wtorek, 16 sierpnia 2016

Seria „Moja pierwsza książeczka” (Przeciwieństwa, Pojazdy, Zwierzęta, Kolory)

Seria „Moja pierwsza książeczka” (Przeciwieństwa, Pojazdy, Zwierzęta, Kolory)
Wydawnictwo: JednośćRzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że w chwili przyjścia dziecka na świat, jego wzrok jest jednym z najsłabiej rozwiniętych zmysłów. Noworodek jest w stanie dojrzeć przedmioty znajdujące się w odległości dwadzieścia do trzydzieści centymetrów od swojej twarzy, zaś wszystko, co znajduje się dalej, jest dla niego niewyraźne. Z każdym dniem wzrok się jednak poprawia, a trzymiesięczne niemowlę zaczyna już dostrzegać rysy twarzy pochylających się nad nim osób. W tym czasie pojawia się również widzenie stereoskopowe, będące zdolnością obu oczu do równoczesnego widzenia tego samego.

W pierwszych ośmiu miesiącach życia dziecka jego wzrok poprawia się aż ośmiokrotnie, a o ile w momencie przyjścia na świat niemowlę widzi jedynie kontrastowe zestawienie bieli i czerni, to powoli maluch zaczyna odróżniać inne barwy. Najlepiej, kiedy te barwne kształty są duże i wyraźne, co zostało wykorzystane w cyklu książeczek opublikowanych nakładem wydawnictwa Jedność. Seria „Moja pierwsza książeczka” to doskonała okazja nie tylko do zainteresowania dziecka pojawiającymi się w jego otoczeniu kolorami czy kształtami, ale także do stymulowania wzroku malucha, zaś u nieco starszych dzieci, do nauki kolorów czy zrozumienia idei przeciwieństw.

Antoś
Książeczka „Kolory” prezentuje za pomocą dużych obrazków umieszczonych na kolejnych stronach i kontrastowego zestawienia kolor: pomarańczowy, zielony, czerwony, żółty, różowy, brązowy i fioletowy. Dodatkowo, dwie ostatnie strony, pokazują wszystkie zawarte w książeczce obrazki, co umożliwia zabawy ze starszym dzieckiem, na przykład we wskazywanie przedmiotów w danym kolorze, czy – odwrotnie, określanie koloru danego przedmiotu. 


Dzięki książeczce „Zwierzęta”, maluchy poznają psa, kota, konia, owce, kurę, krowę, królika, sowę, rybę oraz ptaka. Rysunki zwierząt, choć zostały maksymalnie uproszczone, to jednak nie zatraciły rzeczywistego charakteru. Tym samym książeczkę można też wykorzystać do zabawy w poznawanie zwierząt, zachęcać dziecko do zastanowienia się, które zwierze mieszka w lesie, które w gospodarstwie, a także ćwiczyć wyrazy dźwiękonaśladowcze. 


Onomatopeje poznawać będziemy również z książeczką "Pojazdy", gdzie dodatkowo dziecko poznaje takie rodzaje transportu, jak: samochód, autobus balon, samolot, ciężarówka, lokomotywa, koparka, rakieta, traktor i łódź. 


Przeciwieństwa, trudne do zrozumienia przez wiele dzieci, poćwiczymy dzięki książeczce o takim właśnie tytule. Dzięki „Przeciwieństwom” maluch może porównać dużego słonia z małą myszką, szybki samochód z powolnym traktorem, wysoką żyrafę z niską biedronką, wznoszący się ponad nami samolot z płynącym poniżej powierzchni wody podwodnym okrętem, a także śpiącą sowę z obudzoną wiewiórką.


Wszystkie książeczki z serii mają twarde okładki i niewielkie rozmiary, dzięki czemu nawet kilkumiesięczny maluszek poradzi sobie z ich utrzymaniem, a dodatkowo dzięki takiemu wydaniu, są one w stanie przetrwać wiele miesięcy (a nawet lat) ich wykorzystywania. Specjalnie opracowane ilustracje, wyraziste kolory, kontrasty – wszystko to służy maksymalnemu wykorzystaniu książeczek, nie tylko do zabawy, ale również w celach edukacyjnych. Dlatego też polecić je można zarówno rodzicom, jak i nauczycielom żłobków oraz edukacji przedszkolnej, psychologom i logopedom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz