niedziela, 25 lutego 2018

Malcolm Hislop „Jak czytać zamki” , Will Jones „Jak czytać nowoczesne budynki”

Tytuł i autor: „Jak czytać zamki” Malcolm Hislop, „Jak czytać nowoczesne budynki” Will Jones
Wydawnictwo: Arkady Każdy budynek kryje w sobie pewną historię, zarówno mieszkających w nim osób, jak i tych, którzy pieczołowicie go wznosili, którzy projektowali. Niezależnie od tego, czy mówimy o zamkach, które niegdyś stanowiły siedziby władców, które ułatwiały patrolowanie okolicy, obronę miast, czy też o nowoczesnych budynkach, gdzie kamień zastąpiły cegły, szkło i beton, każdy obiekt powstawał według określonego planu, w określonym stylu, wynikającym zarówno z epoki, jak i z miejsca, w którym był wznoszony.

O tym, co mówią, na co wskazują poszczególne detale architektoniczne, jakie tajemnice kryją w sobie budowle – zarówno te średniowieczne, jak i nowoczesne, możemy dowiedzieć się z nowej serii książek, odsłaniających przed nami wiele aspektów otaczającego nas świata, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Arkady. Po ogrodach, modzie, czy obrazach, przyszedł czas na odkrywanie sekretów zamków oraz budynków i zgłębianie zawiłości koncepcji architektonicznych. Mowa tu o dwóch wyjątkowych pozycjach, czyli książce Jak czytać zamki, autorstwa Malcolma Hislopa oraz „Jak czytać nowoczesne budynki”, autorstwa Willa Jonesa. To wyjątkowe przewodniki po architekturze, które pozwalają zyskać wiedzę na temat różnych typów budowli, stylów oraz materiałów, a także zrozumieć co sprawia, że różne budynki wyglądają w określony sposób. 

Książka „Jak czytać zamki. Krótki kurs wiedzy o fortyfikacjach”, to prawdziwe kompendium wiedzy o tych świadectwach potęgi minionych epok. Już krótka obserwacja i porównanie różnych zamków pozwala dostrzec, że każdy z nich jest inny, że na przestrzeni lat zmieniała się zarówno ich konstrukcja, jak i przeznaczenie. Jaki był zatem cel budowy danego zamku? Jak wyglądało jego funkcjonowanie? Na te pytania odpowiada książka Hislopa, podzielona na dwie części – pierwsza z nich składa się z rozdziałów wprowadzających nas do tematu, zawierających podstawowe informacje o zamkach, ich rodzajach, funkcjach, druga zaś stanowi omówienie charakterystycznych dla zamków elementów.

W książce czytamy o najazdach Normanów i krucjatach, w czasie których największe znaczenie dla utrzymania zajętych ziem, miały zamki-fortece. Śledzimy też historię wojen w Europie oraz wznoszenie sieci zamków, które dawały możliwość utrzymania podbitych terytoriów. Przenosimy się również do Japonii, bowiem autor uświadamia nam, że choć zamki kojarzą się głównie z kulturą europejską, to podobne budowle można było napotkać w innych częściach globu. Poznajemy również wspaniałe rezydencje, czyli zamki mające cechy pałaców, w których mieściły się prywatne komnaty monarchów, a także dowiadujemy się, jak wyglądała praca nad projektami zamków, biorąc pod uwagę takie priorytety, jak na przykład obronność.


Ponadto będziemy wędrować po zamkach, poznając charakter poszczególnych ich pomieszczeń, poczynając od wejścia głównego, któremu prawie zawsze towarzyszyła wieża, przez kaplice, więzienia, po pomieszczenia mieszkalne. Zapoznamy się również z takimi elementami architektonicznymi, jak drzwi czy okna, zgłębiać będziemy budowę urządzeń związanych z używaniem wody i usuwaniem ścieków czy problemy związane z ogrzewaniem. 

O ile książka „Jak czytać zamki” zabiera nas w przeszłość, tak tom „Jak czytać nowoczesne budynki. Przyspieszony kurs wiedzy o architekturze epoki nowoczesnej” stanowi esencje współczesnego wzornictwa. Jones, pisujący do czasopism specjalizujących się w architekturze i designie, odsłania przed nami wszystkie smaki nowoczesnej architektury, pozwalając docenić jej piękno oraz wszechstronność. Epoka nowoczesna, trwająca od XX wieku, charakteryzuje się niesłychaną różnorodnością stylów, a jej ewolucja przebiegała w ekspresowym tempie. Autor skupia się zatem na poszczególnych stylach, charakteryzując krótko te najczęściej występujące, a następnie pozwala odnaleźć elementy tych stylów w różnych typach budynków, od typowych domów po zjawiskowe drapacze chmur czy przykłady architektury czasu wolnego. 

Wraz z autorem poznawać będziemy elementy, które wskazują na dany styl, a także zyskamy wiedzę na temat głównych nurtów architektonicznych XX wieku. Zgłębiać będziemy style powstałe na podwalinach klasyki, by płynnie przejść do omówienia charakteru budynków po I wonie światowej czy popularnego stylu art déco, aż po modernizm, postmodernizm czy budynki przyszłości. Poznamy również podstawowe typy budynków, w zależności od ich funkcji i przeznaczenia, koncentrując się między innymi na użytych materiałach.


Książki, zarówno tom „Jak czytać zamki”, jak i „Jak czytać nowoczesne budynki”, to wspaniały przykład poradników, które przybliżają dane zagadnienie osobom, które dopiero pragną zgłębiać temat, ale stanowią również cenną lekturę dla tych, którzy dawno się danym zagadnieniem interesują. Sprzyja temu kompleksowe ujęcie tematu, a także liczne przykłady, ilustrowane zarówno rysunkami, jak i wspaniałymi zdjęciami. Tym samym, te pozycje wydawnicze, stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników architektury, dla podróżników, dziennikarzy piszących o wnętrzach, historyków, a także dla socjologów, studentów architektury, a wreszcie i samych architektów, w biblioteczkach których nie może ich zabraknąć.

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa i interesująca ksiązka. Kiedyś, jak byłam młodsza, bardzo interesowały mnnie takiego rodzaju budowle, szczególnie właśnie piramidy. To w jaki sposób są zbudowane, jak funkcjonują do dziś.
  Bardzo dobra recenzja książki, profesjonalny blog, dodaję do obserwowanych.

  Zapraszam do siebie: http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/02/dachoazy-kathriene-rundell.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Brakuje mi takiej właśnie literatury - miałam co prawda przyśpieszony kurs z architektury na kursie pilotażu, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy ale chętnie bym je zgłębiła. Dzięki za tę niecodzienną propozycję książek!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurs pilotażu - wow! Rewelacja! A książkę gorąco polecam!

  OdpowiedzUsuń