czwartek, 1 czerwca 2017

Tytus Brzozowski "Miastonauci"

Tytuł: Miastonauci
Autor: Tytus Brzozowski
Wydawnictwo: BABARYBAKażde miasto ma swoją historię, swój niepowtarzalny klimat, swoje opowieści. Na temat urbanizacji powstało wiele książek adresowanych dla osób zajmujących się architekturą, planowaniem przestrzennym, dbaniem o przestrzeń miejską czy też promocją miast i regionów. Wśród dostępnych publikacji niewiele jest jednak pozycji pozwalających przybliżyć miasto dziecku, otwierających przed nim bramy do wielokulturowej zbiorowości, przybliżających procesy zachodzące na poziomie socjologicznym oraz prezentujących architektoniczne perełki.

Taki stan rzeczy zmienia wyjątkowa książka warszawskiego akwarelisty, Tytusa Brzozowskiego, która zachwyca zarówno formą, artyzmem wykonania, jak i swoim przesłaniem. Wielkoformatowa opowieść graficzna pt. „Miastonauci”, opublikowana nakładem Wydawnictwa BABARYBA, to wspaniały pomysł na zapoznanie z ideą miasta najmłodszych czytelników, ale także na kształtowanie ich poczucia estetyki i wrażliwości. Zagłębiając się w kolorowe karty książki, przenosimy się na tętniące życiem ulice największych miast, otulamy się specyficzną ich atmosferą, ale także ćwiczymy spostrzegawczość oraz rozwijamy kreatywność. 


Książka Tytusa Brzozowskiego nie stanowi dokładnego odzwierciedlenia miejskiego organizmu, ale doskonale oddaje ideę oraz charakter miast. Znajdziemy tu zresztą odwołania do architektonicznych perełek największych polskich miast, m.in. Warszawy, Wrocławia czy Krakowa. Podobnie, jak w zakamarkach miast kryją się liczne tajemnice, a za każdymi zamkniętymi drzwiami mieszka ludzka historia, tak i książka Brzozowskiego kryje niespodzianki i zaskakujące postacie, które pojawiają się na kolejnych kartach.


W trakcie lektury młody obserwator ma szansę sprawdzić swoje umiejętności detektywistyczne oraz matematyczne – autor bowiem wśród rozlicznych postaci oraz tworzonych z pietyzmem szczegółów wzbogacających miejskie życie ukrył matematyczne zagadki, które aż proszą się o rozwiązanie. Abstrakcyjne ujęcie tematu miasta zachwyca i bawi, nie brak bowiem w tej miejskiej scenerii „Miastonautów” tramwajowych wagonów wyjeżdżających z budynków, mieszkańców, których ku niebu unoszą kolorowe balony czy innych wyjątkowych scen składających się na wyjątkową opowieść o mieście, które może być Twoim miejscem do życia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz