sobota, 19 sierpnia 2017

Gérard Denizeau „Biblia objaśniana obrazami mistrzów malarstwa”

Tytuł: Biblia objaśniana obrazami mistrzów malarstwa
Autor: Gérard Denizeau
Wydawnictwo: JednośćJuż całe wieki trwają zmagania ze zrozumieniem Biblii, a mimo wytężonej pracy najbardziej światłych umysłów – zarówno po stronie Kościoła, jak i osób świeckich, wciąż istnieją wersety, które wywołują kontrowersje, o które trwają spory. Właściwa interpretacja Biblii nie jest bowiem sprawą prostą z wielu względów. Jednym z nich jest fakt, iż to grzech uniemożliwia nam pełne zrozumienie jej treści oraz nakłania do dowolnej interpretacji całych fragmentów. Ponadto, istotną kwestią jest konieczność zrozumienia różnic kulturowych i historycznych, bowiem od powstania Pisma Świętego do czasów współczesnych, dzieli nas wiele wieków. Interpretacji nie ułatwia również fakt, iż Biblia zawiera wiele różnych gatunków literatury, a każdy z nich wymaga innego podejścia.

Mimo tego, przez całe lata w różny sposób podejmowano wyzwanie, jakim jest zgłębienie Biblii i pełne jej zrozumienie, czego wyrazem są między innymi dzieła wielkich malarzy. O tym, jak wygląda Biblia w malarstwie, jak wygląda ona w oczach wielkich mistrzów, możemy przekonać się dzięki spektakularnej publikacji, przygotowanej przez Gérarda Denizeau. Książka „Biblia objaśniana obrazami mistrzów malarstwa”, opracowana nakładem Wydawnictwa Jedność, to wyjątkowy album, zawierający te najbardziej znane, ale i te nieco mniej dzieła nawiązujące swoją tematyką zarówno do Starego, jak i do Nowego Testamentu. Przyjemność w poznawaniu tych dzieł malarstwa, zgłębiania tego sposobu rozumienia Biblii znajdą nie tylko osoby pełniące posługę duszpasterską, ale również osoby wrażliwe na piękno, kochające sztukę, zajmujące się nią zarówno prywatnie, jak i zawodowo. 

Na kolejnych stronach albumu, znajdziemy odniesienia do poszczególnych fragmentów Biblii oraz ilustrujące tekst dzieła sztuki. Naszą podróż w głąb tej niezwykłej Księgi, rozpoczyna nawiązujące do Księgi Rodzaju „Stworzenie świata” Michała Anioła, który to obraz – podobnie jak i inne dzieła zebrane przez autora – został szczegółowo przeanalizowany, a jego fragmenty dokładnie wyjaśnione. Znajdziemy tu również obraz „Adam i Ewa wypędzeni z Raju” renesansowego malarza Masaccio, „Zabicie Abla” Tycjana czy „Pijaństwo Noego”, którego autorem jest Bellini. Wiele osób kojarzyć będzie zapewne „Sodomę i Gomorę” Rafaela oraz ”Ofiarowanie Izaaka”, czyli biblijny epizod pędzla Caravaggia.

Księgę Wyjścia, czyli Drugą księgę Biblii reprezentuje między innymi obraz Veronese „Mojżesz wydobyty z wody” oraz „Piąta plaga egipska” Turnera, zaś Księgę Sędziów – obraz „Samson i Dalila” pędzla Moreau. Kolejne księgi Starego testamentu, to też obrazy Tycjana, Poussina czy Caravaggia.

Nowy Testament z jego Ewangeliami, to malarskie interpretacje, jak „Zwiastowanie” Leonarda da Vinci, „Ucieczka do Egiptu” Rembrandta czy „Rzeź niewiniątek”, który to obraz stworzył Guido Reni. Dzieje Apostolskie to obraz „Nawrócenie św. Pawła” Caravaggia czy „Pięćdziesiątnica” El Greco, a Listy św. Piotra Apostoła – „Sąd Ostateczni” Michała Anioła. Z kolei Apokalipsa św. Jana, to „Upadek zbuntowanych Aniołów” Petera Bruegel Starszego. Integralną częścią książki jest również słowniczek, w którym zostały objaśnione najważniejsze terminy związane z Biblią, mogące nastręczać trudności ze zrozumieniem, a co za tym idzie – właściwym odbiorem przywołanego dzieła. Pozycja „Biblia objaśniana obrazami mistrzów malarstwa” jest wyjątkowa chociażby z uwagi na sam jej koncept. Przedstawienie Pisma Świętego i próba jego zrozumienia za pomocą języka obrazów była z pewnością prawdziwym wyzwaniem, ale autor podjął się go i … zwyciężył. Książka sama w sobie jest bowiem dziełem sztuki, stanowi nie tylko bodziec intelektualny, ale i prawdziwa ucztę dla zmysłu wzroku. Wrażenie wywołane przez album potęguje piękne jego wydanie – twarda oprawa, wysokiej jakości papier. Takie książki aż chce się studiować, chce się też poznawać dzieła mistrzów oraz ponownie sięgnąć po Pismo Święte.

2 komentarze:

 1. Takie pięknie wydane albumy, z dbałością o każdy szczegół, chętnie goszczę w swojej biblioteczce. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to piękne opracowanie i jednocześnie niezwykle interesująca lektura.

   Usuń