sobota, 25 sierpnia 2018

Susie Hodge "Krótka historia sztuki"

Autor: Susie Hodge 
Wydawnictwo: Almapress Czy można zrozumieć sztukę? Jak pomóc młodemu człowiekowi ją zgłębić? Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać dzieła, które w znaczący sposób zmieniły pojęcie sztuki i nasz sposób patrzenia na nią? Odpowiedzią na te pytania może być najnowsza publikacja Wydawnictwa Almapress, które stworzyło piękny album, będący jednocześnie wspaniałym przewodnikiem po stylach, epokach, a jednocześnie najważniejszych dziełach, nie tylko malarskich, ale i prezentujących różne środki wyrazu. 

Książka „Krótka historia sztuki”, autorstwa Susie Hodge, to – jak czytamy na okładce „kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach”. Nie ma chyba lepszego podsumowania tej publikacji, która nie tylko pozwala wprowadzić młodego człowieka w świat sztuki, ale także jest prawdziwą gratką dla miłośników określonych stylów czy epok, którzy być może dotrą dzięki książce do informacji, których poszukiwali bądź z którymi wcześniej się nie zetknęli. To również wspaniała pomoc dla uczniów, nauczycieli plastyki, a także studentów i wykładowców, którzy mają tu swego rodzaju kompendium wiedzy o sztuce. 


Książka została podzielona na cztery części: Kierunki, Dzieła, Tematy oraz Technika, co sprawia, że możemy czytać ją systematycznie, zgodnie z układem stron bądź tylko wybierać interesujące nas rozdziały. Pierwsza część omawiająca kierunki w sztuce, czyli poszczególne style tworzone w określonym czasie przez artystów, prowadzi nas od czasów prehistorycznych i dzieł wytworzonych przez niepiśmienne kultury, aż po lata 60. XX wieku i pojęcie konceptualizmu, sugerującego iż we współczesnym świecie idee i pojęcia mogą mieć większe znaczenie niż umiejętności techniczne czy estetyczne. 

Kolejna część, dzieła, stanowi główną oś książki. Zawiera ona opis około pięćdziesięciu najważniejszych dzieł sztuki stworzonych przez znanych (niekoniecznie lubianych i docenianych) artystów na przestrzeni 18000 lat. Znajdziemy tu zarówno omówienie rekonstrukcji naskalnych rysunków paleolitycznych w jaskiniach w Lascaux we Francji, jak i „Dziewczynę z perłą” Vermeera – obraz, który do dziś zachwyca i inspiruje, czy nawet prace przedstawiciela pop-artu, Warhola. 


Kolejne części zajmują się kwestiami związanymi z tematami poruszanymi przez artystów w swoich dziełach (między innymi religia czy autoportret), a także z technikami. Ten ostatni rozdział stanowi przegląd głównych technik artystycznych stosowanych na przestrzeni wieków. To wszystko sprawia, że publikacja „Krótka historia sztuki’, mimo niewielkiej objętości (zaledwie 224 strony), zawiera wszystkie najistotniejsze aspekty sztuki, jest przedstawioną w prostej formie historią, jest zachętą do dalszego zgłębiania tematów, życiorysów artystów czy wizyt w muzeach, by ze sztuką obcować nie tylko za pośrednictwem książki Hodge, ale i bezpośrednio w kontakcie z dziełami twórców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz