czwartek, 9 lutego 2017

"Męskie malowanie" w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem

Skuszona plakatami rozwieszonymi w różnych częściach miasta, dzisiejszy dzień postanowiłam spędzić w otoczeniu kultury. Jestem najlepszym dowodem na to, że Zakopane może zmęczyć tłumem, wszechobecnymi reklamami, zapachami i chaosem, który powoli wkrada się do miasta. W wolne popołudnie udałam się zatem do Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława Hrabiego Zamoyskiego. To jedna z najstarszych galerii w Polsce, a kontynuuje ona tradycje powstałego w 1911 roku Bazaru Polskiego. Niegdyś na parterze prowadzona była działalność handlowa, która – w założeniu – utrzymywać miała salę wystawową mieszczącą się na piętrze.

Miałam szczęście trafić na wyjątkową wystawę „Męskie Malowanie” , która odbywa się w okresie od 3 lutego do 19 marca. Prezentowane są na niej prace (malarstwo, grafika, rysunek) czterech wyjątkowych artystów, których nazwiska znane są szerokiej rzeszy odbiorców. Mowa tu o: Tomaszu Budzyńskim, Janie Kanty Pawluśkiewiczu, Jacku Staniszewskim i Władysławie Trebunia-Tutka.

Pierwszy z twórców, Tomasz Budzyński, to wokalista, kompozytor, poeta i malarz. W latach 1982 – 1984 był on wokalistą kultowego zespołu Siekiera. Jego obrazy zdobią okładki wielu płyt i książek.

Stacja 10

Stacja Topoli

Jan Kanty Pawluśkiewicz to kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, który maluje praktycznie „od zawsze”. Po raz pierwszy swoje prace wystawił on w „Piwnicy pod Baranami”, a od tego czasu ma już na swoim koncie wiele wystaw i … coraz szersze grono miłośników jego twórczości. 

Cykl: Podhale de Paris
1 (po lewej): Wskazując na węża zapomina o kobiecie
2 (po prawej): Czekając na kobietę

Cykl: Wędrówki po Morzu Czerwonym
1. Dzień Purpurowy
2. Dzień Ugrowy
3. Dzień Fioletowy

Jacek Staniszewski to z kolei absolwent wydziału grafiki użytkowej ASP w Gdańsku, obecnie już dr.hab., prowadzący autorską pracownię Propagandy Społecznej na ASP w Gdańsku. 

We are targets

Valentine`s day

Również Władysława Trebunia-Tutka nie trzeba nikomu przedstawiać. Zmarły w 2012 roku artysta zajmował się malarstwem, projektowaniem tkanin unikatowych, witraży, grafiką użytkową oraz malarstwem na szkle. Na wystawie możemy podziwiać m.in. jego projekt witraży do kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skrzypnem. 

Witraż św. Jadwiga Śląska (po lewej)
Witraż św. Wojciech (po prawej)

Giewont

Wystawa jest jedyną okazją, by zapoznać się z tym (nie do końca) męskim światem, ale na pewno jego męską interpretacją. Jaka jest rzeczywistość według artystów? Zobaczcie sami…


8 komentarzy:

 1. I już wiem, gdzie na pewno się udam, gdy wyjadę w podróż do Zakopanego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ferie, a widzę, że Zakopane czeka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czeka, czeka. Choć przyznam, że mnie nęcą bardziej atrakcje Zakopanego i góry niż samo Zakopane.

   Usuń
 3. Jakie ciekawe i inspirujące miejsce! Super

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, polecam. Szczególnie że to samo centrum Zakopanego, więc dotarcie nie stanowi problemu.

   Usuń