poniedziałek, 16 stycznia 2017

Krystian Kaczor „Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile”

Autor: Krystian Kaczor
Wydawnictwo: PWN


Nowe warunki działania przedsiębiorstw, niestabilna sytuacja polityczno-gospodarcza, gwałtowny rozwój technologii, coraz większa konkurencja i – co za tym idzie – większe oczekiwania klientów, wymagają nowego podejścia do działania. Nieustanny rozwój wpisany jest już zarówno w działania pracowników, jak i samej firmy, która powinna szukać nowych sposobów optymalizacji kosztów, a także ciągłego podwyższania jakości produktów i usług. 

Pomocą w tym służyć mogą dostępne na rynku poradniki i podręczniki, liczne tutoriale, a także profesjonalne szkolenia. Jak jednak odnaleźć się wśród tak szerokiej oferty i jak zadbać o jakość przyswajanej wiedzy? Najlepiej szukać wśród ofert profesjonalistów – zarówno jeśli chodzi o szkolenia, jak i poradniki. Właśnie jednym z takich ekspertów jest Krystian Kaczor, professional scrum trainer, który wprowadzi nas w świat metod Agile. Mimo ich rosnącej popularności dotąd nie doczekały się one szerokiego ujęcia i solidnego opracowania, dlatego też rozszerzone wydanie książki „Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile”, opublikowana nakładem wydawnictwa PWN, jest pozycją tak cenną i to nie tylko dla menedżerów działających w branży IT, ale również dla pracowników, w tym połączonych w zespoły robocze. Mimo dużego stopnia złożoności tematu autor nacisk położył na prostotę przekazu, czyniąc książkę dostępną nawet dla osób, które nie miały dotąd do czynienia z omawianym podejściem. Co więcej, książka może nie tylko usprawnić (a nawet zrewolucjonizować) pracę w firmie, ale i posłużyć zainteresowanym jako doskonałe przygotowanie do egzaminu na certyfikat PSPO I.

Książka składa się z siedemnastu rozdziałów, w trakcie których zagłębiamy się w cele i zadania przyświecające stosowaniu zwinnych metodyk w ramach zarządzania projektami, jak i w same metody. W rozdziale pierwszym dowiemy się czym jest proces empiryczny, Złożone Systemy Adaptacyjne oraz metody wytwarzania oprogramowania mające za podstawę właśnie wspomniany proces, czyli metody zwinne, potocznie zwane Agile. Rozdział drugi przynosi nam model Waterfall, czyli model kaskadowy, poznamy podstawowe kroki używane w opisie tego podejścia, a także ryzyka związane ze stosowaniem procesu. W rozdziale trzecim zapoznamy się m.in. z Manifestem Agile, czyli najważniejszymi wartościami stojącymi za sposobem budowania oprogramowania w lepszy sposób. Oprócz czterech deklaracji manifestu autor omawia również dwanaście zasad z nim związanych. 

Kolejne rozdziały przynoszą informacje dotyczące najbardziej popularnych metod Agile (m.in. Lean Software Development, Kanban, XP, Scrum), wartości promowanych przez Scrum, Wykresów Spalania Sprintu i Wykresów Spalania Wydania, a także modyfikacji Scrum. W rozdziale siódmym autor szeroko omawia problemy związane z wymaganiami klientów, natomiast rozdział ósmy odpowiada na pytanie, po co nam wizja. 

W dalszej części książki poznamy także korzyści korzystania z Person, budowę User Story, zajmiemy się ponadto szacowaniem wielkości implementowanych elementów, co pozwala ustalić relatywny koszt implementacji. Autor porusza również zagadnienia związane z planowaniem, które jest niezwykle istotną częścią projektu oraz przybliża sylwetkę Agile Coacha, czyli osoby przyspieszającej wprowadzenie zmian, poprawiającej procesy stosowane przez Zespół oraz prace w Zespole.

To tylko część tematów poruszonych przez autora w obszernej publikacji, która umożliwia nam poznanie rodziny metod Agile, ale i pozwala uniknąć najczęściej występujących błędów związanych z wprowadzaniem Agile lub ulepszaniem istniejącej implementacji. Integralną częścią książki jest angielsko-polski słownik pojęć związanych ze Scrum oraz „Scrum w pigułce”, czyli najczęściej pojawiające się pytania na temat Scrum wraz z odpowiedziami. To czyni publikację Krystiana Kaczora cennym źródłem informacji – możemy bowiem nie tylko po przeczytaniu odłożyć ją na półkę, ale też nieustannie wracać do tych jej fragmentów, które potrzebne nam będą w bieżącej pracy bądź też w trakcie planowania zmian.

2 komentarze:

  1. Książka mnie szczerze powiedziawszy nie przekonuje. Nie jesteśmy w stanie z niej nauczyć się praktyki. Dopiero profesjonalny szkolenie Agile czy Scrum, gdzie krok po kroku wprowadzane są narzędzia, może okazać się skuteczne,

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę że to wszystko zależy od tego, w jaki sposób wolimy się uczyć. Zresztą książka może być również wspaniałym dopełnieniem praktycznej nauki.

      Usuń