wtorek, 26 czerwca 2018

Marta Fihel, Katarzyna Jezusek"Angielski dla leniwych"

Autor: Marta Fihel, Katarzyna Jezusek
Wydawnictwo: PolitextJesteś przekonany, że angielskiego nie da się nauczyć? Brak znajomości języka składasz na karb braku wrodzonych zdolności? Gramatyka kojarzy ci się z fizyką kwantową – jest tak samo niezrozumiała i niemożliwa do opanowania? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to … mylisz się w swojej opinii, że angielski jest językiem nie do opanowania. Kluczem do sukcesu, oczywiście oprócz wkładu własnego w postaci nauki, jest dobór odpowiedniej metody nauczania i odpowiedniego środka przekazu. 

Zgłębienie angielskiej gramatyki może okazać się całkiem proste, kiedy tylko sięgniemy po podręcznik, który daleki jest od tych używanych w szkołach czy na typowych kursach, prowadzonych metodą tradycyjną. Mowa tu o książce opublikowanej nakładem Wydawnictwa Politext, pt. „Angielski dla leniwych. Zobacz. Zrozum. Zapamiętaj”. Ta – jak możemy przeczytać na okładce – „nowatorska metoda wizualnej nauki angielskiego”, to przełom w podejściu do przyswajania języka, a zarazem sposób, by zgłębić gramatykę w zaciszu swojego domu i w dogodnym dla siebie tempie. To jednak będzie naprawdę ekspresowe, bowiem przekonujemy się, że wystarczy opanować kilka prostych schematów, które na dodatek okazują się być bardzo precyzyjne i „ekonomiczne”. Taka forma sprawia, że po książkę mogą sięgnąć osoby dopiero planujące rozpocząć naukę języka, jak i te, które od wielu lat bezskutecznie próbują zgłębić tajniki angielskiej gramatyki. To również doskonała podpowiedź dla anglistów, inspirująca do eksperymentowania z różnymi metodami nauki i wypróbowania tych sposobów, które proponują Marta Fihel i Katarzyna Jezusek. 

Książka składa się z czternastu rozdziałów, krok po kroku wprowadzających nas w zagadnienia gramatyczne. Mimo iż pierwsze (pod)rozdziały zawierają zagadnienia najprostsze, a z każdym krokiem poziom trudności się zwiększa, to niekoniecznie musimy zgłębiać kolejne partie materiału w taki sposób, w jaki został on ułożony. Można równie dobrze poświęcić czas i uwagę tym kwestiom, które są dla nas najbardziej problematyczne, czy też ich zgłębienie jest nam do czegoś niezbędne. 

Rozdziały poprzedzone są schematami „Na pierwszy rzut oka”, które pozwalają nie tylko zorientować się, o czym dokładnie będzie mowa, ale również lepiej zapamiętać dane zagadnienie. Począwszy od budowy zdania, po miejsce w nim rzeczownika, jego liczbę mnogą i pojedynczą, czasy (o których samo wspomnienie wywoływało wcześniej reakcję stresową), aż po mowę zależną, okresy warunkowe czy tajemniczo brzmiące: emfazę, inwersję, fronting czy elipsę, zgłębiać będziemy wiedzę, niemal nieświadomie układając sobie wiadomości w naszej pamięci, nadbudowując je następnie o kolejne informacje. 

Do książki załączona została również lista najważniejszych czasowników nieregularnych, wraz z ich polskim tłumaczeniem, a także lista form ściągniętych. Zastosowane w książce kolory, schematy, które zostają następnie rozpisane, a nawet sam format podręcznika sprawia, że daleki jest on od szablonowej książki do angielskiego. Dzięki przytoczonym przykładom, ich dokładnemu objaśnieniu i tłumaczeniu nawet nie zorientujemy się, jak szybko możemy przyswoić kwestie, które wcześniej były problematyczne. Biorąc pod uwagę efekty kilkutygodniowej pracy z książką pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości powstanie tego rodzaju opracowanie zawierające angielskie słownictwo, zaś nakładem Wydawnictwa ukażą się kolejne podręczniki językowe, w których wiedza „serwowana” będzie w takiej samej formie, jak w przypadku „Angielskiego dla leniwych”!

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię takie publikacje - nauki nigdy za wiele:D
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń