sobota, 11 lutego 2017

Dorota Skwark "Literki na start" oraz "Cyferki na start"

Autor: Dorota Skwark
Wydawnictwo: Jedność


Na osiągnięcie przez dziecko dojrzałości szkolnej składa się ogół jego życiowych doświadczeń, zdobyta wiedza, umiejętności praktyczne i normy etyczne, a także opanowanie pewnych mechanizmów działania i postawy. Jednym z elementów wychowania umysłowego dziecka jest nabywanie przez niego umiejętności pisania, czytania i liczenia. Nie od dziś wiadomo, że ta nauka powinna odbywać się w atmosferze zabawy prowadzonej w ten sposób, by dziecko nie musiało, ale by chciało być jej uczestnikiem. 

W nauce pisania i liczenia wspomóc mogą dostępne na rynku publikacje angażujące uwagę dziecka, zachęcające je do pracy, wymagające rozwoju myślenia i ćwiczenia pewnych umiejętności. Powinny one opierać się na znanych dziecku pojęciach, postaciach i przedmiotach, a także na jego osobistych doświadczeniach. Stanowią one materiał, z którego dziecko tworzy pojęcia i umiejętności. Jeżeli ćwiczenia są dobrze dobrane, przyczyniają się do rozwoju myślenia i ćwiczenia dziecięcej odporności. W trakcie ich przetwarzania doświadczeń dziecko musi mówić, zaś nazywanie przedmiotów oraz wykonywanych czynności sprzyja koncentracji uwagi i pomaga dziecku dostrzegać to, co ważne. Książki, które spełniają wszystkie te wymogi, które zarówno zachęcają dziecko do zabawy, jak i służą nabywaniu umiejętności ma w swojej ofercie wydawnictwo JEDNOŚĆ. Autorka, Dorota Skwark, stworzyła wyjątkową serię „Na start”, obejmującą zarówno zeszyt wspomagający naukę pisania, jak i naukę liczenia. Książki „Literki na start” oraz „Cyferki na start” to nie tylko zaproszenie do świata nauki, ale i wspaniała zabawa w której dziecko chętnie uczestniczy. 


Zaproponowane przez Dorotę Skwark ćwiczenia służące nauce pisania obejmują litery alfabetu, dzieci rozpoznają głoski i identyfikują rozpoczynające się od nich obrazki, a także nazywają obrazki i zaznaczają okienka z literami tworzącymi podpis każdej ilustracji. Mierzą się również z labiryntem, łączą rysunki zgodnie z opisem i szukają wśród liter nazwy obrazków. Każda strona książki to nowa przygoda z literkami, a na małych odkrywców świata nauki czekają również … cyferki. 

Książka „Cyferki na start” również utrzymana jest w podobnej konwencji, zachęca dzieci do interakcji i do edukacyjnej zabawy. Dziecko wstawia znak równa się, większości i mniejszości, a także przemierza kolejny labirynt zastanawiając się, który autobus dojedzie do zamku. Liczy też emotikony, ćwiczy pisanie cyfr od jeden do dziesięciu, uzupełnia zbiory i łączy kolejne kropki tworzące rysunek. 


Wszystkie zamieszczone w książkach ćwiczenia pomagają w doskonaleniu umiejętności pisania i liczenia, zaś dołączone do książek pisaki suchościeralne umożliwiają dziecku ewentualne wymazanie podanych błędnych rozwiązań lub też powrót do książki i powtórne rozwiązywanie zadań. Ta możliwa powtarzalność ćwiczeń minimalizuje napięcie dziecka i strach przed popełnieniem błędu, a ponadto sprawia, że z jednej książki korzystać może na przykład rodzeństwo. 

Kolorowe ilustracje i staranne wydanie czynią książki Doroty Skwark zaproszeniem do doświadczania cudownego, barwnego świata nauki. Z każdym rozwiązanym zadaniem wzrasta motywacja dziecka do nauki i chęć zabawy. Zabawy, która jednocześnie jest nauką, bowiem to właśnie jest możliwe dzięki książkom „Literki na start” oraz ”Cyferki na start”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz