piątek, 1 czerwca 2018

Serena Riffaldi "Baletnica Amelia"

Tytuł: Baletnica Amelia 
Autor: Serena Riffaldi 
Wydawnictwo: Jedność 


Historia baletu jest zaledwie wycinkiem historii tańca, ale za to jak barwnym i pięknym. Balet bowiem to precyzja, to lekkość, wdzięk, a także pełna gama umiejętności aktorskich. Poruszające się po scenie baletnice wydają się unosić w powietrzu, wydają się płynąć, poruszane podmuchami wiatru. Tak lekko i wdzięcznie tańczy właśnie Amelia, właścicielka szkoły tańca. Pod jej czujnym okiem młodzi miłośnicy baletu uczą się stawiać pierwsze kroki, a ona poświęca im swój czas, swoją pasję, w pełni angażując się w ich nauczanie i doskonalenie własnej techniki. 

O tej sympatycznej baletnicy możemy przeczytać w uroczej książce dla młodych czytelników, pt. „Baletnica Amelia”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa JEDNOŚĆ książka autorstwa Sereny Riffaldi, ze wspaniałymi ilustracjami Stefanii Scalone, to wspaniały wstęp do tańca, to zachęta dla młodych czytelników do ćwiczeń, a także – do realizacji własnych pasji, jakiekolwiek by one nie były. 

Niewielkich rozmiarów książeczkę dzieci mogą czytać samodzielnie bądź z pomocą opiekunów, śledząc tylko pobudzające wyobraźnie i doskonale oddające treść ilustrację. Maluchy poznają tytułową Amelię, nauczycielkę baletu, która już od dziecka marzyła o tym, by tańczyć. Ponoć nawet będąc w brzuchu mamy wierzgała nóżkami, jakby już ćwiczyła pozę attitude czy skoki ballonné bądź ballotté. 

Amelia jest bardzo ofiarną i oddaną swoim uczniom tancerką – pomaga upinać młodym uczennicom włosy czy zakładać baletki, bowiem nie jest łatwo je założyć. Pokazuje poszczególne ułożenia ciała przy drążku, doskonaląc kolejne pozycje. Ale Amelia jest również czynną tancerką – możemy ją zobaczyć na scenie na przykład w „Śpiącej królewnie”. Wraz ze swoimi uczniami bierze również udział w przedstawieniu z okazji Międzynarodowego dnia Tańca. Poznaje tam tancerza ze słynnego teatru, który zachwycony spektaklem proponuje jej partnerowanie na scenie Teatru Wielkiego. 

Spełnione marzenie, radość z tańca, oddanie się pasji przebija z każdej strony tej niewielkiej objętościowo książeczki. Pełna kolorów i wspaniałych, inspirujących pasji seria „Kim będę, gdy dorosnę”, to nie tylko zajmująca lektura dla młodych czytelników, ale bodziec do rozmowy na ten temat w przedszkolu, szkolnej klasie czy wraz z rodzicami. To być może także początek miłości do tańca, a nawet do baletu – podążenie w ślady Amelii, choć wymaga wiele pracy, z pewnością przyniesie mnóstwo satysfakcji!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz