środa, 29 listopada 2017

Karin Slaughter "Dobra córka"

Tytuł: Dobra córka
Autor: Karin Slaughter
Wydawnictwo: HarperCollins„Niepamięć to dobra wróżka. Litościwie zarzuca całun zapomnienia na człowiecze myśli. Czas leczy rany. Zło odchodzi w dal.” – pisała w jednej ze swoich książek Margit Sandemo. Niestety czasami nie da się zapomnieć, czasami złe wspomnienia wracają, determinując naszą teraźniejszość i przyszłość. 


Charlotte i Samantha Quinn tak naprawdę nigdy nie doznały łaski zapomnienia, choć jedna z nich po postrzale w głowę zachowała zaledwie fragmentaryczną pamięć o wydarzeniach sprzed niemal trzydziestu lat. Wówczas matka sióstr została na ich oczach zastrzelona przez sprawców, którzy nie chcieli spłacać długów, jakie posiadali u ojca dziewczynek z tytułu reprezentowania jednego z nich przed sądami. Paradoksalnie, niemal całe społeczeństwo Pikeville żywi pretensje do ojca Charlotte, a także do niej samej, bowiem to jej zeznania ostatecznie okazały się obciążające. Od tej pory rodzina Quinn żyje z pewnego rodzaju piętnem, zaś sama Charlotte coraz trudniej znosi społeczny ostracyzm. 

Trudno powiedzieć, w jakim stopniu morderstwo matki wpłynęło na wybór ścieżki zawodowej sióstr, ale szczególnie Charlotte ma szanse zetknięcia się z przypadkami, które przypominają morderstwo matki. Pozostając w Pikeville nie sądziła jednak, że po tylu latach rodzinna tragedia do niej wróci, a ona po raz kolejny będzie musiała się z nią zmierzyć …

Podwójne morderstwo w szkolnych murach, którego Charlotte staje się mimowolnym świadkiem, uruchamia lawinę wydarzeń, a jedną z istotniejszych kwestii, jest powrót do rodzinnego miasteczka Samanthy. Od lat konsekwentnie unikała ona kontaktu z rodziną, pragnąc odciąć się od przeszłości. Podobnie jak ojciec i siostra ukończyła studia prawnicze, ukojenia szukając w Portland w biurze prokuratora okręgowego, a następnie w Nowym Jorku, gdzie zajęła się prawem patentowym. Napaść na ojca zmusza jednak Samanthę do powrotu, a tym samym do stawienia czoła przeszłości. 

O tym, co wyniknie z ponownego spotkania sióstr oraz jakie tajemnice kryje rodzinna historia, przekonamy się dzięki książce Karin Slaughter „Dobra córka”. Opublikowana nakładem Harper Collins powieść to poruszający dramat, a jednocześnie kryminał, przesycony jednak głębokim rysem psychologicznym bohaterów. To również wciągające, współczesne już śledztwo i szokująca prawda o morderstwach dokonanych przez osiemnastolatkę na dyrektorze szkoły i jednej z uczennic. Mimo iż pozycja ta nie jest najlepszą książką Slaughter, a wielu jej wielbicieli może się rozczarować pewnym trudnym do zapanowania chaosem, który wkradł się na karty powieści, to jednak miłośnicy opowieści pełnych brutalności, odsłaniających przed nami ciemną stronę ludzkiej natury, z pewnością znajdą w książce coś dla siebie. 

Prawda, którą odkrywa Charlotte jest tak samo szokująca, jak wydarzenia z jej dzieciństwa, zaś czytelnik zyskuje wgląd nie tylko w tę sprawę, ale i pełen rys psychologiczny sprawców zbrodni. Skoda, że autorka nie wykorzystała w pełni ogromnego potencjału tkwiącego w lekturze, że nie pokusiła się o nadanie akcji płynności, ale też o pozbawienie opisów czy dialogów drobiazgowości, która nuży. Sama opowieść jest jednak na tyle wcinająca, że warto przymknąć oko na te niedociągnięcia, które - choć wpływają negatywnie na odbiór książki - to z pewnością nie powinny zniechęcać do jej lektury.


2 komentarze:

  1. Karin pisze fenomenalnie i jest zdecydowanie za mało doceniania u nas w Polsce :) tej książki jeszcze nie czytałam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z pewnością warto po nią sięgnąć, szczególnie jeśli cenisz sobie autorkę choć przyznam, że to najsłabsza jej książka:-(

      Usuń