wtorek, 27 lutego 2018

Karina Sęp "Twoja mapa marzeń"

Tytuł: Twoja mapa marzeń
Autor: Karina Sęp
Wydawnictwo: EdipresseWiele osób marzy, niestety tylko nielicznym te marzenia się naprawdę spełniają. Dlaczego tak się dzieje? Może dlatego, że tak naprawdę nie chcemy bądź nie potrzebujemy ich realizacji, być może są one dla nas lub dla naszego otoczenia krzywdzące. Możliwe też, że tak naprawdę w danym momencie życia są one nierealne lub też – co zdarza się najczęściej – tak naprawdę nie zrobiliśmy nic, żeby się spełniły. Jak zatem marzyć, aby te marzenia realizować?

O marzeniach i drodze do ich spełnienia pisze zajmująco Karina Sęp – coach, mentor, menedżer, posługująca się na prowadzonych przez siebie szkoleniach (oraz we własnej codzienności) autorską koncepcją planowania, czyli „mapą marzeń – mapą celów”. Jej książka pt. „Twoja mapa marzeń. Przewodnik dobrego i mądrego życia”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Edipresse, to zajmujący poradnik, koncentrujący się nie tyle na samych marzeniach, ale na tym, w jaki sposób marzyć, by te marzenia stawały się rzeczywistością. Autorka, przedstawiając koncepcje i zasady tworzenia mapy, nie tylko dostarcza nam szczegółów technicznych czy organizacyjnych z tą mapą związanych, ale również nakłania nas do tego, abyśmy dokładnie zastanowili się, czego pragniemy. To zaś nie jest możliwe bez spojrzenia w głąb siebie, bez dokładnej analizy swojej obecnej sytuacji, a także ograniczeń, które bardzo często okazują się być tylko wymówką. Bardzo często zmiana musi dokonać się na poziomie mentalnym, zaś mapa marzeń jest jej wynikiem lub do niej bodźcem. Dlatego też po poradnik sięgnąć powinny przede wszystkim te osoby, które odczuwają potrzebę zmiany, dyskomfort wynikający z miejsca, w którym się znajdują, a także coachowie, trenerzy, pedagodzy i przedstawiciele pozostałych zawodów, w których mapa marzeń morze być drogą do celu zarówno dl nich, jak i dla ich podopiecznych / klientów. 

Poradnik jest nowym wydaniem książki z 2013 roku, nieco rozszerzonym z uwagi na zachodzące w naszym otoczeniu zmiany, a także nowe doświadczenia samej autorki. Swego rodzaju podręcznik szczegółowo opisujący kwestie związane z mapą i jej tworzeniem, składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Ta pierwsza, przez większość osób obeznanych z tematem, będzie zapewne pomijana, przystępować będą oni od razu do tworzenia mapy, jednak gorąco namawiam do wnikliwej jej lektury i wykonania ćwiczeń, a także do odpowiedzi na pytania zawarte właśnie w części pierwszej. Pomagają one bowiem uzyskać wgląd we własną duszę, systematyzują wiedzę i kładą podwaliny pod właściwe wykonanie mapy marzeń. 

Z książki dowiemy się zatem, czym tak naprawdę jest mapa marzeń, której skuteczność autorka ocenia na 80 procent. Sęp odpowiada również na pytanie, po co robimy mapę i kiedy jest ją najlepiej robić, a także, dla kogo jest ona tak naprawdę przeznaczona. Lektura pierwszej części pozwala nam również zyskać samoświadomość siebie, przede wszystkim dzięki proponowanym przez autorkę ćwiczeniom. 

Przed przystąpieniem do tworzenia mapy poznamy jej elementy i części składowe. Mapa marzeń – mapa celów omawiana przez autorkę oparta jest na siatce bagua, będącej jednym z najważniejszych elementów planowania w feng shui. Autorka szczegółowo omawia jej pola, podaje też przykłady marzeń oraz powiązania pomiędzy elementami, które znajdują się w poszczególnych częściach mapy, pokazuje również przykłady wzorcowych map i szczegółowo omawia zawartość poszczególnych pól, odpowiadających różnym sferom naszego życia. Co więcej dowodzi, że mapa może zostać wykorzystana jako narzędzie coachingowe – zarówno jako początek drogi, jako narzędzie oceny sytuacji ogólnej, jak też w charakterze elementu porządkującego.

Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu do tematu, książkę Sęp można uznać za prawdziwe kompendium wiedzy na temat mapy, jako narzędzie inicjujące nasza przemianę. Pod warunkiem oczywiście, że solidnie podejdziemy do tematu, stosując się do zawartych w poradniku instrukcji, a przede wszystkim, że będziemy szczerzy wobec siebie i swoich pragnień. Prosty język oraz atrakcyjna forma graficzna książki sprzyja dodatkowo jej lekturze, nie tylko zachęcając do wykonania mapy, ale też znacząco ułatwiając powrót do ważnych informacji podanych w książce i ponowne ich przestudiowanie oraz – jak brzmi zachęta widoczna na okładce – poukładanie swojego życia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz