piątek, 2 czerwca 2017

Joanna Rajch "Staś i jego tajemnice"

Tytuł: Staś i jego tajemnice
Autor: Joanna Rajch


Od zarania dziejów baśnie towarzyszyły ludziom każdego dnia, niosąc w sobie opowieść o przeszłości, przestrogę, będąc sposobem na wytłumaczenie różnorodnych niezrozumiałych zjawisk. Ich treść jest związana z magicznymi wierzeniami, spotyka się w nich świat realny i ten magiczny, niezmiennie towarzyszy im pewien system zasad moralnych i określonych norm. 

Dziś, zbyt wcześnie przestajemy czytać baśnie, zbyt szybko zapominamy o prostych prawdach i wartościach, które ze sobą niosą. Dlatego tak cenne są wszystkie okazje, służące przypomnieniu o ich mistycznym pięknie, ale i o przepisach na uczciwe czy wypełnione naturą życie. Szansą na powrót do krainy dzieciństwa, ale także na refleksję nad obecną egzystencją oraz kondycją współczesnego świata, jest lektura znakomitej książki autorstwa Joanny Rajch, pt. „Staś i jego tajemnice”. To książka (nie tylko) dla młodych czytelników, którzy samodzielnie potrafią już czytać, a co więcej – doceniają wagę słów i przesłanie, które niosą one ze sobą. 

Poznajemy Stasia, sympatycznego i wrażliwego chłopca wychowanego przez samotną matkę. Niestety moment na spotkanie z chłopcem nie jest najlepszy, bowiem właśnie opłakuje on utratę przyjaciela. Ukochany pies, Tofik, zniknął kilka dni temu, a mimo prowadzonych poszukiwań, chłopcu nie udało się go odnaleźć. Nic zatem dziwnego, że nie może skupić się na lekcji, a jego dekoncentracja jest po raz kolejny tematem żartów dwóch klasowych cwaniaczków, Olka i Marka. Delikatny i często śniący na jawie chłopak jest szykanowany przez nich nieustannie, będą oni zresztą próbowali mu zaszkodzić wówczas, kiedy Staś przyprowadzi do domu ranną sarenkę znalezioną w lesie, niewinną ofiarę polowania. ..

Każdy rozdział książki to inna historia, choć motywem przewodnim jest zarówno postać chłopca i jego wrażliwa natura, umożliwiająca mu m.in. rozmowę ze zmarłym dziadkiem, jak i kwestie związane z wyborami, jakie musimy podejmować niemal każdego dnia. Na stronach książki chłopiec będzie musiał zmierzyć się z upiorem żyjącym w lesie, dokąd udaje się w poszukiwaniu Tofika, a także z fałszywymi obietnicami Złotopiórego. Ptak wabiący swoim głosem nie zdołał sprowadzić chłopca z obranej drogi i z wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny, a jednak wydaje się, że nawet sympatycznemu Stasiowi zdarzają się złe chwile, że nie zawsze potrafi on przewidzieć konsekwencje swojego zachowania, jak wówczas, kiedy chcąc spłatać figla doprowadził do śmierci kota.

Sięgając po książkę „Staś i jego tajemnice” takich historii otrzymujemy dużo więcej, a każda z nich kryje w sobie morał, każda czegoś uczy. Dodatkowo, publikacja zawiera wspaniałe ilustracje autorstwa Doroty Wojciechowskiej, które przenoszą nas w świat co prawda rzeczywisty, a jednak pełen baśniowych odniesień. Na uwagę zasługuje sama postać chłopca, delikatnego i empatycznego, który – pomimo swoich słabości i popełnianych błędów – może być dla młodego czytelnika wzorem. Już sam fakt, iż duchowym przewodnikiem Stasia jest jego zmarły dziadek, że niewinność chłopca pozwala mu widzieć duchy nie tylko członka rodziny, ale i na przykład dziewczynki błąkającej się po cmentarzu, świadczy o czystości jego duszy. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że każdy z czytelników książki Joanny Rajch choć przez chwilę zastanowi się nad swoim postępowaniem, że weźmie przykład ze Stasia i nieustannie dążyć będzie ku byciu lepszym człowiekiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz