wtorek, 20 grudnia 2016

Jacek Santorski, Anna Hanna Czarnecka "SamoDzielna Kobieta. O dojrzewaniu do zmian"

Autor: Jacek Santorski, Anna Hanna Czarnecka
Wydawnictwo: Zwierciadło Matka, żona, kochanka. Idealna gospodyni domowa, kucharka i sprzątaczka. Organizatorka imprez dla całej rodziny, businesswoman. Te wszystkie role odgrywane są przez jedną kobietę, która robi wszystko, by w każdej z nich wypaść doskonale. Efekt? Zmęczenie, zniechęcenie, przekonanie, że „musi” wykonać kolejne rzeczy ze swojej listy. W przeciwnym wypadku okaże się niedoskonałą, nie spełni swojej roli, zawiedzie wszystkich dookoła. I tak, z każdym miesiącem, zaburzona zostaje równowaga pomiędzy tym, co kobieta „chce”, a co „musi”, pomiędzy planami i marzeniami a spełnianiem planów i marzeń innych. Do tego dochodzi przeświadczenie, że na miłość trzeba sobie zasłużyć, że dopiero wówczas, kiedy poświęci się prawdziwie dla męża i dzieci spełni swoją rolę w społeczeństwie. Jak wyrwać się z tej pętli wiecznego przeglądania się w oczach innych? Uzależniania swojego samopoczucia od opinii otoczenia? Jak przestać dźwigać na swoich barkach świata i zacząć myśleć o sobie?

Na te pytania możemy odpowiedzieć sobie po lekturze wciągającej książki z pogranicza psychologii i socjologii, będącej zapisem rozmowy Jacka Santorskiego i Anny Hanny Czarneckiej. Jedna z nowości Wydawnictwa Zwierciadło, publikacja „SamoDzielna Kobieta. O dojrzewaniu do zmian”, to efekt pracy, jaką autorka – popularna felietonistka, wykonała nad sobą. Współtowarzyszem w procesie zmian był właśnie Santorski – znany psycholog, psychoterapeuta, mentor, który wyruszył w podróż po systemie wartości, ograniczających przekonaniach i błędnym konstrukcje myślowym Czarneckiej. Teraz i my, śledząc zapis tej rozmowy możemy dojrzewać do zmian, a nawet je przeprowadzać, możemy wzrastać i rozwijać się. Lektura jest krokiem ku samoświadomości, niezależności, ku lepszemu życiu pod warunkiem, że nie odłożymy jej zaraz po zapoznaniu się z nią, ale będzie ona stanowiła inspirację do rozmów z bliskimi czy też do autorefleksji.

Na stronach publikacji znajdziemy felietony tworzone przez Czarnecką, a każdy z nich jest przyczynkiem do dysputy na określone tematy, dotyczące nie tylko odgrywanych przez kobietę ról, ale i przyjętego modelu życia i patrzenia na świat, postrzegania kolejnych zadań do wykonania czy stosunku do innych ludzi a także – co ważniejsze – stosunku do siebie samej. Autorzy poruszają kwestie związane z bezrefleksyjnym dążeniem do wzorca, ideału, rozmawiają o emocjonalnym nienasyceniu i pracy nad sobą. Dotykają również tematu potrzeb i dokonywania świadomych wyborów, a także zbędnego pośpiechu i dużej roli samoobserwacji w podnoszeniu jakości życia. Dowiemy się również czym jest atrybucja i dlaczego może ona być największą przeszkodą w zrozumieniu drugiego człowieka. 

Czarnecka i Santorski rozmawiają także o ambicji i odwadze oraz o tym, jakim przełomem może okazać się spotkanie w swoim życiu mistrza i mentora. Wśród podjętych tematów znalazły się też pieniądze, zmiany oraz trwanie w oporze, a ponadto popularne gry występujące w kontaktach międzyludzkich. Santorski zwraca uwagę na istotne kwestie, składania nas do poszukiwania odpowiedzi w sobie, do refleksji, której bezpośrednim skutkiem może być zarówno drobna korekta obranego kursu, jak i gwałtowna zmiana. Wierzę, że książka „SamoDzielna Kobieta” może dać siły do tych zmian, że jej przesłanie zostanie z czytelnikami (czytelniczkami?) na długo. Autor odwodzi nas od tak popularnego samookłamywania siebie, a w zamian za to zaczynamy zadawać pytania. I choć nie każda z nas jest zapewne gotowa, by usłyszeć odpowiedź, to jednak pewien proces już się rozpoczął. I to od nas zależy, co robimy z tą wiedzą na temat samych siebie …

4 komentarze:

 1. Definitely believe that which you said. Your favorite
  reason seemed to be on the internet the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don't know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects
  , people could take a signal. Will probably
  be back to get more. Thanks

  OdpowiedzUsuń
 2. I'm not sure exactly why but this blog is loading very
  slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I'll check back later on and see if the problem still exists.

  OdpowiedzUsuń