niedziela, 9 września 2018

Muzyczna podróż po Polsce i Hiszpanii

W dniu 7 września 2018 roku w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu odbył się wyjątkowy recital fortepianowy w wykonaniu Maríi Márquez Torres. Organizatorem imprezy był wspomniany Zespół Szkół oraz realizator projektów budowlanych – firma Adatex, która jednocześnie sponsorowała występ artystki. Ten wyjątkowy projekt, nad którym honorowy patronat sprawowało Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu, nie tylko zyskał zainteresowanie publiczności, ale i pokazał, że koncertów muzyki poważnej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, a szczególnie na terenie Sosnowca, jest wciąż zbyt mało. 

Zgromadzoną na pięknej auli szkoły publiczność przywitała dyrektor, Marzena Wola, która złożyła również podziękowania dla inicjatorów projektu oraz zainaugurowała zbiórkę środków na remont instrumentu muzycznego będącego w posiadaniu szkoły (udało się zebrać całkiem zadowalającą sumę, ale to wciąż za mało – zachęcam zatem do dokonywania wpłat na renowacje fortepianu). 

Aula Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu
fot. J.Gul

Prowadzącą koncert była Małgorzata Nowak, która w wygłoszonym „słowie wstępnym” przedstawiła notę biograficzną oraz dorobek artystyczny wykonawcy, a także rozbudziła w nas apetyt na muzykę pełną pasji i namiętności, przesyconą uczuciem, ale i delikatnością występującej pianistki. 

fot. J.Gul

Pochodząca z Malagi María Márquez Torres, to laureatka wielu nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych oraz festiwalach. Pianistka ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, pod kierunkiem Ramiro Sanjinesa i profesora Jerzego Romaniuka. Mimo swojego młodego wieku, dała już ponad czterysta koncertów jako solistka, występując zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, między innymi w Anglii, Francji, Holandii, Austrii czy w Meksyku. 

Jej występ dla mieszkańców Sosnowca i okolic był prawdziwą podróżą po rodzimym kraju artystki - słonecznej Hiszpanii, a także po Polsce, bowiem łączył w sobie zarówno duchowość Chopina, porywające melodie kubańskie i hiszpańskie oraz magię utworów Isaaca Albeniz, wykorzystującego w swoich kompozycjach elementy muzyki ludowej, głównie andaluzyjskiej. Artystka dała koncert na fortepianie Bluthner, a rozbrzmiewające utwory skomponowane przez Fryderyka Chopina (między innymi Polonez cis moll opus 26 n.1 czy etiudę c-moll op. 10 nr 12, nazywaną Rewolucyjną), Enrique Granados, Isaac Albeniza oraz Ernesto Lecuona, doskonale oddawały emocjonalność artystki. 

fot. J.Gul

fot. J.Gul
Młoda pianistka z Hiszpanii podbiła serca słuchaczy zarówno wykonaniem utworów, jak i swoim wdziękiem, a także krótkim pożegnaniem w języku polskim (mieszkająca obecnie w Warszawie artystka włada tym językiem). Wręczone przez uczniów szkoły róże stanowiły symboliczne podziękowanie za zabranie nas w tę muzyczną i magiczną podróż po Polsce i Hiszpanii, zaś owacje na stojąco tylko udowodniły, że muzyka w wykonaniu Maríi zostanie w naszych sercach na długo. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz