piątek, 16 grudnia 2016

Joanna Góźdź "Szopka na Boże Narodzenie. Kreatywne zabawy świąteczne"

Autor: pomysł i realizacja: Joanna Góźdź
Wydawnictwo: Jedność


Święta to wyjątkowy czas, w którym radujemy się z przyjścia na świat Dzieciątka Jezus. Mają nam o tym przypominać liczne symbole i zwyczaje powiązane z celebrowaniem tego radosnego momentu – oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, stawianie szopki, ale często w ferworze przygotowań do świąt, zapominamy o tym, co naprawdę jest w nich ważne. Dlatego warto już od najmłodszych lat zapoznawać dzieci z opowieścią o Bożym Narodzeniu, warto również, przypominać ją sobie. W ten sposób może powstać kolejna, piękna tradycja, wspólnego czytania historii o narodzinach Jezusa.

Opowieść tę znajdziemy w wielu różnych publikacjach, dostosowanych do dzieci w różnym wieku. Wśród wszystkich tych książek opowiadających o narodzinach Jezusa, wyróżnia się szczególnie jedna, opublikowana nakładem wydawnictwa Jedność - mowa tu o „Szopce na Boże Narodzenie”. Adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym niezwykła książka, opracowana przez Joannę Góźdź, to zaproszenie nie tylko do zapoznania się z biblijną historią narodzin Pana Jezusa, ale też do wspólnej – wraz z rodzicami i rodzeństwem – zabawy. To wspaniały świąteczny prezent, a także jeden z elementów przybliżania dzieciom obrzędowości religijnej, zachęcania do śledzenia dalszych losów Pana Jezusa, do zgłębiania wiary.


W książce znajdziemy wspomnianą „Opowieść o Bożym Narodzeniu”, czyli wspaniałą historię o narodzinach Syna Bożego w ubogiej stajence. Przywitamy maleńkiego Jezusa wraz ze zwierzętami, pasterzami, a także Trzema Królami, którzy oddawali hołd Dzieciątku. Co więcej, możemy wszystkie postacie występujące w opowieści ulepić z załączonej do książeczki plasteliny i ustawić je w szopce, której schemat również został do książki dodany.


Ale publikacja Jedności to nie tylko historia narodzin Dzieciątka, ale i propozycja kreatywnej zabawy przy wykonywaniu elementów bardziej skomplikowanych szopek. Znajdziemy tu opis wykonania pastuszka, owiec, Józefa, Maryi, Dzieciątka w żłóbku, Betlejem, a także innych elementów inscenizujących czytaną opowieść. Przy każdym z tych elementów znajdziemy nie tylko zdjęcia obrazujące kolejne etapy pracy, ale również informacje na temat stopnia trudności, potrzebnych materiałów oraz sposobu połączenia ze sobą elementów i wykreowania zdumiewających postaci czy budynków.Własnoręcznie wykonana szopka nie tylko stanie się ozdobą każdego domu, ale będzie w niej pasja i wzajemna miłość, odciśnie się na niej radość wspólnie spędzonych chwil. Ty wspaniały pomysł nie tylko na domowe zajęcia – książkę można z powodzeniem wykorzystać w przedszkolu czy szkole, budując świąteczny klimat i proponując dzieciom wspólne tworzenie klasowej szopki. Wszechstronność pracy z książką, przy jednoczesnym zachowaniu jej religijnego, duchowego wydźwięku, sprawia, iż jest to publikacja wyjątkowa. Mam nadzieję, że autorka pomysłu zaproponuje nam jeszcze niejedną tego typu kreatywną zabawę, na przykład z okazji Wielkanocy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz