niedziela, 1 stycznia 2017

Silvia Zucca "Astrologiczny przewodnik po złamanych sercach"

Autor: Silvia Zucca
Wydawnictwo: MUZA

„(…) to my sami stanowimy swój podstawowy problem, zaś astrologia winna pomóc nam podejść do niego z obiektywizmem i pogodą ducha” – twierdził jeden z najbardziej wpływowych astrologów XX wieku, Dane Rudhyar. Niezależnie od tego, czy w astrologię wierzymy czy też przyszłość rzekomo zapisana w gwiazdach wydaje nam się kłamstwem bądź wymówką dla braku inicjatywy, to trzeba przyznać, że przynajmniej raz w życiu każdemu udało się doświadczyć niewytłumaczalnej sytuacji, jakby istniał z góry napisany scenariusz. Być może splot różnych wydarzeń doprowadził nas do miejsca, w którym się znaleźliśmy, może te same wydarzenia przyczyniły się do poznania kogoś, a może wręcz przeciwnie – do rozstania. I jeśli choć raz zastanawiałaś się, dlaczego wspaniale rozwijający się związek właśnie się zakończył lub dlaczego, mimo szeregu zalet drugiej strony relacja nie jest taka, jaka być powinna, to odpowiedź może przynieść właśnie astrologia. 

Pytanie o przyczyny nieustannych rozpadów związków zadaje sobie właśnie mieszkanka Mediolanu, Alice Bassi, pracująca w lokalnej stacji telewizyjnej przy produkcji mydlanych oper i programów typu reality show. Choć marzy o trwałym związku, jest porzucana przez każdego z mężczyzn, zaś świadomość wieku (skończyła już trzydzieści lat) sprawia, że z każdym kolejnym dniem wpada w coraz większe przygnębienie i … ramiona coraz bardziej nieodpowiednich kandydatów na przyszłego męża. Również praca przynosi same rozczarowania – jej marzeniem był bowiem udział przy produkcji filmów, a tymczasem w upadającej stacji zajmuje się głównie dokumentacją dotyczącą oper mydlanych i programów rozrywkowych i pomocą przy koordynacji ich produkcji. Na dodatek w pracy pojawia się audytor, Davide Nardi, zatrudniony w celu diagnozy występujących problemów i przekształcenia stacji w dochodową i konkurencyjną. A to może oznaczać zwolnienia… Jeśli dodać do tego fakt, iż Alice zmuszona jest nieustannie spotykać się ze swoim byłym chłopakiem, Carlo, który zdradził ją z jej przyjaciółką z pracy, a teraz para spodziewa się dziecka to nie można się dziwić, że kobieta reaguje niekiedy zbyt histerycznie bądź postępuje mało racjonalnie. 

Wszystko zmienia się, kiedy kolega z pracy, pasjonujący się astrologią Tio, układa dla niej osobisty horoskop. Nagle okazuje się, że wszystkie problemy Alice zapisane są w gwiazdach, że ostrzegają one ją również przed popełnieniem kolejnych tragicznych pomyłek. Alice zaczyna zgłębiać temat, a w wyniku splotu różnych okoliczności (czyżby znów gwiazdy?) zostaje scenarzystką nowego programu z pogranicza reality show i astrologii. O tym, w jakim kierunku gwiazdy będą Alice prowadziły, dowiemy się z zabawnej i wciągającej nowości opublikowanej nakładem wydawnictwa MUZA. Silvia Zucca w książce „Astrologiczny przewodnik po złamanych sercach” zabiera nas nie tylko w świat astrologii, ale również odsłania nam kulisy pracy nad programami telewizyjnymi, a także wciąga w skomplikowane relacje międzyludzkie. Po lekturę sięgnąć mogą zarówno osoby poszukujące pozytywnej energii i nadziei na odmianę losu, jak i osoby pasjonujące się przepowiadaniem przyszłości z gwiazd i układaniem indywidualnych horoskopów. 

Alice, niekiedy błędnie interpretując horoskop stawiany przez Tio, zaczyna umawiać się z mężczyznami biorąc uwagę ich znaki zodiaku. Równocześnie i my poznajemy krótkie charakterystyki poszczególnych znaków, ich słabe i mocne strony oraz ewentualne komplikacje których możemy się w związku z każdym z nich spodziewać. Począwszy od przystojnego i gorącokrwistego Alejandro, poprzez jednego ze studyjnych gości, Andrea, jej byłego chłopaka Giorgio aż po Daniele proponującego jej podróż życia, Alice z każdym kolejnym mężczyzną przekonuje się, że gwiazdy mogą nam udzielać wskazówek, ale ostateczna decyzja należy do nas.

Jak potoczy się ta opowieść? Czy Davide zmieni oblicze stacji? Czy iskrzenie pomiędzy nim a Alice doprowadzi do czegoś więcej i – przede wszystkim – czy kobieta weźmie pod uwagę związek z nim pomimo ostrzeżeń Tio oraz różnych zobowiązań, jakie ma Davide? Czy Alice w końcu zawalczy o realizację swoich marzeń, o siebie? Na te pytania odpowiedź poznamy dzięki lekturze książki „Astrologiczny przewodnik po złamanych sercach”. Książki, która nie tylko wciąga, nie tylko zachwyca plejadą skomplikowanych postaci, która rozśmiesza ale i skłania do refleksji. Książki, która stanowić może dla nas inspirację i dowołać odwagi do tego, by sięgać gwiazd!

5 komentarzy:

  1. Tytuł książki nie zachęciłby mnie do sięgnięcia po nią, ale opis już tak. Może jak będę miała ochotę na coś lekkiego...

    OdpowiedzUsuń
  2. przyznam ze recenzja mi sie bardzo spodobala :) wzielabym ksiazke do reki wlasnie po to by sie zrelaksowac b otego potrzbuje. dobry tytul :) pozdrawiam i zapraszam na recenzje ksiazki dla dzieciach o dzieciach i o tym jak trzeba uwazac :)

    OdpowiedzUsuń