sobota, 20 stycznia 2018

Edyta Tkaczyk-Borówka „Opowiem ci bajkę”

Wydawnictwo: JEDNOŚĆBajki i baśnie to część dziecięcej rzeczywistości, a przy tym sposób, by nie tylko rozbudzić w dziecku poczucie piękna, wrażliwość, empatię, ale wpoić mu wiele innych, fundamentalnych wartości. Historie zakończone morałem uczą życia, dokonywania właściwych wyborów, pokazują, jak po prostu być dobrym człowiekiem. Warto rozważnie je dobierać, dostosowując do wieku i poziomu rozwoju dziecka, choć po te dla młodszych pociech chętnie sięgną i młodzi czytelnicy, a nawet … rodzice i opiekunowie.

Nie inaczej jest z uroczymi opowieściami zebranymi przez Wydawnictwo Jedność. Książka „Opowiem Ci bajkę”, to zbiór historii, w których głównymi bohaterami są urocze zwierzęta. Podobnie jak ludzie, borykają się ze swoimi słabościami, popełniają błędy, ale ostatecznie przekonują się, że warto w życiu kierować się uczciwością oraz innymi, podstawowymi zasadami współżycia społecznego. Po książkę sięgnąć mogą już dzieci w wieku przedszkolnym – z pomocą rodziców będą mogły znaleźć się w świecie pełnym mieszkańców lasu, krasnali czy wróżek, a przy okazji słuchania tych bajek, odebrać niezwykle cenne lekcje życia. 

Wśród bohaterów książki znalazł się leniwy osiołek, mieszkaniec Złotej Doliny, który pragnął zostać muzykiem nie wkładając w to ani odrobiny wysiłku. Przekonał się jednak, że muzykowanie nie jest taka prostą sprawą i wymaga wielu godzin ćwiczeń. Poznamy także parę przyjaciół: chłopca o imieniu Czoli oraz jego ukochanego pieska, Fufo. Mimo deklaracji wielkiej przyjaźni, w chwili zagrożenia chłopiec zawiódł jednak swojego przyjaciela, dbając wyłącznie o własne bezpieczeństwo. Całe szczęście, że wszystko skończyło się dobrze, zaś Czoli przekonał się, prawdziwa przyjaźń to nie słowa, a czyny. 

Na kartach książki bryka także naiwna kózka, która wbrew zakazom swojej właścicielki, Michaliny, wyszła z domu i wpadła w pułapkę zastawioną przez przebiegłego lisa. Spotkamy również trzpiotowatą kotkę, która przekonała się, że liczy się nie wygląd zewnętrzny, ale to, jaka naprawdę jest i w jaki sposób to okazuje. Nie zabraknie również prosiaczka Pączusia, rozpieszczonego jedynaka, który postanowił uciec z domu i wyruszyć w świat w poszukiwaniu przygód, zaś lis i kos zrobią wszystko, by ukraść koszyk pełen jedzenia, które Gizela zanosi swojemu tacie.

To zaledwie kilka postaci z kilkudziesięciu bohaterów mieszkających na kartach zbioru „Opowiem ci bajkę”. Książka nie tylko przenosi nas do świata, gdzie podział pomiędzy dobrem a złem jest wyraźnie zarysowany, ale pozwala też spojrzeć na nasze wybory, nasze postępowanie w innym świetle. Poszczególne historie są doskonałą okazją do rozmów z dziećmi o ich postępowaniu i stanowić mogą drogowskaz, który nie pozwala zboczyć z obranej drogi. Dodatkową przyjemnością płynącą z lektury, jest możliwość podziwiania pięknych ilustracji, które pozwalają wczuć się w daną opowieść i pobudzają wyobraźnię. To sprawia, że książka staje się doskonałym wyborem, stwarza zarówno okazję do bycia z dzieckiem i wspólnej zabawy, jak i rozmowy inspirowanej losami poszczególnych bohaterów.2 komentarze:

  1. Swojemu dzieciątku na pewno będę takie historie czytała :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, zdecydowanie polecam. Są cudne te opowieści.

      Usuń