środa, 28 lutego 2018

Mirek i Magda Osip-Pokrywka „Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II”

Dodaj napis
Tytuł: Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II
Autorzy: Mirek i Magda Osip-Pokrywka 
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ


„Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności.” - mówił Jan Paweł II, a jego umiłowanie do gór, do pieszych wędrówek, do nieograniczonych niczym przestrzeni, było powszechnie znane. W momencie wyboru Karola Wojtyły, skromnego chłopaka z Wadowic, na papieża, to wędrowanie przestało być możliwe, przynajmniej w takiej formie, jak poprzednio. Jan Paweł ii umiłował jednak góry oraz podróże i starał się tą miłością podzielić ze wszystkimi, namawiając do otworzenia swoich serc na otoczenie. 

Spośród wielu tras, regularnie przemierzanych przez papieża oraz miejsc przez niego odwiedzanych, Mirek i Magda Osip-Pokrywka, wybrali dwadzieścia jeden takich, którymi podążał on w różnych momentach swojego życia, począwszy od wieku dziecięcego. Te miejsca, które dla Ojca Świętego miały wielkie znaczenie, znalazły się w wyjątkowym albumie, opublikowanym nakładem Wydawnictwa JEDNOŚĆ, pt. „Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II”. Unikatowa publikacja, zawierająca dziesiątki pięknych zdjęć, prezentuje nie tylko miejsca umiłowane, bliskie sercu papieża, ale daje również świadectwo tego, jak piękna jest Polska i jakie skarby w sobie kryje. Tworząc ten album autorzy uwzględnili bowiem takie trasy, które kierują naszą uwagę na różnorodność kraju, zlokalizowane są zatem w różnych miejscach na mapie, oferują także różnego rodzaju możliwości, wiążą się z odmiennego rodzaju aktywnościami. Podążać szlakami papieża mogą zarówno Ci, którzy trwają w wierze, którzy uważają św. Jana Pawła II za wielki autorytet, jak i Ci, którzy koncentrują się raczej na samych podróżach, zaś wędrowanie ma dla nich walor poznawczy i rekreacyjny, a nie duchowy. 

Na mapie szlaków, stworzonej przez autorów, nie mogło oczywiście zabraknąć Wadowic, od których to rozpoczynamy naszą wycieczkę, przez Polskę i przez życie Jana Pawła II. Zawitamy na wadowicki rynek, odwiedzimy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym nie brak jest m.in. akcesoriów związanych z górskimi wyprawami. Wstąpimy również do świątyni parafialnej młodego Wojtyły i do wadowickiego klasztoru karmelitów bosych. 

Chodzić będziemy również po „górach domowych”, jak nazywał Beskid Niski Jan Paweł II, odkryjemy piękno Beskidu Żywieckiego, by po tym obcowaniu z naturą przenieść się do Krakowa, w którym Karol Wojtyła spędził ponad czterdzieści lat. Odwiedziny i spacer krakowskimi uliczkami nie oznacza jednak rezygnacji z górskich wypraw – swoją uwagę skierujemy na starą trasę pielgrzymkową, którą przez całe pokolenia podążali wierni, wędrując z Krakowa do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Wśród propozycji szlaków, którymi wędrował Jan Paweł II i miejsc przez niego odwiedzanych, nie mogło zabraknąć Tatr, za którymi papież po objęciu najwyższej kościelnej godności tak bardzo tęsknił. Wyruszymy również w Pieniny, których to szklakami Wojtyła wędrował co najmniej sześciokrotnie, zarówno jako ksiądz, jak i później, jako biskup. Poznamy również malowniczy Beskid Sądecki, a także zachwycimy się „górami zadumy”, jak nazywał Bieszczady papież. Przekonamy się ponadto, że do ukochanych miejsc, Karol Wojtyła zaliczał nie tylko góry, ale i piękne polskie jeziora - odwiedzimy zatem Mazury i Suwalszczyznę. 

To zaledwie kilka z propozycji przygotowanych przez Mirka i Magdę Osip-Pokrywkę, które przybliżają nam zarówno osobę Jana Pawła II, jak i piękno rodzimego kraju. Po album – przewodnik powinny sięgnąć zatem te osoby, które nie miały możliwości tego piękna doświadczyć, a także te, które wciąż od nowa się nim zachwycają. Krótkie wprowadzenie, zwrócenie uwagi czytelnika na dane miejsca, w połączeniu z pięknymi zdjęciami, tworzy wyjątkową mieszankę, do której często będziemy zaglądać – zarówno planując podróże po Polsce, jak i chcąc zgłębić biografię papieża, odkryć źródło jego wewnętrznej harmonii i równowagi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz