wtorek, 13 czerwca 2017

Ewa Rosolska "Tajemnica Starego Witraża. Po drugiej stronie"

Autor: Ewa Rosolska
Wydawnictwo: Edukacyjne„Zastanawiać się musiał tylko ten, kto jeszcze nie uwierzył w magię. On nie miał już żadnych wątpliwości, że znalazł się w samym jej centrum” – te słowa zrozumie tylko ten, kto oddany jest sprawie w którą wierzy, kto jest świadomy istnienia magii, kogo życie jest nią wypełnione. Tak naprawdę ta magia jest obecna wokół nas każdego dnia, po prostu jej nie dostrzegamy. Zwykle to dzieci zwracają nam uwagę na piękno i niezwykłość drobnych chwil, to dzieci, ale też zwierzęta wydają się widzieć i czuć więcej niż inni.

O tym, jak niezwykła jest codzienność i w jak wielkim stopniu świat rzeczywisty oraz nadnaturalny się przenikają, przekonuje się Marta, dziewczynka obdarzona niezwykłymi oczami, a także pewnymi zdolnościami. Urodzona w Polsce przez lata mieszkała poza granicami kraju, by w końcu powrócić do niezwykłej krainy jezior. Warmia, na której znalazła swój dom, jest miejscem niezwykłym, ale i … magicznym. Oddana pod opiekę wujkowi, nie dość, że mieszka w oryginalnym domu wypełnionym antykami i pamiątkami z różnych epok, to jeszcze poznaje pewną dziewczynkę, która szybko staje się jej przyjaciółką. I nie byłoby w tym nic niezwykłego dyby nie fakt, iż owa dziewczynka pochodzi z minionej epoki i mieszka na szafie. 

Wszystko wskazuje na to, że wszechświat specjalnie sprowadził Martę na Warmię, by rozwiązała niejedną tajemnicę. A kolejne już na nią czekają, o czym możemy się przekonać dzięki książce „Tajemnica Starego Witraża. Po drugiej stronie”. To już trzeci tom ciepłej oraz przesiąkniętej magią opowieści (nie tylko) dla młodych czytelników, autorstwa Ewy Rosolskiej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Edukacyjnego historia, przyciąga nie tylko miłośników fantastyki, ale wszystkich, lubiących przesycone magią opowieści, w których nie brak jest powrotów do przeszłości, a także całkiem współczesnych problemów. To również książka, po którą sięgać mogą całe pokolenia, bowiem rodzice młodych czytelników odnajdą w niej uniwersalne wartości, miłość do historii, a także pełną zwrotów akcję, która nie pozwala nawet przez chwilę się nudzić.

Po intensywnym i trudnym dla Marty roku, podczas którego musiała odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości, nadchodzą wreszcie upragnione wakacje, a wraz z nimi planowana wizyta wnuków wujka: Ali i Kacpra. Nie mogą się już doczekać wspólnej pracy z Adamem, studentem historii sztuki. Właśnie obronił on dyplom licencjata i teraz zamierza zgłębiać historię legendy Wielkiego Szklarza. To tylko część tajemnicy, którą kryje stary kościół w Bezławkach, którego dzwony właśnie zabiły, zwiastując powrót Szklarza. Żadne z nich się jednak nie spodziewa, że tym razem podróżować w czasie będzie również Adam, a nawet Rafał. To ponadto czas wielkiej próby, której zostanie poddana niczego nieświadoma Marta.

Jak zakończy się ta opowieść? Jakie wyzwanie tym razem stoi przed Martą, kim tak naprawdę jest kobieta z obrazu i jaką rolę w całej historii odegra jej sukienka? To tylko kilka z pytań nasuwających się podczas lektury, która przyciąga niczym magnes i nie pozwala nawet na chwilową dekoncentrację. Szczególnie, że sytuacja robi się coraz bardziej poważna, a na dodatek wujek Jurek zaczyna mieć kłopoty ze zdrowiem. Ta akcja i napięcie, to zaledwie dwa z wielu atutów powieści, do której przyciąga zarówno niezwykła fabuła, jak i postać samej bohaterki, Marty. Plastyczne opisy pobudzają wyobraźnie, niemal widzimy artyzm wykonania niezwykłej księgi życzeń, czujemy kurz unoszący się dookoła starej skrzyni czy doświadczamy zwiewności szaty kobiety z obrazu. Po zakończeniu lektury nie pozostaje nic innego, jak tylko … oczekiwać na kolejny tom powieści i na kolejną tajemnicę.

2 komentarze:

  1. Takie okładki niestety bardzo mnie odpychają :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Natomiast książka jest znakomita - polecam. Okładka zresztą koresponduje z tematyką książki, dlatego warto się do niej przekonać:-)

      Usuń