tym, jak można odróżnić zagrożenie od paranoi. Zajmujemy się też wpływem biznesu na społeczeństwo i ciemną stroną ludzkiej natury.

Wszystkie poruszane przez autora tematy są nam bliskie, bowiem zapewne wielokrotnie stanowiły przedmiot i naszych rozważań. Dlatego też zagłębiające się w lekturę publikacji „Meandry natury…” mamy możliwość skonfrontować swoje poglądy z punktem widzenia autora, którzy rzuca światło na wiele spraw, które do tej pory wydawały nam się nieodgadnione, albo wręcz przeciwnie – oczywiste. Książka angażuje nas w pełni, zmusza do otwarcia się na różne poglądy i różne aspekty danego tematu. W odbiorze książki przeszkadza jednak zwarty tekst – praktycznie nie występują tu akapity, zaś wielokrotnie złożone zdania sprawiają, że pewne fragmenty wymagają wielokrotnej lektury, mogą być też wieloznacznie interpretowane. Sięgając po książkę Zajęckiego należy zatem uzbroić się w cierpliwość oraz wprowadzić się w stan pełnej koncentracji na tekście. Publikacja stanowi tym samym intelektualne wyzwanie, które mimo wszystko warto podjąć.2 komentarze:

  1. Ne ukrywam nas taką lekturę musiałabym być odpowiednio nastrojona.. Głębsze przemyślenia zawsze dają możliwość rozwoju swojego pola widzenia 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście, lektura wymaga koncentracji i zaangażowania, pełnego poświęcenia się jej. Ale warto ...

      Usuń