sobota, 11 lutego 2017

Eliza Piotrowska "Warszawa. Zwiedzanie i zabawa!"

Autor: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo:ARKADY


„Warszawa dla się lubić” – przekonywał śpiewem Adolf Dymsza, zaś doświadczenie pokazuje, że stolica nie tylko da się lubić, ale i kochać. Już od wielu lat przekonują się o tym zarówno mali, jak i duzi, zaś do Warszawy każdego roku ściąga coraz więcej turystów. Również Warszawa ma coraz więcej do zaoferowania, zaś każdy podczas pobytu odkryje coś dla siebie.

O tym, co można robić w Warszawie, dokąd się udać i co zobaczyć zajmująco pisze Eliza Piotrowska w swoim niezwykłym przewodniku. Dlaczego niezwykłym? Bo adresowanym do młodych czytelników, odkrywców i podróżników. Na łamach książki „Warszawa. Zwiedzanie i zabawa!”, opublikowanej nakładem wydawnictwa ARKADY, mogą oni nie tylko dowiedzieć się, co ma im do zaoferowania stolica, ale sama lektura książki jest prawdziwą przygodą. Piotrowska wciąga bowiem czytelników do zabawy, zachęca do interakcji, inspiruje i sprawia, że zwiedzanie zamienia się w niezwykłą wyprawę. To książka nie tylko dla tych, którzy właśnie ruszają w kierunku stolicy, ale i dla tych wszystkich, w których takie pragnienie dopiero się budzi. To również książka dla dorosłych, może bowiem stanowić doskonałe uzupełnienie ich przewodników, a nawet sprawić, że na swojej trasie wezmą pod uwagę atrakcje, które z pewnością zachwycą dzieci. 


Autorka przedstawia legendę o powstaniu Warszawy, poznajemy nieco danych liczbowych (musimy je odgadnąć), a także zastanawiamy się nad umiejscowieniem słynnych warszawskich mostów. Wyruszymy również tropem syrenek (bowiem w stolicy mieszka ich więcej niż jedna, a naszym zadaniem będzie ich odnalezienie) i dowiemy się, jak wygląda herb Warszawy. Udamy się spacerkiem na Stare Miasto, zobaczymy stare mury i Barbakan, zwiedzimy również Zamek Królewski, zwracając szczególną uwagę na obrazy wiszące w Sali Canaletta. Poznamy smutną historię małego powstańca z warszawskiego pomnika, a także podziwiać będziemy jedną z najpiękniejszych ulic Warszawy, czyli Krakowskie Przedmieście. Może uda nam się również zobaczyć uroczystą zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza (jeśli wybierzemy się do Warszawy w czasie ważnych świąt narodowych), a już z pewnością możemy zobaczyć Plac Trzech Krzyży i Sejm. 

Zdecydowanie warto wybrać się też do parku Ujazdowskiego w którym znajduje się plac zabaw dla dzieci, bądź też do Ogrodu Botanicznego. Na wielbicieli sztuki czeka Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowe i Narodowa Galeria Sztuki, zaś na tych, którzy chcą poczuć się niczym gość Stanisława Augusta Poniatowskiego - Łazienki Królewskie i Pałac na Wodzie. Odpocząć możemy w jednej z kawiarni znajdujących się w zabytkowych budynkach pałacu w Wilanowie, a miłośnicy militariów koniecznie powinni skierować swoje kroki do Muzeum Wojska Polskiego. Pasjonaci techniki, eksperymentów i nowinek technologicznych z pewnością udadzą się do Muzeum Techniki oraz Muzeum Ewolucji, a już na pewno do Centrum Nauki KOPERNIK, raju dla kinestetyków i wszystkich ciekawych świata. 


Będąc w Warszawie warto również odwiedzić jeden z teatrów bądź też udać się do kina, przywitać się ze zwierzętami w ZOO czy podziwiać wspaniałe samoloty na największym polskim lotnisku. Każda z tych wypraw zamienia się dzięki Elizie Piotrowskiej we wspaniałą przygodę, zaś krótkie opisy dostosowane do wielu czytelników sprawiają, że dziewięcio- czy dziesięcioletnie dzieci śmiało mogą samodzielnie zaplanować trasę wyprawy (oczywiście sama realizacja planów musi odbyć się pod opieką starszych osób) i zaskoczyć rodziców znajomością oferty stolicy. Lektura może stać się również okazją do wspólnej rozmowy i rozwiązywania zawartych w książce zagadek, a także … do dalszego zwiedzania. W ofercie wydawnictwa jest bowiem nie tylko przewodnik po Warszawie, ale i po Wrocławiu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz