czwartek, 19 kwietnia 2018

Anti Saar "Ja, Jonasz i cała reszta"

Autor: Anti Saar
Wydawnictwo: Widnokrąg


„Mama mówi, że najważniejsze, że mamy siebie. I z tym się chyba wszyscy zgadzamy” – z tym stwierdzeniem zgadzają się zapewne nie tylko bohaterowie porywającej książki dla młodych czytelników pt. „Ja, Jonasz i cała reszta”, ale też wszyscy czytelnicy, którzy cenią sobie fundamentalne radości, dla których rodzina jest rzeczą najważniejszą. Wiedzą oni bowiem doskonale, że niezależnie od chwilowych problemów, od przejściowych konfliktów, od zakazów, nakazów i reguł, z którymi nie zawsze się zgadzają, są członkami rodziny powiązanymi nierozerwalnymi więzami, że kochają się ponad wszystko (i dotyczy to nawet młodszych braci).

Wyjątkowości swojej rodziny jest świadomy Tobiasz, bohater wspomnianej książki dla młodych czytelników, autorstwa Anti Saar. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Widnokrąg historia chłopca o imieniu Tobiasz, bogato ilustrowana przez Alvara Jaaksona, to pozycja wyjątkowa, która nie tylko zaprasza do wspólnego przeżywania codzienności, ale rozwija wyobraźnie dziecka i ciekawość świata. Książka może stać się lekturą dla całej rodziny, zaś przygoda małego, estońskiego chłopca wciągać - podobnie, jak robią to przygody Mikołajka, opisane przez René Goscinnego.

Poznajemy wspomnianego już Tobiasza, rezolutnego rudzielca, który z niezwykłą wnikliwością analizuje otaczającą go rzeczywistość. To chłopiec obdarzony niezwykłą wyobraźnią (wyrażającą się między innymi niezwykłymi porównaniami), ale i cierpliwością, której przedszkolakowi nie może zabraknąć, jeśli ma młodszego brata. Jonasz, którego hobby zdaje się być rozrzucanie jedzenia, nie stanowi jednak głównego przedmiotu zainteresowania chłopca – znacznie bardziej interesuje go na przykład dom i kwestia przeprowadzki, której nie pamięta, jedzenie czy opowiadanie strasznych historii. 

W książce nie znajdziemy fantastycznych przygód i dalekich podróży, a mimo wszystko z ciekawością śledzimy otoczenie chłopca czy też relacje rodzinne, których opisowi poświęca sporo miejsca. Przenosimy się do Estonii, do miejscowości Tartu, choć na stronach książki Tobiasz opowiada nam również o wsi Oaveski, gdzie mieszkają dziadkowie chłopca, dbający o stały zapas świeżych warzyw w jego domu. Dowiadujemy się również, że bohater jest wielbicielem pociągów, jego mama lubi lukrecję, tata znienawidzoną przez większość dzieci wątróbkę, zaś najmłodszy członek rodziny –ponad wszystko lubi robić wokół siebie bałagan. Niezależnie od tego, jak bardzo się od siebie poszczególni członkowie rodziny Tobiasza różnią, jak bardzo się kłócą, to jedno jest pewne – bardzo się kochają. 

Książka „Ja Jonasz i cała reszta”, to nie tylko dobra zabawa. To również sposób, na ukształtowanie właściwych postaw, na podkreślenie roli, jaką w naszym życiu pełni rodzina. Ponadto, lektura książki pozwala na poznanie samej Estonii, która niezbyt często pojawia się w charakterze miejsca akcji. Jest to możliwe dzięki kodom QR, które otwierają przed nami nieznany świat i zapraszają do wędrówki, pokazując takie cuda, jak na przykład zjawisko białych nocy czy Muzeum Zabawek. Nic zatem dziwnego, że ta powiastka zdobyła w Estonii m.in. tytuł „Rodzynek Roku 2013” przyznawany najlepszym książkom dla dzieci. Co więcej, zapoczątkowuje ona projekt „Bliskie dalekie sąsiedztwo”, w ramach którego wydawane będą książki uznanych estońskich i fińskich autorów. Stwarza to szansę zarówno na poznanie fińskich i estońskich autorów ale i na dobrą zabawę ponad podziałami.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz