poniedziałek, 11 czerwca 2018

Samantha Young "Nieznośny ciężar tajemnic"

Tytuł: Nieznośny ciężar tajemnic 
Autor: Samantha Young 
Wydawnictwo: Edipresse 


„O najważniejszych sprawach najtrudniej opowiedzieć (…). Najważniejsze sprawy leżą zbyt blisko najskrytszego miejsca twej duszy, jak drogowskazy do skarbu, który wrogowie chcieliby ci ukraść. Zdobywasz się na odwagę i wyjawiasz je, a ludzie dziwnie na ciebie patrzą, w ogóle nie rozumiejąc, co powiedziałeś, albo dlaczego uważałeś to za tak ważne, że prawie płakałeś mówiąc. Myślę, że to jest najgorsze. Kiedy tajemnica pozostaje niewyjawiona nie z braku słuchacza, lecz z braku zrozumienia” – te słowa Stephena Kinga doskonale oddają naturę tajemnic i powody, dla których skrywamy pewne sekrety. Boimy się nie tyle samego odsłonięcia się przed innymi, co ich reakcji, konsekwencji zarówno wyjawienia prawdy, jak i tego, że niekiedy przez całe lata ją ukrywaliśmy. 

Życie bohaterów niezwykle frapującej książki pt. „Nieznośny ciężar tajemnic" pełne jest właśnie takich tajemnic, których z rożnych względów – między innymi z powodu wstydu czy strachu – nie chcą wyjawić. Jednak zmaganie się z sekretami w samotności nie poprawia sytuacji, obciąża tylko człowieka, sprawia, że nie może on ruszyć do przodu, zmusza do kłamstw i lawirowania. Siedemnastoletnia India Maxwell wydaje się być szczerą i otwartą dziewczyną, której szeroki uśmiech, chęć do pomocy, a także ciężka praca, zapewniają status najpopularniejszej trzecioklasistki w szkole. Mało kto wie, że za tym dążeniem do popularności kryje się potrzeba kontroli i bezpieczeństwa, którego nie doświadczyła w rodzinnym domu. To zaledwie jedna z tajemnic, które odkrywają przed czytelnikami bohaterowie najnowszej powieści Samanthy Young. Należąca do gatunku Young Adult książka co prawda adresowana jest do nastoletnich czytelników, ale prawdy w niej zawarte dotyczą każdego z nas. Dlatego też jest to pozycja, która powinna połączyć pokolenia, o której warto rozmawiać nie tylko w domu, ale i na lekcjach wychowawczych. 

India Maxwell, z racji niskiego statusu materialnego, sama musiała zapracować sobie na popularność i długo pracowała na pozycję, jaką sobie zapewniła w liceum Fair Oaks. Dlatego też trudno jej się pogodzić z decyzją matki o rzuceniu wszystkiego i przeprowadzce z Bostonu. I choć wraz z przenosinami India niewątpliwie awansuje społecznie, to wolałaby zawdzięczać to sobie, a nie przyszłemu mężowi rodzicielki. Dom w Weston w stanie Massachusetts, prywatna szkoła, ciuchy od znanych projektantów nie są w stanie zrekompensować dziewczynie życia, które pozostawiła za sobą. A przynajmniej usilnie stara się to sobie powtarzać, mimowolnie wyżywając się na matce, z trudem starając się uwierzyć w jakiekolwiek przejawy życzliwości wobec niej samej ze strony szkolnych kolegów. Ci zresztą niezbyt chętnie witają nową w szkolnej społeczności. Może dlatego, że pojawiła się plotka o jej problemach z nałogami i przebywaniem na odwyku, a może dlatego, że niechętnie do jej obecności odnosi się Eloise, wkrótce przybrana siostra bohaterki. 

Czy India, mimo tych przeciwności, zdoła odnaleźć się w nowej szkole? Czy zaufa nowemu partnerowi matki na tyle, by poczuć się bezpiecznie? Jak poradzi sobie z rodzącym się uczuciem do Finna, chłopaka Eloise i czy w ogóle, podejmując decyzję, będzie uwzględniała dobro przyrodniej siostry? Jakie jeszcze tajemnice wyjdą na jaw i jakie będą ich skutki? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy się w niezwykle interesującej i poruszającej ważkie problemy powieści „Nieznośny ciężar tajemnic”, która dotyka spraw przez wiele środowisk uznawanych za społeczne tabu. Young odważyła się wyciągnąć te tematy / bolesne tajemnice na światło dzienne, poświęcając im należytą uwagę, a przy tym sprawiając, że z książki i jej bohaterów młodzi ludzie mogą zarówno czerpać siłę, jak i brać przykład!


1 komentarz:

  1. Myślę, że jestem już za stara na takie książki, ale...podpowiem młodszemu pokoleniu;)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń